Günümüzde rekabetçi iş ortamı koşulları ve ekonomik nedenler dolayısıyla haklı olarak çoğu aday sadece sabit bir işe sahip olmaya odaklanıyor. Asıl nokta ise gözden kaçıyor: bireyin neredeyse zamanının yarısını kaplayan işi hedeflerinden uzaklaşıyor, hayatı monotonlaşıyor.

kariyerhedefi

Henüz kariyer yolunun başında olan adayın hayalindekine yakın, yapmaktan keyif alacağı, onu geliştiren ve yeteneklerine uygun bir iş dalını seçmesi çok önemli. Haklı olarak hemen bir iş sahibi olmak, para kazanmak ve ayakları üzerinde durmak adayın gündeminin merkezinde yer alıyor. Oysa adaylar sevmedikleri bir işte çalışmaya başlamanın onları uzun vadede pişmanlığa ve belki de geri dönülmesi zor bir yola sokabileceğini gözden kaçırıyor. İşte bu nedenle iş arama sürecinde bazı aksiyonları almadan önce iyi düşünmesi şart.

Hayallere yaklaşmak için dikkat edilmesi gerekenler:

Tek bir işe başvuru yapmak

Çok istediğiniz bir iş var. İnternet üzerinden başvuru yaptınız ve o andan beri telefonun çalmasını bekliyorsunuz. Beklediğiniz telefonun gelmesi uzun sürebileceği gibi hiç gerçekleşmeyebilir de. Online iş başvurularında aynı pozisyona binlerce kişinin başvurabileceğini ve sürecin uzayabileceğini unutmamak gerekiyor. Bu noktada hiçbir şey yapmadan sadece beklemek hem son derece depresif hem de uzun vadede mantıklı değil. Tek başvuruya odaklanmadan başvuru alanını genişletmek ve başvuruları çeşitlendirmek son derece önemli. Benzer işlere farklı anahtar kelimelerle başvurmanın yanı sıra insanlarla sıcak iletişimi de bırakmamak gerekiyor. Çok istediğiniz işle ilgili uzman kişilerle görüşmek, fikir almak ve network oluşturmak çok daha etkili olabilir.

Yaklaşım

Hayalinizdeki o işe kavuşmak için elinizden geleni yapmak istemeniz çok normal. Ama bu süreçte çok da fazla ileri gitmemek, fazla hassasiyet göstererek süreci baltalamamak gerekiyor. İnsan Kaynakları uzmanına o işi ne kadar istediğinizi göstermenin yolu ancak ve ancak kendinizi yazılı ve sözlü ifade ediş biçiminizden, yetkinliklerinizden ve davranışlarınızdan geçiyor. Hatta ve hatta uzmanlara göre CV’si dört dörtlük olan ama ya fazla samimi davrandığı ya da fazla soğuk olduğu için işi kaçıran pek çok aday var. Bu nedenle doğru yaklaşımı yakalamak son derece önemli. Bazı noktalarda işi akışına bırakmak, gereğinden fazla ısrarcı olmamak ve kendinden emin davranmak gerekiyor.

Yanlış pozisyon

Hiç heyecanla başvurduğunuz bir pozisyonun işe başladığınızda size uygun olmadığını tecrübe ettiniz mi? Bu durum adayların sıkça başına gelebiliyor. Pozisyonun sadece adının veya kısa bir tanımının hayalinizdeki iş olup olmadığına dair net göstergeler içermesi mümkün değil. Aynı durum maaş ve unvan için de geçerli. Bunların hiçbiri sizi tek başına hayallerinize taşımıyor ya da tek başına mutlu olmanız için yeterli değil. Bu nedenle en azından neyi yapmak istemediğinizi iyi bilmeniz, hayallere yaklaşmanın ve severek çalışmanın yolunu açıyor.