Akademisyen Nedir?

Akademisyen Ne Demek?

Üniversitelerin farklı bölümlerinde ders veren, alanı dahilindeki konularda araştırmalar yapan, bilimsel çalışmalar yürüten, konusu ile ilgili deneysel çalışmalar hazırlayan, aynı zamanda konferans, sempozyum ve panel gibi faaliyetlere katılarak araştırma sonuçlarıyla ilgili öğrencilerini, toplumu bilgilendiren kişilere akademisyen denir.

Akademisyen Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Akademisyenlerin görevleri temel olarak şunlardır;

  • Üniversitelerde ders vermek,
  • Alanı ile ilgili bilimsel araştırmalar yapmak,
  • Bilimsel makaleler yazmak,
  • Ülkedeki ve dünyadaki bilimsel gelişmeleri takip ederek bunlar hakkında çıkarımlarda bulunarak yeni fikirler sunmak,
  • Kongre ve konferans gibi organizasyonlara katılarak toplumu ve akademi dünyasını bilgilendirmek.

Akademisyen Olmak İçin Gerekenler

Bilimsel araştırma yapmayı seven, okumaktan, fikir geliştirmekten, bilimsel gelişmeleri yakından takip etmekten hoşlanan, dinlemeyi ve konuşmayı seven, yüksek not ortalamasına sahip lisans mezunları; ALES ile yüksek eğitimlerine devam ederek akademisyenlik yoluna adım atabilirler.

Akademisyen Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Öncelikle akademisyen olabilmenin ilk şartı, alt limit olarak 2.50 ortalama ile mezun olmaktır. Bu ortalama şartı bölüme ve üniversiteye göre değişebilir. Eğitim süreci genellikle şu şekilde işler. Lisans eğitimi bittikten sonra yüksek lisans / master yapılır, bunun için ALES'e girerek yeterli puan alınması gerekir. Yüksek Lisans yapabilmek için ana diliniz dışında bir dili bilmeniz size oldukça avantaj sağlar. Yüksek Lisans süreleri ortalama 2 sene olmakla beraber üniversiteye göre değişebilir.

Yüksek Lisansı tamamladıktan sonra doktora eğitimi alınması gerekir, doktora eğitimi en az 4 yıl sürer. Bu eğitim akademik düzeyde daha verimli araştırma yapabilmek ve ilgili konularda bilimsel yorum ve analiz yapabilme yeteneğinizi en üst seviyeye çıkarabilmek için gereklidir. Akademisyenlikten sonraki adım ise doçentliktir. Daha sonra profesör unvanı için çalışarak akademik kariyerinizi devam ettirebilirsiniz.

Akademisyen İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
9.130 / Aylık
16 kişinin ortalama maaşıdır.