İş görüşmesinin gidişatı genel olarak bellidir. Görüşmeye gitmeden önce az çok hangi sorularla karşılaşılacağı bilinir ve buna göre hazırlık yapılır. Oysa dijital çağ ve değişen iş yapış biçimleri iş görüşmesi sorularını da dönüşüme uğratıyor. İşte 2016’dan itibaren sık görülmeye başlanan iş görüşmesi soruları.

2016-is

Ünlü İnsan Kaynakları blogu HR Morning okuyucuları arasında yaptığı bir ankete göre 2016’dan itibaren öne çıkmaya başlayan iş görüşmesi sorularını tespit etti. Öne çıkan sorulara bakıldığında spesifik ve çeşitlilik içeren kalıpların ortaya çıktığı gözleniyor. Bir diğer göze çarpan özellik ise soruların daha kişisel hale gelmesi. İşe alımda yeteneklerin ve teknik özelliklerin yanı sıra adaya dair kişisel bilgilerin daha fazla önemli olmaya başladığı muhakkak.

İşte popüler iş görüşmesi soruları:

İşinizin en sevdiğiniz kısmı nedir?

Adayın en çok sevdiği dolayısıyla en başarılı olduğu noktayı keşfetmek için sorulan bu soru adayın organizasyondaki yerini de doğru tespit edebilmek açısından önemli.

Çözdüğünüz en zor ya da garip sorun nedir?

Adayın cevap verme şeklinden dürüstlüğü tespit edilebilir. Abartma veya duraklama adayın böyle bir deneyiminin olmadığını gösterir. Eğer aday sakin ve katmanlı cevaplar veriyorsa çözüm gerçekten ona aittir.

Nasıl bir çalışma stilini tercih edersiniz?

Adayın nasıl verimli çalıştığını, takım üyesi mi yoksa tek tabanca mı olduğunu anlamak için doğru bir sorudur. Bu şekilde önemli ipuçları elde edilir.

Sizi motive olmaya iten bir deneyimden bahsedebilir misiniz?

Adayın motivasyon kaynağını yaşanmış bir örnek üzerinden görebilmek önemlidir. Adayı neyin yükselttiğini ve verimin nasıl artırılabileceğini görmek açısından çok faydalı bir sorudur.

Aldığınız en acımasız geri bildirim nedir?

Adayın bu soruyu hatırlamıyorum ya da yok şeklinde yanıtlaması düşündürücüdür. Hatalarını ya da öğrenim sürecini dürüstlükle anlatabilen ve aldığı dersleri paylaşan aday öne çıkacaktır.

Arkadaşlarınızdan biraz bahsedebilir misiniz?

Bu soru adayın kişisel özelliklerini daha yakından algılamak, değer verdiği ya da şikayet ettiği noktaları tespit etmek açısından anlamlıdır.

Sizden çok fazla şey beklendiğinde nasıl karşılık verirsiniz?

Bu soru adayın yardım etme ve yardım alma konularına nasıl yaklaştığı noktasında önemli ipuçları içerir.

En çok hangi nedenle yanlış anlaşılırsınız?

Adayın sosyal zekasını görebilmek açısından önemli olan bu soruyla adayın kendisini ve çevresini nasıl gördüğü ve kendisiyle ilgili nasıl tespitler yaptığı gözlemlenmiş olur.

En son birini hayal kırıklığına uğrattığınızda ne oldu?

Herkes mutlaka en az bir kere bir başkasını hayal kırıklığına uğratmıştır. Bu soruyla adaydan dürüst davranarak hatasını anlatması, aldığı dersi paylaşması bekleniyor.