Uzman Nedir?

Uzman Ne Demek?

Uzman kelimesi geniş kapsamlı bir kelimedir. Uzman kime denir sorusu şöyle cevaplanabilir; genel manasıyla herhangi bir işte bilgi, görüş ve becerisinden yararlanılan kişidir. Günümüz teknolojisinin gelişmesi ile birlikte pek çok uzmanlık alanından söz etmek mümkündür. Bu meslek grubu hangi konu ile ilgili çalışma yaptıysa o konu ile alakalı ileri düzey teknik bilgilere sahip olması gerekir. Bazı durumlarda eğitim, bazı durumlarda uygulama kimi zaman her ikisiyle de tecrübe edinerek doğru ve adil karar verme sürecinde rol alır. Uzman kimdir sorusunu yanıtlamak ve uzman nedir diye merak edenlere doğru bilgi verebilmek için iş, görev tanımı ve sorumlulukları hakkında bilgi verilmelidir. 

Uzman Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Uzman, genel anlamda bir alanda yetkinliğe sahip kişidir. Her eksper her alanda bilgi sahibi olmayabilir. Bu yüzden sektörel bazda farklı farklı alanlar ortaya çıkmıştır. Uzman pozisyonundaki kişi, karar verme aşamasında etkin rol oynar. Bu sayede doğru zamanda doğru sonuçların ortaya çıkarılmasını sağlar. İş sürecinde, karar verme süreci en zor süreçlerden biridir. Teknik bilgi gerektiren karar verme süreci pek çok disiplini kapsayan ve geniş sorumlukları olan bir alandır. Bu kişiler yetkinlikleri ile bu süreci en doğru ve güvenilir şekilde yürütür. Uzman sorumluluk alan bir pozisyonda çalışır bu yüzden iş sürecinde önemli görevleri vardır. Uzman ne iş yapar sorusu aşağıdaki bilgiler çerçevesinde yanıtlanabilir: 

 • İşletmeler, spesifik alanlarda uzmanlara ihtiyaç duyabilir. Bu şirket gıda sektöründeyse tadım; teknoloji sektöründeyse proje uzmanına ihtiyaç duyabilir. Hangi konumda olursa olsun bu kişiler yaptığı işi daha iyiye götürmeyi amaçlar ve bununla ilgili gerekli bazı stratejik prosedürleri kontrol eder.
 • Uzman, planlama ve organizasyonun sağlanmasında önerilerde bulunabilir. Bu önerileri işverene ya da ilgili kişilere sunar.
 • İş konusunda yapılacak eylemleri ve akabinde uygulanacak düzeni, alınacak tedbirleri düzenleyerek işverene bildirir.
 • Uzman, işlerin yürütülmesi esnasında risk değerlendirmesi yapar. Risk değerlendirmesi sonuçlarını ilgili makamlara bildirir. Gerekirse alanında tedbir uygulayabilir.
 • Spesifik alanlarda bilgi sahibi kişilerdir. Bu amaçla kuruluşların ihtiyacına uygun eğitim planlayabilirler. Personel eğitimlerinde eğitmen olarak görev alabilirler.
 • Gerekli zamanlarda konuşmacı olarak istenilen konular hakkında bilgilendirme yapabilir. 
 • Çeşitli kollara ayrılan bu meslek grubu konuya göre farklı görevlere de sahip olabilir. Hukuk alanında görevli iseler tanık veya bilirkişi olarak çağrılabilirler. Tıp ya da sağlık alanında görev yapan uzmanların ilaç düzenlemesinden hastalık tedavisine kadar birçok alanda görev dağılımı bulunabilir.
 • Sosyal medya uzmanlığı ile pazarlama ve kampanya alanında çalışmalar düzenleyebilirler. İş sürecinin online alanda gelişmesine katkı sunabilirler.

Uzman Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Uzman, diğer anlamıyla eksper, spesifik bir konu hakkında derinlemesine bilgi sahibi olan kişidir. Uzmanlar, farklı alanlarda bilgi sahibi olup alanı dışındaki konularda söz sahibi olmayabilir. Şirketler , kurumlar ya da resmi daireler sorunları çözmede bazen yardıma ihtiyaç duyar. Spesifik alanda ihtiyaç duyulan yardım bu kişiler tarafından sağlanır. Bu meslek grubu neredeyse tüm disiplinlerde ve bölümlerde mevcuttur. Uzmanlık; teknoloji, pazarlama, tıp ve hukuk gibi alanlarda pek çok kola ayrılır. Uzman olmak için hangi okullar okunmalı sorusu sıklıkla merak edilen bir konudur. Her ilgi alanı için aynı eğitim prosedürü geçerli olmayabilir. Bu yüzden bu dalların üniversite süreci de farklı olabilir. Örneğin tıp alanında bir uzmanlık için Tıp Fakültesi bitirilmelidir. Sonrasında ise ilgili dal seçilerek o alana spesifik olarak yönelinir. Hukuk ve işletme gibi alanlarda uzmanlık için öncelikle lisans eğitimi tamamlanır. Bunun yanı sıra belirli alanlarda master yapılarak da uzmanlık elde edilebilir. Bazı alanlarda sadece tecrübeye dayalı çalışma şartı yeterli kıstas olarak görülebilir. Uzman olmak şartları bakımından alınan eğitime göre farklılık gösteren bir süreci gerektirir. Türkiye’de bu meslek için personel istihdamı ilk kez Devlet Planlama Teşkilatı bünyesinde ortaya çıkmıştır. Hangi alanda uzman olunacaksa buna uygun ön araştırma yapılmalı ve ihtiyaç duyulan eğitimler alınmalıdır.

Uzman Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Uzman, mevcut fikirleri yeni fikirlerle destekleyerek farklı bakış açısı sunabilir. Hâkim olduğu konu ile ilgili derin analizlere sahiptir. Bir alanda uzman olmak için ne yapmalı diye düşünenler öncelikle bu mesleğin özveri isteyen bir meslek olduğunu bilmelilerdir. Çalışma ve çabanın yanı sıra araştırma da uzman olmak için gereklidir. Kişi sürekli öğrenmek için çabalamalı ve ilgili olduğu alanda kendini geliştirmelidir.

Uzman olmak için gerekli şartlar, her alana göre değişiklik gösterebilir. Uzman nasıl olunur diye merak edenler gereken şartları ve eğitimleri öncelikli olarak sağlamalıdır. 

 • Eğitimler seçilen alan göre değişiklik gösterebilir. Mesela proje geliştirme uzmanı olmak için lisans eğitimi veren ilgili alanlar bitirilmelidir. Tecrübe sahibi bireyler bu konuda bir adım önde olabilir. Aynı zamanda proje geliştirmek için zaman yönetimini bilmek, analitik düşünmek ve etkili iletişim kurmak da avantaj sağlar. 
 • Finans uzmanlığı ise son zamanlarda popüler olan meslek gruplarından biridir. İşletme ve İktisat gibi bölümler bitirildikten sonra hem özel sektörde hem de kamu sektöründe çalışılabilir. Bazı alanlarda ise sertifika ve bazı özel şartlara sahip olunması istenir.
 • İş güvenliği uzmanlığı için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yetkilendirdiği kurumların eğitimlerine katılarak sertifikalar alınabilir. Bakanlıklar uzman statüsü için genellikle sınav prosedürü uygular. Bakanlıkça yapılan sınavdan başarılı olunduktan sonra iş güvenliği uzmanı olunabilir. Mühendisler, mimarlar ve teknik elemanlar da bu alana yönelebilir.

Uzman İşe Alım Şartları Nelerdir?

Kişiler bu mesleği, ana meslekleri olarak profesyonel şekilde icra edebilirler ya da mesleklerinin yanı sıra farklı alanlarda da uzmanlık yapabilirler. Geniş bir çalışma imkânı sunan bu meslek için öncelikle hangi alanlarda çalışabileceğinizi belirlemeniz önemlidir. Sonrasında ise uygun alanlarda uzman iş ilanları için başvurular yapılabilir. Şirketler ve resmi kurumlar bu pozisyon için genel olarak mülakatla alım yapar. Bu sayede adayı yüz yüze daha iyi tanıma fırsatı elde edebilir. Bu meslek grubu özel sektörde ve devlet kurumlarında pek çok yerde çalışabilir. Eğer yemek üzerine veya tadım üzerine bir uzmanlığınız varsa otellerde ve restoranlarda çalışabilirsiniz. Makyaj alanında bir uzmanlığınız varsa film ya da dizi setlerine ya da kozmetik mağazalarına uzman iş başvurusu yapabilirsiniz. Uzman maaş bilgileri, başvurulan kurumun özelliklerine, şartlarına ve deneyime göre değişebilir. Çalışılan şehre göre dahi maaş değişiklikleri olabilir. 

Her geçen gün teknolojinin büyümesi ile yeni uzmanlık alanları ortaya çıkar. Şirketlerini geliştirmek isteyen ya da doğru karar alma aşamasında güvenilir sonuçlar almak isteyen kurum ya da kişiler, eğitim almış ve bu unvanı edinmiş kişilerden yardım alabilir. Bu alanda çalışmak isteyen bireyler öncelikle alan belirlemelidir. O alana dair spesifik eğitimler alındıktan sonra ilanlara başvurulabilir. Bu meslek grubunda her kurum kendi özel şartını sunacaktır. Öncelikle kurumun istediği özel şartlar sağlanmalıdır. Konuyla alakalı gerekli sertifikaları almak ise sizi bir adım öne taşıyabilir. Spesifik bir alanda uzmanlığa sahipseniz bilgi ve yeteneklerinizi Kariyer.net'in size sunduğu iş fırsatlarını değerlendirerek gösterebilirsiniz. Kariyer.net üzerinden Türkiye genelindeki iş ilanlarını inceleyebileceğiniz gibi şehrinizde bulunan iş ilanlarını da inceleyebilirsiniz. Örneğin; İstanbul’da yaşayanlar İstanbul uzman iş ilanları sayfasındaki fırsatları değerlendirebilirler.

SONRAKİ KONU
Uzman Mülakatları