Bilgi Güvenliği Müdürü Nedir?

Bilgi Güvenliği Müdürü Kimdir?

Bilgi güvenliği müdürü, bilişim teknolojileri altyapılarını veya ağlarını farklı sektörlerdeki işletmelerin istekleri doğrultusunda siber suçlara karşı koruma görevini üstlenen kişidir. Bilgi güvenliği müdürü, güvenlik sorunlarının sistemin hangi kısmındaki açıktan kaynaklandığını ve bu sorunun nasıl giderileceğini tespit etmekle yükümlüdür. Aynı zamanda güvenliği sağlayan süreç hakkındaki değerlendirme ve derecelendirmeleri yapar.

Bilgi Güvenliği Müdürünün Görevleri Nelerdir?

Bilgi güvenliği müdürünün görevlerinin temelinde, güvenlik risklerinin analizini ve değerlendirmesini yapmak, sonrasında da güvenlik duvarı veya şifreleme gibi önlemleri almak vardır. Bilgi güvenliği müdürü, teknik raporlar hazırlar, güvenlik zayıflıklarını ortaya çıkarmak için sistem üzerinde testler yapar. Bunları yaparken hangi verinin ne derecede bir öneme sahip olduğunu da kategoriler halinde belirlemek zorundadır; çünkü verinin gizlilik derecesine göre izlenecek olan güvenlik politikası da değişir. Siber saldırı ile karşılaşıldığı takdirde suçla bağlantılı verileri analiz eder ve işlenmiş bulunan siber suç ile ilgili gruplar veya bireyler arasındaki bağlantıyı açığa çıkarmak için çalışır.

Kimler Bilgi Güvenliği Müdürü Sertifikası/ Eğitimine Başvurabilir?

Bilgi güvenliği için gerekli eğitimine, bilgisayar sistemleri ve bilişim hakkında kendini geliştirmekten ve sürekli öğrenmekten bıkmayacak adaylar başvurabilir. Ancak iş hayatına atıldığınızda hangi üniversiteden ne dereceyle mezun olduğunuz belirleyici bir kriterdir. Dolayısıyla alanınızda iyi bir üniversite diplomasına sahip olmak sizi rakiplerinizden bir adım öne geçirebilir.

Bilgi Güvenliği Müdürü Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gereklidir?

Bilgi güvenliği müdürü olabilmek için üniversitelerin bilişim sistemleri mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, elektronik mühendisliği veya yazılım mühendisliği gibi bölümlerinden lisans eğitimi almak gerekir. Alanda ilerlemek için yüksek lisans yapmak faydalıdır. CISA, CISM, CRISP gibi sertifikalar almak, adayları iş dünyasında öne çıkarabilir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
16.240 / Aylık
18 kişinin ortalama maaşıdır.