Bölge Sorumlusu Nedir?

Bölge Sorumlusu Ne Demek?

Bölge sorumlusu nedir sorusuna yanıt vermek için işletmelerdeki çalışma sisteminden bahsedilebilir. Aynı firmaya ait birçok şube, marka popülaritesini ve gelir düzeyini artırmak için hizmet verir. Hizmetlere alıcıların rahat ulaşabilmesi şubelerin sayısıyla orantılıdır. Marketler; mobilya, giyim, kozmetik mağazaları, tur şirketleri birçok şubeyle hizmet sunar. İdari bölgelerin oluşturulmasında farklılık görülebilir. Şube bulunan her il, şube sayısı bir değerin üzerine çıkan birçok ilin bütünü, coğrafi bölgeler veya yetkililer tarafından oluşturulmuş gayri resmi alanlar bölge olarak kabul edilebilir. Hizmet kalitesinin kontrolünü sağlamak ve ticaret işlerini kolay denetleyebilmek, bölge sorumlusu ile mümkündür. Yönetim birimlerini kontrol ederek üstlerine rapor sunan bölge müdürleri, birçok şubeden sorumludur. Bölgesel hedefler doğrultusunda şubeleri bilgilendirmek, yeni uygulama ve fiyatlandırmaları tebliğ etmek, istenmeyen durumları genel idareye iletmek sorumlunun temel görevleridir.

Bölge Sorumlusu Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bölge sorumlusu görev tanımı, pozisyonun işlevini açıklayabilir. Firmanın hizmet sunduğu bir bölgeyi idare etmek; bölgesel taleplerin tespit edilmesi ve uygun hizmet standartlarının oluşturulması anlamına gelir. Geniş kitleler, hizmet arayışlarında önemli farklılıklar gösterebilir. Belli standartlardaki ürün ve hizmetlerin kitlesel uygunluk seviyesine ulaşması, olağanüstü gözlemler yapmayı gerektirir. Birçok müşteri, bölgesel etmenler veya sosyo-ekonomik durum sebebiyle değişebilecek özel taleplere sahiptir. Her kitle için özel hizmet sunulması mümkün değildir. Firmalar, sundukları hizmetin kapsayıcılığını artırmak için bölge müdürlerinden destek alır. Bölge sorumlusu ne iş yapar sorusuna yanıt olarak, aşağıdaki maddelerde yer alan görev tanımları verilebilir:

 • Kontrolündeki bölgenin müşteri eğilimlerini izler.
 • Bölgesel ihtiyaçları karşılayabilecek ürün ve hizmetler planlayıp üstlerine bilgi verir.
 • Şube müdürleriyle iletişim halinde kalarak rutin bilgi alışverişi yapar.
 • Depo ve stok sayımlarında açık çıkan şubeleri ziyaret eder, uyarılarda bulunur.
 • Şube personellerine dair şikayetler geldiğinde çözüm üretir.
 • Gerekmesi durumunda hukuki yollarla firmanın haklarını savunur.
 • Maliye memurları ve zabıta şefleriyle bir araya gelir, resmi evrakları ibraz eder.
 • İşleklik düzeyini dikkate alarak yeni şube açılması veya düşük ciroya sahip şubelerin kapatılması için talimat verir.
 • Firma genelinde alınacak kararların şekillenmesine katkı sağlar.

Bölge Sorumlusu Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Bölge sorumlusu olmak için gereken diploma düzeyi çoğunlukla lisanstır. Birçok şubenin aktif olarak denetlenebilmesi, güncel sorunların çözülebilmesi, kritik kararların doğru şekilde verilebilmesi yükseköğrenimin kazanımlarıyla mümkündür. Sayısal verileri analiz etmek ve kâr – zarar hesaplamaları yapmak, bölge sorumlusunu yakından ilgilendirir. Akademik yönden donanımlı bölge idarecileri, çoğunlukla sayısal düşünebilme yeteneğine sahiptir. Bölge sorumlusu nasıl olunur şeklindeki bir soruyu cevaplamak için akademik eğitimin önemi ve gerekli tecrübenin kazanılması belirtilebilir. Dört yıllık İktisat, Kamu Yönetimi, İşletme bölümleri, idareci olmak isteyenler için gereken donanımları sunar. İki yıllık perakende ve mağaza yönetimi bölümü, sorumluluk bilinci kazandırmakta etkili dersler içerir. Bölge sorumlusu olmadan önce alt seviyeli idareci veya personel pozisyonunda hizmet etmiş olmak gerekebilir. Satış, depolama, üretim, nakliyat departmanlarında çalışırken ideal performans ve bağlılık gösterenler akademik donanım şartı olmadan yükselebilir. Market, restoran, kafe, giyim işletmelerinin bölge idarecileri çoğunlukla deneyimli personellerdir. Doğalgaz ve elektrik dağıtım firmaları, teknoloji mağazaları, medikal malzeme sağlayıcıları bölgesel idare için tahsilli eleman tercih eder. Hizmet verilen alanda yükseköğrenim görmüş olmak avantaj sağlayabilir.

Bölge Sorumlusu Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Bölge sorumlusunun görevleri, mesleğin şartlarını belirler. Pozisyonun görev alanına dahil işler; denetleme, rapor verme, problem çözme olarak sıralanabilir. Bölge sorumlusu yüzlerce verinin değerlendirmesini yaparak olağan ve olağandışı durumları tespit eder. Masa başında ve sahada etkinlik gösteren sorumlular, üstlerinden aldığı direktiflere uymalıdır. Firmanın bölgedeki düzenini sağlamak için özgün fikirler üretmesi beklenebilir. Yaratıcı düşünerek finansal sorunların çözümüne katkı sağlayabilmek, ürün açıklarını ve sebeplerini tespit edebilmek, hizmet kalitesini artırmaya yönelik projeler uygulamak bölge sorumlusundan beklenen görevler arasında yer alır. Küçük hatalar, istenmeyen sonuçlara sebep olabileceği için bölge sorumlusu hata yapmamaya özen göstermelidir. Birçok mağazanın idaresini üstlenmek, buralarda görülebilecek problemlerden sorumlu olmak anlamına gelir. Firmanın bölgesel büyüklüğüne bağlı olarak onlarca veya yüzlerce çalışanın denetlenmesi gerekebilir. Bölge çalışanlarının kontrolünü sağlamak, yönetim konusunda iddialı olmayı şart kılar. Analitik düşünebilmek, sektörel hedeflere uygun projeler tasarlamakta kullanılabilecek bilgilere sahip olmak önemlidir.

Bölge Sorumlusu İşe Alım Şartları Nelerdir?

Bölge sorumlusu iş ilanları , birçok şubeyle hizmet eden firmalara aittir. Zincir marketler, ülke genelinde hizmet sunan giyim mağazaları, yabancı şirketlerin Türkiye distribütörlüğü tarafından idare edilen kafe veya restoran zincirleri öne çıkan iş fırsatlarını oluşturur. İşverenlerin ideal personel standartları değişiklik gösterebilir. Bölge sorumlusu olmak isteyenlerde aranabilecek ortak şartlar şöyledir:

 • Sorumluluk bilinciyle hareket etmek.
 • Çalışanları iş konusunda motive edebilmek.
 • Yüksek disipline sahip olmak.
 • Verilen talimatları bölge özelinde uygulamaya geçirebilmek.
 • Bölgesel yöneticilik deneyimine sahip olmak.
 • Sektör terminolojisine hakim olmak.
 • Kararlı adımlar atabilmek.
 • Firmayı temsil edebilmek.
 • Erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış olmak.

Kariyer.net üzerinden yayınlanan çeşitli ilanlar, farklı sektörlerde iş arayan yönetici adayları için uygundur. Pozisyonun nitelikleri sebebiyle, bölge sorumlusu maaşları değişiklik gösterebilir. Sektör veya firma çeşitliliği, birçok iş fırsatı meydana getirir. Bölge sorumlusu pozisyonunda çalışmak isteyenler, Kariyer.net üzerinden en uygun iş ilanlarına başvuruda bulunabilirler.