Eksper Nedir?

Eksper Ne Demek?

Eksper, belirli bir alanda uzmanlaşmış kişilere denir. Banka, sigorta, gayrimenkul, denizcilik gibi sektörlerde işin dinamiklerini anlayarak müşterilere danışmanlık yapacak seviyeye ulaşmış kişiler için bu kalıp kullanılmaktadır.

Eksper Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bu mesleği yapanlar, iş hakkındaki bilgi birikimlerini müşterileri ile paylaşırlar. Örneğin, gayrimenkul alanında çalışan bir uzman, konut kredileri hakkında uzmanlaşmış olabilir. Bu senaryoda uzmanımız konut kredisi almak isteyen kişilere konut değer tespiti, potansiyel yatırım getirisi ve risk analizi gibi konularda yardımcı olur. Sigorta eksperi ise müşterisinin mal ve can risk analizini yaparak uygun poliçeleri müşterisine tanıtır.

Nasıl Eksper Olunur?

Bu mesleği yapmak için bulunduğunuz sektörle ilgili eğitimleri almış olmanız gerekmektedir. Şartları sağladığınız durumda, Hazine Müsteşarlığı tarafından açılan sınavlara başvuru yaparak kariyerinizi yönlendirebilirsiniz. Sınavı kazanmanız durumunda başvuru yaptığınız alan ile ilgili eğitim alır ve 6 aylık staj süresinin ardından bu unvanı elde edersiniz. Sigorta eksperliği yapacaksanız (oto sigortacılığı hariç), 5684 Sayılı Sigortacılık Kanunu gereğince üniversite mezunu olmanız ve eksperlik kurslarına katılmanız gerekmektedir. “Alanında uzman kişi nasıl olunur?” diye merak ediyorsanız ve eksper olmaya karar verdiyseniz ayrıca bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor.

Eksper Olma Şartları Nelerdir?

Aranılan şartlar, sigorta şirketi bazında değişiklik gösterebildiği gibi sigorta branşlarında ya da diğer meslek eksperleri arasında da değişebilir. Aşağıdaki listede yer alan şartları yerine getiren herkes bağımsız olarak eksper olabilir.

  • 2 yıllık MYO ya da 4 yıllık ön lisans mezunu olmak,
  • Daha önce asla iflas ya da konkordato ilan etmemiş olmak,
  • Türkiye’de yerleşik olmak,
  • Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmak,
  • İcra komitesinden araç hasarına, tarımdan doğal afetlere kadar geniş bir konuyu kapsayan kursu başarı ile tamamlamak.

Eksper İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

SONRAKİ KONU
Eksper Mülakatları