shutterstock_112225700 Yeni Mezunların İşsizlik ve Maaş Kaygısı

Yeni mezunların korkulu rüyası şüphesiz “Ya iş bulamazsam?” kaygısıdır. Taze bilgilere sahip ama henüz tecrübe sahibi olunmadığı için “İş bulsam bile ne kadar kazanırım ki?” diye düşünürler. Kariyer.net olarak siz yeni mezun arkadaşlarımıza bu kaygılarınız için önerilerde bulunmak istedik.

Öncelikle kendinize güvenin. Bir iş görüşmesi sırasında karşınızdakine anlatabileceğiniz geçmiş bir iş tecrübeniz olmayabilir ancak kendinize güvenir, dik bir duruş sergilerseniz karşınızdakinin dikkatini çekmiş olursunuz. Firmaya gitmeden önce araştırmanızı yapın, firma hakkında bilgi sahibi olun, eğitiminiz sırasında bulunduğunuz projelerden bahsedin ve bu işi ne kadar çok istediğinizi karşı tarafa hissettirin.

Görüşmelerin önemli sorularından biri de ücret beklentisidir. Bir yeni mezun olarak “Ne kadar para istemeliyim?” sorusunun cevabını vermek her zaman zordur. Cevap, başvuruda bulunduğunuz sektöre, pozisyona göre değişkenlik göstereceğinden görüşmeye gitmeden önce piyasa araştırması yapmanızı öneririz. Daha sonra kendinize bir fiyat aralığı belirleyin. Bu aralığın altında olduğu takdirde işi kabul etmeyeceğim, üzerinde olduğu takdirde kaçırmayacağım şeklinde bir yol izleyebilirsiniz.

Uzun bir zamandır iş başvurusu yapıyorsunuz ve bir türlü istediğiniz şartlarda iş bulamıyorsanız, maaş konusunu ikinci planda bırakmak da bir diğer önerimiz. Çünkü bu sürenin uzunluğu sizi psikolojik olarak etkileyebilir ve demoralize olabilirsiniz. Bu durumda size yapılan teklif beklentinizin bir miktar altında olsa da iş tanımı ve şirket sizin için uygunsa kabul edebilirsiniz. Böylece hem o dönemdeki iş arayışınızı sonlandırmış olursunuz hem de ücretiniz az olsa da yeni bilgiler öğrenmek ve deneyim kazanmak için fırsat yaratmış olursunuz.