Boya Ustası Nedir?

Boya Ustası Ne Demek?

Duvar ve tavan yüzeylerinin, kimyasal içerikler ile hazırlanan ve belirli renklere sahip olan boya malzemeleri ile boyanması işini gerçekleştiren çalışanlara boya ustası adı verilir. Ustalar, boyama işlemi için boya malzemesi haricinde fırçaya ve ruloya ihtiyaç duyar. Tavan ve duvar yüzeyleri dışında demir ürünlerin yağlı boya ile boyanması işlerini de onlar yapar. Bu nedenle boya ustası kimdir sorusu için boya malzemesinin kullanıldığı her alanda çalışabilen kişiler olduğu söylenebilir. Belirli kriterlere sahip olan ustalar, boya ustası iş ilanları aracılığı ile iş bulabilir. Ustaların yeterli olup olmadığını gösterecek özellikler hem eğitim hem de tecrübe ile alakalı bazı kriterlerden oluşur. İşverenler, tüm bu kriterleri ele alarak bir değerlendirme yapar. 

Boya Ustası Ne İş Yapar, Boya Ustasının Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Boya işi konusunda ustalık elde etmiş olan çalışanlar, belirli bir yüzeyin, işveren tarafından seçilen malzemeler aracılığı ile boyanmasını sağlar. Renk, boyanın türü, silinebilir olması gibi özellikleri genellikle işveren tarafından belirlenir. Bazı işlerde ustalar malzemeli çalışırlar. Bu, ustanın işe gelmeden önce temin edilmesi gereken malzemeleri de getirmesi anlamına gelir. Ancak bazı işlerde ise işveren malzemeleri temin eder. Usta, yalnızca işçilik yapmaya gelir. Boya ustaları, uygulama öncesi, sonrası ve uygulama esnasında yapılması gereken tüm işleri doğru sırası ile organize etmelidir. Organizasyon doğru şekilde işlediği takdirde, usta da işlerini doğru şekilde tamamlamış olur. Bu nedenle boya ustası nedir sorusundan sonra görev ve sorumluluklarını da öğrenmek önemlidir. Yalnızca boyayı belirlenen yüzeye uygulaması değil, boyanın yeterli verimde kullanılmasını sağlaması da beklenir. Böylelikle mevcut malzemeden en yüksek performans sağlanır. Bir kova boyanın yaklaşık ne kadar alan boyayabileceğini önceden hesaplayabilmesi de talep edilebilir. Yüzeyin düzgünlüğüne göre alınacak malzemeleri belirlemelidir. Eğer yüzey pürüzlü ise öncesinde yapılacak işlemler de ayrı malzemeler ister. Bu malzemelerin de belirlenmesi ya da temin edilmesi gibi işlemleri de yapabilmesi istenebilir. Sırası ile yerine getirilmesi gereken görev ve sorumluluklar şu şekilde belirtilebilir:

 • İşin genel planlamasını organize etmek, 
 • Boya uygulaması öncesi uygulama hazırlıklarını tamamlamak, 
 • Duvar ve tavan yüzeylerinin kontrollerini yapmak ve gereken tedbirleri almak, uygulama alanını naylon ve kağıt bantlar ile örtmek, 
 • Duvar ve tavan yüzeylerinin temizliğini yapmak, 
 • Duvar ve tavan yüzeylerinin gerekli alt yapı işlemlerini yapmak, 
 • Boya malzemelerini uygulama için hazırlamak, 
 • Karıştırılacak boya ya da astar gibi ürünlerin karışımını yapmak, 
 • Boya öncesi astar sürülecek yerleri tespit etmek ve uygulamak, 
 • Astar sonrası ve boya öncesi macun sürmek, 
 • İlk kat boyayı belirlenen yüzeylere sürmek, 
 • İlk kat boya sonrası ışık ile duvar ve tavandaki hataları tespit etmek, 
 • Bir hata var ise zımpara ile astar işlemini yeniden uygulamak, 
 • Hataların giderilmesinden sonra 2. kat boyayı uygulamak, 
 • Uygulama esnasında yere dökülen boyaları tiner ile temizlemek ve silmek, 
 • Kağıt bant ile koruma için bantlanan alanları açmak, yerdeki naylonları kaldırmak, 
 • İşveren ile mutabık kalarak işin teslimini sağlamak şeklinde sıralanabilir.  

Bu işlemleri sırası ile başarıyla uygulayan ustalar, yaptıkları işlemlerle boya ustası kime denir sorusunun cevabı hâline gelirler. Bu kriterleri yerine getirebilecek ustalar için açılan boya ustası iş ilanları sonradan elde edilen tecrübeler ve bilgiler eşliğinde değerlendirilmelidir. İş sırası boya uygulaması için oldukça önemlidir. Herhangi bir işlemin sırası ile yapılmaması, iş kalitesini etkiler. Sıklıkla sorulan boya ustası ne iş yapar sorusu da yukarıda belirtilen maddeler yardımıyla cevaplanabilir.  

Boya Ustası Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Eğitim anlamında boya ustası olmak için ne yapılmalı diye araştırıldığında meslek okullarından eğitim alınabileceği bilinmelidir. Meslek liselerinde ve kurslarında uygulamalı ve teorik bilgiler ile bu alanın ustalık eğitimleri başlar. Aynı zamanda boya ustası sorumlulukları da teorik olarak öğretilir. Gidilmesi gereken kurslar ve eğitimler sonucunda ustalar, ustalık ve yeterlilik sertifikası alırlar. Bu sertifikalar, işe alım esnasında istenebilecek evraklardan birisidir. Bulunması birçok iş sektörü için zorunlu olarak bilinir. İşverenler tarafından sertifika bulundurma zorunluluğu talep edilebilir. Sertifikanın temin edilebilmesi için gerekli kurumlara müracaat etmek gerekir. Bununla birlikte kayıt ve mezuniyet evrakları da istenir. Ustaların boya alanında yeterlilik elde etmesi, mevcut iş ilanlarına başvurabilmesini sağlar. Verilen eğitimlerde yeterlilik sertifikası alınabilmesi için eğitimlere eksiksiz katılım sağlanması şartı da aranır. 

 

Boya Ustası Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir? 

Boya işlerinde usta olmak için kişinin el becerisinin olması önemlidir. Bununla birlikte iz bırakmadan ve hasarları kapatabilecek şekilde boya yapmak öğrenilmelidir. Gerekli eğitimlerin alınması sonrası, uygulama tecrübesi de değerlendirme esnasında ele alınan bir konudur. Çünkü bu sektör tecrübe ile gelişime açık bir alandır. Ustalar, boya işini yaptıkça gelişecek ve ustalığını elde edecektir. En çok merak edilen konulardan birisi olarak boya ustası maaş tutarları da hem işin büyüklüğüne ve niteliğine hem de ustanın becerisine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu anlamda boya ustası olarak çalışmak isteyen kişi, gerekli şartları taşıdığına emin olmalıdır. Boyayı doğru şekilde karıştırmak, fırça ve ruloyu doğru alanlarda ve doğru şekilde kullanmak gereklidir. Çok geniş yüzeylerde daha uzun ve esnek fırçalar kullanılır. Ancak küçük yüzeyler için kısa saplı fırçalar yeterli olur. Doğru malzeme seçimini yapabilmek, aranan şartlar arasındadır. Bu yeterlilikler ile boya ustası iş arayanlar sahadaki mevcut işleri takip edebilir. Boya ustası olmak için ilanlara başvurmadan önce detaylı incelemeler ile her bir ilanda ortak olarak aranan özellikler belirlenebilir. Boya alanında ustalığını elde etmiş bir çalışandan, boyadığı alanlarda uyumu yakalaması da beklenir. Bu konuda gerekli gördüğü zamanlarda öneriler ve örnekler de sunabilir. İç mekan üzerinde diğer donatılar ve mobilyalar ile uyumlu renkleri seçebilmelidir. Renk konusunda da kendisini geliştirmesi beklenir. Boya ustası temel renkler haricinde, özel ve farklı tonlara da hâkim olmalıdır. Aynı zamanda boya hazırlama ve renkleri karıştırma konusunda geliştirilen teknolojileri de takip etmelidir. Boya ustası, bu alanda çıkarılan cihazlar ve araçların hem kullanımını hem de nasıl temin edilebileceğini öğrenmelidir. 

Boya Ustası İşe Alım Şartları Nelerdir?

Kendisini bu alanda kanıtlamak isteyenler Kariyer.net üzerinden bir araştırma yapabilirler. Aranan özelliklerin belirtildiği ilanlar aracılığı ile boya ustası iş başvuru alternatifleri arasında seçim yapabilirler. İş ilanları üzerine başvurularını gerçekleştiren adaylar, işveren tarafından bazı denemeler ile uygulama anlamında test edilebilir. Bir uygulama örneği üzerinden mülakat gibi değerlendirmeye alınabilir. Çünkü boya işlemi, teorik bir testten ziyade, uygulama ile iş kalitesini kanıtlamaya yatkın bir alandır. Gerekli eğitimler ve tecrübeler sonrasında farklı kurumsal firmalarda, kamu kurumlarında iş fırsatları için başvuruda bulunabilirler. Otomotiv, mühendislik, konaklama, eğitim, dekorasyon, teknoloji, madencilik, makina imalat sanayi, metal ve boya sanayi gibi birçok sektör bünyesinde, boya ustası olarak görev alabilmek mümkündür. Ayrıca Kariyer.net farklı şehirlerdeki iş fırsatlarını da size sunar. İstanbul'da yaşayanlar İstanbul boya ustası iş ilanları aracılığı ile yaşadıkları şehirde bir iş fırsatı yakalayabilirler. 

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
15.030 / Aylık
139 kişinin ortalama maaşıdır.