Depo Operasyon Sorumlusu Nedir?

Depo Operasyon Sorumlusu Nedir?

Depo Operasyon sorumlusu Ne Demek?


Depo operasyon sorumlusu nedir sorusu, özellikle lojistik alanında çalışmak isteyenlerin araştırması gereken bir konudur. Depo operasyon sorumlusu, operasyonun aksatılmadan yürütülmesini sağlamak amacıyla depo işlemlerinde gerekli olan önlemleri ve kararları alan, bu kararların yerine getirilmesini sağlayan kişidir. Depo operasyon sorumlusu, çalışanları yönlendirme işlemlerini yapar ve üst yönetime raporlar. Depo operasyon sorumlusu, firmanın çalışma prensiplerine uygun şekilde faaliyetlerin yürütülmesi için çalışır. Bununla birlikte iş sağlığı ve güvenliği düzenlemelerine dikkat ederek operasyon işlemlerinin etkin bir şekilde yürütülmesine yardımcı olur. Mesleğin kalite ve verimlilik gereklerine uygun olarak çalışma düzenini belirler. Her gün mesai saatleri içerisinde depoyu denetlemek en önemli yükümlülüğüdür. Bu pozisyonda çalışacak olan kişi, operasyon merkezi ile de sürekli iletişim halinde olur. Depoya giren ve depodan çıkan malları karşılaştırılıp kontrol faaliyetlerini sürdürür ve yöneticilerine durumun raporunu verir.

Depo Operasyon Sorumlusu Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Depo operasyon sorumlusu, firmanın tüm nakliye süreçlerinin mevzuata ve prosedüre uygun bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için organizasyon ve planlama faaliyetlerini yürütür. Depo operasyon sorumlusu ne iş yapar sorusuna yanıt olarak; depo operasyon sorumlusu, lojistik operasyon işlerini yürütmek ile sorumludur, denilmektedir. Depo operasyon sorumlusu sorumlulukları genel olarak şu şekildedir:

 • Operasyon süreçlerinde merkez ile depo arasındaki iletişimi sağlamak,
 • Depoya giren malların fatura ile karşılaştırmasını yaparak eksiksiz teslim almak,
 • Depoya gelen malların hasarlı olup olmadığını kontrol etmek,
 • Hasarlı malların tespitini ve iade işlemlerini yapmak,
 • Depoya gelen malların düzgün bir şekilde yerleştirilmesini organize etmek,
 • Operasyon depo süreçlerinde faaliyetlere uygun olmayan durumları tespit etmek ve bu durumların belirlenmesi için çeşitli çözüm yolları bulmak,
 • Bilgisayar programı üzerinden araçları depoya yüklemek,
 • Operasyon faaliyetlerinde temel boşaltma işlemleri için bilgisayar programları üzerinden atamaları yapmak,
 • Anlık olarak depo stoklarını takip etmek,
 • Depoda eksiklikleri tespit ederek yöneticilerine iletmek,
 • Merkez ve depo birimleriyle sürekli iletişim halinde olmak,
 • Operasyon sürecinde depodan kaynaklanan sorunları tespit ederek çözüme ulaştırmak,
 • Operasyon depo faaliyetlerdeki değişen koşullara uyum sağlamak için sürekli takip işlemini yapmak,
 • Bağlı bulunduğu yönetici tarafından verilen tüm görevleri yerine getirmek.

Depo Operasyon Sorumlusu Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Lojistik depo operasyon sorumlusu olmak için belirli eğitimleri tamamlamış ve tecrübe sahibi olmak gerekir. Özellikle lojistik sektöründe çalışacak ve bu alanda kariyer planı olan kişiler, 2 yıllık Lojistik Bölümü mezunu olmalıdır. Bununla birlikte lisans düzeyinde ilgili bölümlerden mezun olanlar da bu pozisyon için avantajlıdır. Lojistik sektöründe kariyer yapmak isteyenler, depo operasyon sorumlusu nasıl olunur konusunu araştırmalıdır. Depo operasyon sorumlusu, depo operasyon süreçlerinin planlaması ve ilişkilerin yürütülmesi işlemlerinden sorumludur. Bununla birlikte depo operasyon sorumlusu görev tanımı içinde lojistik depo operasyon tekniklerinin hazırlanması, depo raporlarının yapılması işlemleri de vardır. Gerekli eğitim alan kişiler, görev tanımı içerisinde bulunan işlemleri yapmak için teorik bilgiye sahip olur. Bunun yanı sıra staj ve çalışma deneyimi ile bu alanda tecrübe kazanan kişiler, depo operasyon sorumlusu olabilir. Diğer yandan depo operasyon sorumlusu maaşları personelin niteliklerine, tecrübesine ve çalışılan kuruma göre değişiklik göstermektedir.

Depo Operasyon Sorumlusu Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Depo operasyon sorumlusu; lojistik sektöründe faaliyet gösteren firmalarda, hem ofis ortamında hem de sahada çalışan vasıflı kişilerdir. Görevi gereği araçlardaki ürünlerin depoya boşaltılması, ürünlerin araca yüklenmesi ve depolama gibi saha çalışmalarını takip eder. Depo operasyon sorumlusu, şirket içindeki birçok birimle sürekli olarak iletişim halindedir. Depo operasyon sorumlusu olmak isteyen kişilerin depo yönetimi konusunda deneyimli olması beklenir. Gerekli eğitimleri almış ve bunu belgelemiş olmaları en önemli şartlardandır. Bunun yanı sıra kendilerini depo operasyon programları konusunda geliştirmeleri oldukça önemlidir. İletişim becerisi güçlü ve organizasyon yeteneği olan adaylar, bu pozisyon için oldukça avantajlıdır.

Depo Operasyon Sorumlusu İşe Alım Şartları Nelerdir?

Depo operasyon sorumlusu işe alım şartlarının başında belirli eğitimleri başarı ile tamamlamış olmak ve bu alanda tecrübe kazanmış olmak gelir. Lojistik sektöründe sorumlu pozisyonunda çalışacak olan kişilerin en az ön lisans mezunu olması tercih edilir. Bunun yanı sıra; tedarik zinciri, lojistik, hizmet ve depo operasyonları konularında yeterli seviyede bilgi sahibi olmak önemlidir. Diğer yandan lojistik sektöründe uluslararası çalışan firmalar, İngilizce bilen adayları tercih eder. Organizasyon, iletişim, depo yönetimi ve planlama konusunda bilgi sahibi olmak da birçok şirket tarafından adaylarda aranan şartlardandır. Depo operasyon sorumlusunun lojistik sektörüne özgü olan programları bilmesi gerekir. Depo operasyon sorumlusu, operasyon sürecini yürütürken bazı ekipmanlar kullanır. Bu bağlamda firmalar, adayların ilgili ekipmanları kullanabiliyor olmasını talep eder. Ayrıca bilgisayarda kullanılan programlara hakim olmak birçok iş ilanında belirtilen kriterler arasında yer alır. Adayların gümrük mevzuatı ve gümrükleme işlemleri hakkında bilgi sahibi olması da önemlidir. Lojistik sektöründe depo sorumlusu olarak çalışmak isteyenler, Kariyer.net üzerinden depo operasyon sorumlusu iş ilanları seçeneklerine ulaşabilir ve kendisine uygun ilanlara başvuru yapabilir.