Boks Antrenörü Nedir?

Boks Antrenörü Ne Demek?

Boks antrenörü; farklı yaş gruplarında, teknik direktör önderliğinde, fizik, taktik ve motivasyon bakımından sporcuları müsabakalara hazırlayan kişidir. Sporcuların rakiplerine ve maç ortamına uygun olarak hazırlanması için gerekli motivasyonları sağlamaya çalışır.

Boks antrenörü, bağlı bulunduğu işletmenin prensiplerini göz önünde bulundurarak hedeflere uygun sporcular yetiştirir. Boks antrenörünün bedensel açıdan yaptığı spor için yeterlilikleri taşıması lazımdır. Çevik olmalı ve boks sporuyla ilgili her detayı bilmelidir. Boks antrenörü; iş sağlığı ve güvenliği, verimlilik ve kalite standartlarına uygun olarak sporcu yetiştirir.

Boks Antrenörü Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Boks antrenörü, teknik direktörün hazırladığı programa bağlı olarak sporcuları yetiştirir. Sporcuları teknik, taktik ve psikolojik olarak müsabakalara hazırlayan boks antrenörünün başka görevleri de vardır:

  • Boksörlere dayanıklılık, hız ve güçlerini arttırmak için çalışmalar yaptırmak,
  • Yumruk ve manevra antrenmanları uygulamak,
  • Rakibin zayıf yönleri üzerinde durarak taktik belirlemek,
  • Rakip takımın oyun stratejileri üzerinde çalışarak bu kriterlere uygun olarak sporcuları müsabakalara hazırlamak,
  • Formu düşen sporculara özel program hazırlamak,
  • Teknik direktör ve boksör arasındaki ilişkinin sağlıklı olmasına katkıda bulunmak,
  • Müsabaka boyunca sporculara gerekli taktikleri vermek,
  • Boksörlerin sağlık durumlarıyla ve özel yaşamlarındaki sorunlarla ilgilenmek,
  • Mesleki alanda gelişmeleri düzenli olarak takip etmek.

Boks Antrenörü Olma Şartları Nelerdir?

Boks antrenörü olmak istiyorsanız, öncelikli olarak, en az lise ve dengi okul mezunu olmanız gerekir. Lise mezunu olanlar, Boks Federasyonu tarafından açılan kurslara katılarak ve farklı antrenörlük kademeleri arasından tercih yaparak eğitim alabilir.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunları ise Boks bölümünü seçerek bu alanda uzmanlaşabilir. Boks antrenörleri, eğitimler sonunda yardımcı antrenörlük seviyesinden antrenör, kıdemli antrenör, baş antrenör ve teknik direktör kademelerine kadar yükselebilir.

Boks Antrenörü Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Boks antrenörleri, eğitimleri boyunca temel ve özel alanda çeşitli derslerden sorumlu olur. Boks antrenörlüğü eğitiminin içeriği şöyledir: Spor Biyolojisi, Uygulamalı Fizyoloji, Fonksiyonel Anatomi, İlk Yardım Temelleri, Spor Psikolojisi, Egzersiz Fizyolojisi, Psikososyal Açıdan Spor, Sporda Yönetim.

Boks Antrenörü İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.