Ağ Geliştirme Müdürü Nedir?

Ağ Geliştirme Müdürü Ne Demek?

Günümüzde gelişen bilişim teknolojilerinin sayesinde, çalıştığı kurum veya kuruluşların ağ ve güvenlik sistemlerini oluşturan, bu sistemleri aksatmadan takip eden ve bu departmanda çalışan personeli organize eden kişiye ağ geliştirme müdürü denir.

Ağ Geliştirme Müdürü Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

  • Çalıştığı firma, kurum veya kuruluşun ağ altyapısını hazırlar. Bu ağ altyapısının sorunsuz bir şekilde kullanılması için gerekli olan hazırlığı, iyileştirmeleri ve işleyişi, alt kollarında çalışan ekiple birlikte düzenli olarak takip eder.
  • Ağın içinde görev alan aktif ve pasif cihazları belirlemek ağ geliştirme müdürünün sorumluluğundadır. Bu sisteme yeni işlemler ilave eden ağ geliştirme ekibinin tasarımlarını ve entegrasyonlarını yakın bir şekilde takip edip inceler.
  • Oluşturulan merkezi ağ sisteminin sıkıntısız bir şekilde kullanılabilmesi için ağ sisteminin gerekli donanımlarında ve yazımlarında aktif rol oynar.
  • Kurum içi internet kullanımı trafiğinin, bu trafiğin oluşturduğu hataların, internet kullanımında aktif olan cihazların performansının analizlerini periyodik olarak çalıştığı ekipten ister. Bu analizlerin aksaklıklarını ve problemli unsurlarını düzeltmek için alternatif fikirler ortaya koyar.
  • Çalıştığı kurum veya kuruluşun, yeni açılan birimlerine internet ve ağ sistemlerinin kurulumunu organize eder.
  • İnternet ve ağ sistemlerinin altyapılarında oluşan arızaları, aksaklıkları yerinde ve zamanında kontrol edilip, düzeltilmesini sağlar.
  • Oluşturduğu ağ altyapısında kullanılan IP adreslerinin kontrollerini ve organizasyon işlemlerini yürütür.

Ağ Geliştirme Müdürü Olmak İçin Gerekenler

Üniversitelerin dört senelik eğitim veren yazılım veya bilgisayar mühendisliği bölümlerinden mezun olan kişilerin yanı sıra; Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı olan kuruluşların vermiş olduğu Sistem ve Network Uzmanlığı eğitime başvurmuş ve bu eğitim sonucunda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikasını alan kişiler de ağ geliştirme müdürü olabilir.

Ağ Geliştirme Müdürü Hangi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Günümüzde ağ geliştirme müdürü olmak isteyen kişiler, bu alan için gerekli olan eğitimleri üniversitelerin, Mühendislik Fakültelerinin, Yazılım Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde, dört senelik bir eğitim diliminde alabilir.

Ağ Geliştirme Müdürü İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.