Arşivler

Yazın iş arayanlar daha şanslı!

isarama2009’dan bu yana yaz aylarında şirketlerdeki işe alım oranları her yıl yükselerek artıyor. 2012’de bu artış yaklaşık yüzde 20 olarak tahmin ediliyor. Sağlık, üretim ve finans sektörleri başta olmak üzere, müşteri hizmetleri, bilişim, satış pozisyonlarında çalışanlar ve mühendislerin yaz ayları iş bulmaları daha kolay olacak

Türkiye’de de yaz ayları iş arayan kişiler için avantajlı dönemler oluyor. HILL International Türkiye Ülke Müdürü Hazar Wilson, yaz aylarında üniversitelerin yeni mezun vermeleri nedeniyle yoğun bir işe alım yapıldığını iddia ediyor. Deloitte Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Ebru Pilav turizmde yüksek sezonun yaklaşmasıyla başlayan stajyer, dönemsel ve yarı zamanlı çalışacak eleman ihtiyacının arttığını söylüyor. Bankacılık, denetim ve danışmanlık sektörlerinde ise özellikle yeni mezun işe alımları bu aylarda yapıldığının ve Eylül ayından itibaren işbaşı yaptıklarının bilgisini veriyor. Pilav, denetim ve inşaat sektörlerinde Türkiye’de yaz aylarında işe alımın artmasının beklendiğini söylüyor ve ekliyor “Bazı şirketler yeni döneme Haziran – Temmuz döneminde yeni bütçelerle başlıyor.”

Dönemsel başlayıp kadro kapılabilir
Indus Danışmanlık Kurucu Danışman Efsun Yüksel Tunç da, “Yaz döneminde müşteri ve iş hacmi artan sektörlerde iş bulmak çok daha kolay. İlk bakışta dönemsel iş gibi gözükse de performansın kanıtlanmasıyla dönemsel işler uzun soluklu iş fırsatları doğurabiliyor” yorumunu yapıyor. Tunç, 2010 yılından itibaren artan dönemsel çalışmanın artmasıyla beraber yazın iş bulanların oranında toplamda yüzde 20’lik bir artış yaşandığına dikkat çekerek şu bilgileri veriyor: “Dönemsel işe yerleşenlerin yaklaşık yüzde 5’i girdikleri işlerde kalıcı oluyor. Bu, yaz tatili sonrası iş aramaya başlayarak yerleşen kişi sayısıyla neredeyse aynı.” Her zaman için dönemsel çalıştırılan personelin daha yüksek maaş aldığına dikkat çeken Tunç, kadrolu personel olarak firmada çalışmayı sürdürdüklerinde rakiplerine göre daha yüksek ücretlerle işe başlayabileceklerini aktarıyor.

İş arayan adayın CV’si öne çıkıyor
Birçok iş arayan kişi yaz dönemini tatille geçirdiklerinden yazın iş arayanlar rakiplerinin önüne geçme fırsatı yakalayabilirler. Erken kalkar yol alır ve mutlaka bu dönemi efektif değerlendirmek adaya artı değer yaratacaktır. Wilson, “Birçok adayın aktif olmadığı ve yaz rehavetinde olduğu bir dönemde açık pozisyonlara başvuru daha az olacak ve yaz dönemini iyi değerlendiren adayların rekabetin daha az yoğun olması nedeniyle az aday arasında daha kuvvetli bir konum ve daha yüksek bir şans elde etmeleri söz konusu olacaktır” diyor. Tunç ise, iş arayışını sonbahara bırakmak adayın daha çok rakiple karşılaşmasına neden olacağını belirtiyor ve ekliyor: “Bu dönemi değerlendirenler, yıllık izin haklarını yaz mevsiminde değerlendirme avantajına sahip olabilirler.”

Uzun değerlendirme süreci tatilde geçiyor
Yaz aylarında iş aramak, işe alımdan sorumlu kişilere düşünecek zaman sağlayan, iş açısından daha sakin bir dönem. Özellikle yaz aylarında işe alım uzmanlarının iş yoğunluğunun azalmasıyla iş başvurularını daha dikkatli değerlendirebildiğine değinen Tunç, değerlendirme süresi uzun bile sürse yaz döneminde bu süreyi aşmış olan adayların sonbahara yeni bir işle merhaba diyebileceğini belirtiyor. Böylelikle adaylar yaz aylarında tatil yapma sansına sahip oluyorlar.

Her gün iş başvurularına zaman ayrılmalı
Uzmanlar genel olarak yaz aylarında adayların iş bulma şansının daha yüksek olduğu görüşünde birleşse de yaz rehavetinin etkili olduğunu savunan görüşler de yok değil. Wilson’a göre genel olarak yaz dönemi şirketlerin yoğun alım yaptığı ve açık pozisyonları kapattığı bir dönem değil. Wilson, Türkiye’de çok belirgin bir değişiklik beklemediğini ekliyor. Wilson, “Temmuz ve Ağustos danışmanlık sektöründe oldukça durgun geçen aylar. Bu dönemde yoğun izin kullanımı, işlerin büyük ölçüde yavaşlaması gibi nedeniyle işe alım oranı diğer aylara kıyasla en az yüzde 50-60 düşüyor. Bu düşüş sadece işe alım için değil eğitim ve yetkinlik değerlendirme projeleri için de nispeten geçerli.” “Gençler, farklı sosyal ortamlara girip çevrelerini ve iletişim ağlarını genişletebilirler” diyen Tunç, gençlerin kariyerlerine yatırım yapmalarını tavsiye ediyor: “İş arayan adaylar, günün belli saatlerini iş başvuruları için ayırmalılar. Branşları ya da kendilerini geliştirmek istedikleri alanlarda eğitimlerine ağırlık verebilirler. İş arama sürecini de kendilerine katkı sağlayacak aktivitelerle geçirmeliler.”

Yaz döneminde iş arayan adaylar şanslı!
• Herkes tatil yaparken, iş arayışına odaklanan aday işi kapıyor.
• Şirketlerin işe alımları yazın durmuyor, hatta pek çoğu bu süreci daha da yoğunlaştırıyor.
• Yazın part time veya dönemsel bulunan işler sonbaharda tam zamanlıya dönebiliyor.
• Yeni mezunlar alanlarında deneyim kazanabilecekleri bir iş deneyimi yaşayabiliyor.
• Deneyimli çalışanlar daha uygun şartlarda iş buluyor.

Tatildeyken iş arayanın şansı yükseliyor
• İletişim ağınızı genişletin.
• Kişisel ve sosyal etkinlikleri, insanların iş aradığınızı öğrenmeleri için kullanın.
• Özgeçmişinizi ve yetkinliklerinizi değerlendirip güncelleştirin.
• Geçici dönem çalışma süreçlerini bir ilk adım değerlendirin.

Kadıköy Anadolu Lisesi’nin ardından diplomat olma hayaliyle girdiği Marmara Üniversitesi Fransızca Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde eğitimine devam ederken gazetecilik mesleğine gönlünü kaptırdı. “Türkiye’de ve Fransa’da Gazeteci Kimliği Sorunu” konulu tezini yazarken çalışmaya başladığı ajansta gazeteciliğe adım attı.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.