Her yıl farklı branşlarda on binlerce öğretmen üniversitelerden mezun oluyor. Öğrencileriyle buluşmak için sabırsızlanan idealist ve genç bu beyinler için bolca stres içeren bu dönemde yapılacak bazı ufak hazırlıklar ve dikkat edilmesi gereken ipuçları var.

Bir çocuğun hayatında öğretmeninin yeri her zaman çok özel bir yer tutar. Bazı davranış biçimlerini ve hayata dair daha önce tanışmadığı sayısız bilgiyi ondan öğrenir. Öğretmen için de aynı derecede heyecanlı olan bu dönem aslında daimi bir öğrenme sürecinin de başlangıcı. Yeni mezun öğretmenler kendilerini geliştirdikçe, deneyim edindikçe ve öğrencileriyle kaliteli bir iletişim kurdukça süreç her iki taraf için tarifsiz derecede keyifli hale geliyor.

Yeni mezun öğretmenlere hayatlarının bu döneminde yol göstermesi açısından bazı tavsiyeler derledik:

Organize olun

Öğretmenlerin her gün ilgilenmek zorunda kaldığı kağıt, defter ve dijital dokümanların sayısı oldukça fazla. Bu nedenle dokümanların arşivlenmesi, düzenli klasörlerde tutulması ve sürekli organize kalabilmek çok önemli. Dağınık bir masa ve bilgisayar öğretme sürecini verimsizleştirebiliyor. İyi bir öğretmen olmanın ilk basamağı bilgiyi özenli bir şekilde saklamaya başlamaktan geçiyor.

Sınıf kültürü oluşturun

Sınıf kültürünü senenin en başında yerleştirmekte fayda var. Bu şekilde öğrencilerle iletişim, başarı ve sınıf düzeni de erken oturmuş oluyor. Öğrencilerin kendileri gibi davranabilecekleri, kendilerini rahat hissedecekleri, ihtiyaç duydukları zaman yardım alacakları, dinleyecekleri ve dinlenecekleri bir sınıf oluşturmak için dönem öncesinde oturup kafa yormak ve bazı kriterler belirlemek gerekiyor.

Diğer öğretmenlerle iletişim

Yeni mezun öğretmenin besleneceği en önemli kollardan biri deneyimli öğretmenler. Her ne kadar öğretme stilleri değişiyor olsa da deneyimli bir öğretmenden her zaman öğrenecek fazlasıyla bilgi var. Bu nedenle yeni öğretmenin diğer öğretmenlerle iletişim kurması, deneyimlerini paylaşması ve onlara bol bol soru sorması önemli.

Kendi profesyonel gelişim ağınızı oluşturun

Öğretmen demek her zaman okumak, araştırmak ve öğrenmek demek. Bu nedenle yeni mezun öğretmenin kendisine vizyon ve fark katacak eğitimlere ve seminerlere katılması kendi gelişimi ve öğrencilerinin gelişimi açısından büyük önem taşıyor. Sosyal medya ve kişisel ilişkiler ağını iyi kurmakta fayda var.

ogretmen2

Yardım isteyin

Her meslekte olduğu gibi yeni mezun öğretmenlerin de kendilerini bazı noktalarda yetersiz ve ne yapacağını bilemez durumda hissetmesi normal. Deneyim kazandıkça çözüme kavuşturulabilecek sorunlarla karşı karşıya kalmanın doğal olduğunu bilmek gerekiyor. Burada geliştirilmesi gereken en önemli davranış yardım istemek. Yeni mezun öğretmen mutlaka deneyimli kişilerden yardım istemeli, çekinmeden merak ettiği her konuda sormalı.

Cesur olun

Bazen işler istediğimiz gibi yürümeyebilir. Bazen bir meslektaşla, veliyle ya da üst düzey bir eğitimciyle görüş ayrılıkları yaşanabilir. Bazen doğru olduğu düşünülen ama destek görmeyen bazı fikirler için çaba sarf etmek gerekebilir. Bu noktada yeni mezun öğretmen cesur olması gerektiğini unutmamalı. Sınıfınız için en iyisi olduğunu düşündüğünüz yeni stratejilerin ve öğrenme biçimlerinin peşinden koşmaktan vazgeçmeyin.

Rahat olun

Daha yılın en başından en mükemmel öğretmen olmaya çalışıp boş yere stres yapmaya gerek yok. Kendisini sürekli geliştiren, yenilikler deneyen ve her şeyden önce öğrencilerini dinleyen bir öğretmen olmak yeterli. Rekabet, hırs ve stresle hareket eden bir öğretmenin bu halini öğrencilerine de yansıtacağı ve öğrenme sürecini zorlaştıracağını unutmaması gerekiyor.