Aktif Pazarlama Elemanı Nedir?

Aktif Pazarlama Elemanı Nedir?

Aktif Pazarlama Elemanı Ne Demek?

Aktif pazarlama elemanı; üretimi gerçekleşen ürünleri ve verilen hizmetleri satıcılara ya da direkt olarak tüketiciye pazarlamakla yükümlü olan kişidir. Aktif pazarlama elemanı nedir sorusuna; marka ve müşteriler arasında bir köprü görevi gören kişidir, şeklinde yanıt verilebilir. Hedef kitle içerisinde yer alan müşterilerin takibini yapmak ve onlar ile iyi ilişkiler kurmak da aktif pazarlama elemanı iş tanımı içerisinde yer almaktadır. Hemen hemen her sektörün pazarlama departmanında çalışabilen bu kişilerin, firmaların bir elçisi oldukları da söylenilebilir.

Aktif Pazarlama Elemanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Aktif pazarlama elemanı ne iş yapar sorusu için bu meslek grubunda çalışan kişilerin pek çok farklı görev ve sorumluluklarının bulunduğu belirtilebilir. Hedef kitle dahilindeki müşteriler ile düzenli olarak görüşme sağlamak ve bu kişilerden gelen talepleri firmaya iletmek, aktif pazarlama elemanı görevleri içerisinde yer almaktadır. Ayrıca firmanın belirlediği satış hedeflerine ulaşmak ve markanın ürünleri için hedef kitle belirlemek de bu pozisyonda çalışan kişilerin görev tanımları arasındadır. Aktif pazarlama elemanı sorumlukları içerisinde aşağıdaki maddeler de bulunmaktadır:

 • Firmanın belirlediği satış hedeflerine ulaşmak.
 • Aldıkları eğitim doğrultusunda öğrenilen bilgileri, satışları artırmak için kullanabilmek.
 • Gelişime ve yeniliklere açık olmak.
 • Pazarlama alanındaki gelişmeleri yakından takip etmek ve bunları uygulayabilmek.
 • Müşterilerin ürün ya da hizmetler konusundaki şikayetlerini ve tavsiyelerini firmaya bildirmek.
 • Firmanın aldığı randevular dahilinde müşterilerin evlerine ya da iş yerlerine gitmek, gerekli ziyaretleri ve tanıtımları yapmak.
 • Firmanın ürün ya da hizmetlerindeki geliştirmeleri, müşterilere etkili ve doğru bir biçimde aktarmak.
 • Belirlenen alanlardaki müşteri sayısının artmasını sağlamak.

Aktif Pazarlama Elemanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Aktif pazarlama elemanı nasıl olunur, sorusuna yanıt olarak; bu alanda ilgili eğitimlerin alınmış olması gerektiği söylenebilir. Bu pozisyonda çalışmak isteyen kişiler için iki farklı alternatif bulunmaktadır. Bunlardan ilki üniversitelerin lisans ve ön lisans programları dahilinde yer alan; İktisat, İşletme, Pazarlama gibi bölümlerinden mezun olmaktır. Mezuniyet sonrasında bu alanda eğitim veren kurslara katılarak da gelişim sağlanabilir. Eskişehir Anadolu Üniversitesi gibi pek çok üniversitede yer alan dört yıllık İşletme bölümü tercih edilerek gerekli eğitim alınabilir. Aktif pazarlama elemanı olmak için ikinci seçenek ise bu alanda eğitim veren sertifika programlarına katılmaktır. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurslar tercih edilebilir. Alınan eğitim dahilinde yapılan sınavlarda başarılı olan kişilere “aktif pazarlama elemanı” sertifikası verilmektedir.

Aktif Pazarlama Elemanı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Aktif pazarlama elemanı olmak için ilk şart kişinin ilgili diploma veya sertifikalara sahip olmasıdır. Bunun dışında bu pozisyon için iyi bir sözlü ve yazılı iletişim becerisine sahip olmak gibi yetiler de beklenmektedir. Aktif pazarlama elemanları, sistemli ve disiplinli bir şekilde çalışmalı ve kendisinden beklenen satış hedeflerini yerine getirmelidirler. Buna ek olarak bu alanda çalışacak kişilerde olması gereken şartlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Microsoft Office programlarına ve orta düzeyde bilgisayar kullanımına hakim olmak (Bazı firmalarda ileri düzey bilgisayar bilgisi de talep edilebilmektedir).
 • Problem ve sorun çözebilme yeteneği gelişmiş olmak.
 • Müşterilerin soru ve sıkıntılarına pratik bir şekilde cevap verebilmek.
 • Müşterilerin beklentilerini, taleplerini raporlayarak üst düzey yöneticilere sunabilmek.
 • Farklı illerde bulunan müşterilere ulaşabilmek için aktif bir şekilde araba kullanabilmek.
 • Gerektiği zaman müşterilere ürünü tanıtmak amacı ile promosyonlar vermek.
 • Pazarlama konusunda taktik ve strateji geliştirebilmek.
 • Firmanın belirlediği kurallar ve satış hedefleri doğrultusunda çalışmak.
 • İş disiplini ve ahlakına sahip olmak.
 • Hem takım halinde hem de bireysel olarak çalışmaya uygun olmak.
 • Esnek ve dinamik çalışma saatlerine uyum sağlayabilmek.
 • Müşterilerin şikayetlerini sabır ve anlayış ile dinleyebilmek.

Aktif Pazarlama Elemanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Aktif pazarlama elamanı olarak çalışacak kişilerden tüm görev ve sorumlulukların yerine getirilmesi beklenmektedir. Buna ek olarak erkek adaylar için askerlik görevinin tamamlanmış olması, il dışındaki müşterilerle görüşme sağlanacağı için seyahat engeli olmaması da talepler arasındadır. Ayrıca B sınıfı ehliyete sahip olmak ve aktif olarak araç kullanabilmek de pazarlama alanında çalışacak bu kişilerin işe alım şartları içerisindedir. Aktif pazarlama elemanlarının iletişim becerilerinin mükemmel olması ve her türlü sorun için pratik çözüm yolları üretebilmeleri gerekmektedir. Firmanın ilkelerine sıkı sıkıya bağlı olmak, ürün ve hizmet içeriğini müşterilere etkili bir şekilde anlatabilmek ve en önemlisi de firmanın satışlarını artırmak bu kişilerden beklenenler arasında yer almaktadır. Aktif pazarlama elemanı mülakatları; genel olarak sözlü bir şekilde ve kişilerin aldığı eğitimleri, edindikleri tecrübeleri öğrenmeye yönelik yapılmaktadır. Aktif pazarlama elemanı maaşları ise firma ve bağlı bulunan sektöre göre değişiklik gösterir. Ayrıca kişilerin aldıkları eğitimler ve elde etmiş oldukları iş tecrübeleri de bu pozisyon dahilindeki maaş tutarını etkileyebilmektedir. Aktif pazarlama elemanları; kozmetik, sağlık, medya, telekomünikasyon gibi pek çok sektörde hizmet veren firmalar içerisinde çalışabilirler. Genel olarak hareketli bir şekilde çalışmakta ve müşterilerin evlerine ya da iş yerlerine giderler. Siz de farklı firmaların adaylardan beklentilerini öğrenmek için aktif pazarlama elemanı iş ilanlarını inceleyebilirsiniz. Kariyer.net fırsatlarını il bazında da değerlendirebilirsiniz. İstanbul'da oturuyorsanız İstanbul aktif pazarlama iş ilanları kategorisinden kendi kriterlerinize uygun olanları seçebilir ve hemen başvuru yapabilirsiniz.