Dokuma Operatörü Nedir?

Dokuma Operatörü Nedir?

Dokuma operatörü; dokuma için kullanılan cihazların ayarını yaparken bir yandan da kopan çözgü ipliklerini bağlayan meslek çalışanıdır. Dokuma operatörü dokuma makinesinde dokunan kumaş topunu da keserek dokunan kumaşı bir sonraki aşama için hazırlar. Dokuma operatörü, iş ve işçi güvenliğini dikkate alarak kalite kontrol sistemleri çerçevesinde dokuma işi için kullanılan makinelerin iş için uygun hale getirilmesine yardımcı olur. Dokuma öncesi hazırlıkları yapmakla birlikte dokuma işinin başlatılmasında da önemli sorumlulukları üstlenir.

Dokuma Operatörünün Görevleri Nelerdir?

Dokuma operatörü, dokuma işleminin hazırlık aşamasından bitimine kadar geçen sürede pek çok görevi üstlenir. Dokuma operatörüne yüklenen görevler arsında ise şunlar yer alır:

  • Dokuma öncesinde ipin kalitesinin firmanın standartlarına uygun olup olmadığını kontrol etmek,
  • Dokuma esnasında ortaya çıkan hataları fark ederek dokumanın istenen verimlilikte olmasını sağlamak,
  • Dokuma cihazlarında oluşan küçük sorunları gidermek, büyük arızaları ise sorumlulara bildirmek,
  • Makine takımlarını yerleştirdikten sonra makine ayarını yapmak,
  • Sorumluluğunda bulunan makineyi kontrol ederken dokunan kumaşın kalitesini de incelemek,
  • Dokuma öncesinde kumaşın desenini hazırlamak.

Kimler Dokuma Operatörü Eğitimine Başvurabilir?

Dokuma operatörü eğitimlerine başvurabilmeniz için en az ilkokul mezunu olmanız gerekir. Eğitimler genellikle Halk Eğitim Merkezlerinde verilir. Kurs sonunda başarılı olan kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bir sertifika verilir. Eğitim süresi 40 ile 80 saat arasında değişiklik gösterir.

Dokuma Operatörü Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Dokuma operatörü eğitimlerinde Tekstil Teknolojisi dersi öncelikli olarak kursiyerlere verilir. Dokuma Makineleri ve Kullanımı, Makine Arıza Bakım ve Onarımı, Dokuma Teknikleri, Kalite Kontrol Sistemleri, Düz Dokuma ve Özel Dokuma Teknikleri, Dokuma Makinesi Sistemleri dersleri ile kursiyerlerin eğitimleri tamamlanır.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
3.020 / Aylık
29 kişinin ortalama maaşıdır.