yeni beceriler kazanmanı sağlayacak

Öğrenmek her zaman iyi bir şey. İzole bir yaşam sürdüğümüz şu dönemde ise öğrenmek için belki de her zamankinden daha fazla zamanımız var. Evde verimli zaman geçirmeni ve yeni beceriler kazanmanı sağlayacak online uygulamaları senin için paylaştık.

Öncelikle bir şeyler öğrenmeye çalışırken, öğrenme stiline en uygun yöntemi belirlemen gerektiğini söyleyelim. Okuyarak, izleyerek ya da dinleyerek… Özetle öğrenmenin yanlış bir yolu yok. Sadece kişiye özel öğrenme yöntemleri var. Sen de kendine en uygun bulduğun sistemi seçerek işe başlayabilirsin. Bu dönemde pek çok kurs ve etkinlik online olarak düzenleniyor. Çevrim içi atölye çalışmaları, konferanslar, canlı yayınlanan dersler, kurslar, seminerler…  Seçenek bu kadar çokken, senin yapman gerekense sadece kariyerini şekillendirecek yeni becerilere yoğunlaşmak. Çünkü kişisel gelişimini desteklemek için yeterli zamanın ve seçeneğin var. Şu ana kadar dizi izlemek, çeşitli oyunlar oynamak gibi pek çok aktiviteyi tükettiğine eminiz. Öyleyse yeni bir beceri kazanmanın tam sırası.

Yeni şeyler öğrenmeni sağlayacak uygulamalar

Blinkist

Blinkist; yeni yayınlanan, çok satan ya da önerilen kitapların özetlerinin sunulduğu ve bu özetleri hem okuyup hem de sesli olarak dinleyemeye olanak tanıyan bir uygulama. Uygulamada her kitabın özeti “Blink” denilen parçalar halinde sunuluyor ve her kitapta ortalama 5-15 arası blink yer alıyor.

Mimo

Karantina günlerinden bir yazılımcı olarak çıkman mümkün olur mu? Kim bilir?  Sadece telefonunu kullanarak HTML, CSS, Python, Ruby ve çok daha fazla programlama dilini öğrenmeyi ve yazabilir hale gelmeyi vadeden Mimo uygulamasından faydalanabilirsin. Mimo sana başlangıç ya da orta seviyeye kodlama yapma imkanı tanıyarak, acemiliğini atmanı sağlıyor.

Yousician

Müziğe ilgi duymana rağmen, bugüne kadar öğrenmeye fırsat bulamadıysan bunun için bir adım atabilirsin. Her seviyeden kullanıcıya hitap eden bu uygulamayla, istediğin tempoda izleyeceğin videolarla enstrüman çalmayı öğrenebilirsin. Uygulamanın mikrofon erişim özelliği sayesinde ise performansını iyileştirecek geri bildirimleri alabilirsin.

Udemy

Ücretli ya da ücretsiz birçok eğitim sunan Udemy ile mesleki becerilerini geliştirebilir, yeni yetkinlikler kazanabilirsin. Alanında uzman eğitmenlerden eğitim almanın yanında dilersen, mesleki becerilerini sunarak eğitim de verebilirsin. Böylece bir yönünü daha geliştirmiş olabilirsin.

Dictionary.com

Her gün bir yeni kelime öğrenerek kelime dağarcığını geliştirmeye ne dersin? Öğreneceğin yeni kelimeleri günlük konuşmalarında, yazışmalarında kullanarak farkını ortaya koyabilirsin.

Duolingo

Yabancı dil öğrenmeyi eğlenceli bir hale getirmek istiyorsan, Dualingo’dan yararlanabilirsin. Düzenli bir şekilde zaman ayırdığında İngilizce seviyeni yükselterek, özgeçmişini daha da güçlendirebilirsin.

DailyArt

Herhangi bir klasik, modern veya çağdaş sanat eserini uygulamada yer alan kısa  açıklamasıyla birlikte keşfedebilirsin. Böylece sanat eserlerinin arkasında yatan hikayeleri öğrenerek, farkındalık kazanman gereken konularda yeni bir bakış açısı edinebilirsin.

Sonuç olarak, bir şeyi başarma hissi en iyi motivasyon araçlarından biri. Bu nedenle bir beceriye hakim olduktan sonra, o ivmeyi sürdürmeli ve yeni şeyler de öğrenmelisin. Şu an konfor alanından biraz uzaklaşıp, yeni beceriler kazanmaya zaman ayırırsan enerjin de daha yükselecektir.