Elektrik Teknik Ressamı Nedir?

Elektrik Teknik Ressamı Nedir?

Elektrik Teknik Ressamı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Elektrik teknik ressamı olmak için hangi bölüm okunmalı sorusuna verilecek en genel cevap; bu alanda eğitim veren bir meslek liselerinin ilgili bölümleridir. Bu bölümler; Elektrik Ressamlığı, İç Mekan Tasarımı veya Resim Konstrüksiyon bölümüdür. Ayrıca bu alanda kariyer sahibi olmak için meslek yüksekokullarının Makine Resim ve Konstrüksiyon ön lisans programları da tercih edilebilir. Ayrıca ilgili bölümlerin yanı sıra çeşitli kurumlarda da bu alanda teknik resim sertifika eğitimleri verilir. Teknik ressam olmak için mesleğin gerektirdiği görsel zeka ve çizim yeteneğine sahip olmak oldukça önemlidir. İlgili kurumlar tarafından düzenlenen elektrik teknik ressamlığı sertifika eğitimleri sonucunda yeterlilik belgesi verilir. Yapılacak olan yazılı veya sözlü sınavdan geçer not alarak kurs bitirme belgesine sahip olan herkes, bu alanda çalışma hakkını elde etmiş olur.

Elektrik Teknik Ressamı Ne Demek?

Elektrik teknik ressamı kime denir sorusu şöyle cevaplanabilir; herhangi bir inşaat içerisinde yer alan tüm elektrik tesisatının, projeye uygun şekilde çiziminin gerçekleştirilmesini sağlayan kişilere elektrik teknik ressamı denir. Bu alanda faaliyet gösteren kişiler, elektrik tesisatı konusunda oldukça önemli işler yaparlar. Teknik resim çizme işlemi yetenek ve bilgi isteyen bir iştir. Bu nedenle bu konuda iyi bir eğitim almış olmak oldukça önemlidir. Oldukça titizlik ve ciddiyet isteyen bir iştir. Elektrik tesisatı yaşamın her alanında var olduğundan elektrik teknik ressamlığı oldukça ihtiyaç duyulan bir meslek koludur.

Elektrik Teknik Ressamı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Elektrik teknik ressamı kimdir sorusuna detaylıca cevap verebilmek için bu mesleğin kendine has görevlerini ve sorumluluklarını iyi bilmek gerekir. Elektrik teknik ressamı görevleri ve sorumlulukları şöyledir;

 • Elektrik tesisatı çekim işlemi için gerekli olan tüm teknik ekipmanın bir araya getirilmesini sağlamak.
 • Tesisat çekimi için gerek duyulan malzemelerin eksikliği hâlinde durumu raporlamak.
 • Araç ve gereçlerin etkili ve verimli bir şekilde kullanılması için gerekli bilgilendirmeleri yapmak.
 • İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda gerekli önlemleri alarak çevreye herhangi bir zarar vermeden projeyi yönetmek.
 • Mesleğin belirlemiş olduğu kalite gereksinimlerine uygun şekilde hizmet sunmak.
 • Elektrik tesisatına uygun bir şekilde proje çizmek ve kablo tesisatını düzenlemek.
 • Elektrik mühendisleri tarafından çizilen projeleri hayata geçirmek.
 • Çalışma esnasında düzenli olarak rapor tutmak ve bu raporları dosyalamak.
 • Mühendisler ile entegre şekilde çalışmak ve sürekli iletişim hâlinde olmak.
 • Projeye uygun şekilde prizlerin ve lambaların yerlerini belirlemek.
 • Bilgisayar ve yazılım programlarına hâkim olmak ve çağa uygun çizimler yapmak.

Bu görevlerin ve sorumlulukların yanı sıra çalışılan işletme tarafından elektrik teknik ressamına verilebilecek farklı görevler ve sorumluluklar da bulunabilir.

Elektrik Teknik Ressamı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Elektrik tesisatı konusunda teknik ressam olarak hizmet verebilmek için birtakım özelliklere sahip olmak gerekir. Elektrik teknik ressamı nasıl olunur sorusuna ilgili maddelerle cevap verilebilir:

 • Bu alanda faaliyet göstermek isteyen kişiler, mesleğin gerektirdiği bilgi birikimine ve eğitime sahip olmalı.
 • Okunan okulun ya da eğitim alınan kursun belgelendirilmiş olması.
 • 18 yaşını doldurmuş olmak.
 • İyi derecede çizim yeteneğine sahip olmak.
 • Resmi kurumlarda çalışacak kişiler için yüz kızartıcı suçlardan ceza almamış olmak.
 • Mesleki yenilikleri sürekli olarak takip ederek çağa ayak uydurmak.

Elektrik Teknik Ressamı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Elektrik teknik ressamlığı, oldukça geniş bir çalışma alanına sahiptir çünkü elektrik tesisatı yaşamın her alanında gereklidir. Bu meslek kolunda faaliyet gösterebilmek için gerekli olan eğitimi almak gerekir. İşe alım sürecinde bu faktör oldukça önemli bir detaydır. Her işletmenin bu alanda yayınlamış olduğu iş ilanları birbirinden farklıdır. Her kurum personelinden farklı nitelikler talep edebilir. Ancak özellikle çok uluslu firmalar iyi derecede İngilizce bilgisi isteyebilir. Ek bir yabancı dil bilmek rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olabilir. Aynı zamanda tecrübe çok önemlidir. Özellikle kuvvetli ve zayıf akım sistemleri ya da elektrik uygulama projelerinde tecrübesi olan adaylar tercih edilir. Genellikle esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilmek de önemlidir. Kariyer.net üzerinden yayınlanan elektrik teknik ressamı iş ilanlarını inceleyebilirsiniz. Bu seçenekler arasından size en uygun olanlara başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sonrasında alım yapılacak işe uygun görülmeniz halinde sizden istenen belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlayarak görüşmeye gitmeniz gerekir. İşe alım sürecinin olumlu olarak neticelenmesi için bu detay oldukça önemlidir. Yapılacak evrak kontrolü ve yüz yüze görüşme sonrasında işe kabul aşamasına geçilebilir. Elektrik teknik ressamı maaşları çalışılacak işletme, yapılacak iş ve çalışma süresine göre değişiklik gösterebilir.