• Maaşlar

 • Nasıl Olunur?

 • Nedir?

 • Mülakatlar

 • İş ilanları

Elektrik Zabiti

12 kişinin paylaştığı maaş verilerine göre hesaplanmıştır.

Maaş Bilgisi Gir

87.700₺

EN DÜŞÜK

(Aylık)

109.600₺

Ortalama Maaş

(Aylık)

178.800₺

EN YÜKSEK

(Aylık)

Tüm Maaş Bilgilerini Gör

Maaş bilgini girerek verilere katkı sağla!

Sahip Oldukları Yetenekler

Elektrik

Elektrik Kumanda Panoları

Elektrik Motorları

Elektrik/Elektronik

Hidrolik Ve Pnömatik Sistemler

ISIS PROTEUS / ARES

Kontrol Otomasyon

Mekanik Bakım

Mekanik Bakım Onarım

Otomasyon Sistemleri

Yangın Algılama Ve Söndürme Sistemleri

Tüm İstatistikleri Gör

Elektrik Zabiti Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Elektrik zabiti olmak için gerekli şartlar nedir sorusuna kapsamlı bir cevap verilebilir. Elektriğe meraklı, alanında kendini geliştiren, cihazlara bakım ve onarım açısından ilgi duyan bireyler bu konudaki zabitlik alanına yönelebilir. Ayrıca adayın bu alanda bazı teknik bilgilere sahip olması beklenir. Teknik bilgiler, elektrik alanında zabit olarak görev yapacak kişilerin, görevine daha çabuk adapte olmasına yardımcı olur. Elektrik zabiti olmak isteyenlerin bilmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Motorların çalışma prensipleri,
 • Tatlı su ve yağlama yağı soğutma sistemleri ile yakıt transfer sistemi ve makine yağları,
 • Alternatörler, tripler, aşırı akım, over speed koruma röleleri, otomatik paralelleme, start, stop, tako ve şaft jeneratörleri,
 • Yüksek sıcaklık, düşük basınç, koruma devreleri ve otomatik stand-by sistemleri gibi teknik veriler ve bazı gemi terimleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Mekatronik Bölümü veya Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü ile meslek yüksekokulunda Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü ya da Gemi Otomasyonu Bölümü bitirilmelidir. Eğitim alındıktan sonra gemide çalışabilmek için adaylarda bazı şartlar aranır. Bir gemide elektrik alanında zabitlik yapacak bireylerin şu belgelere sahip olması gerekir:

 1. Gemi Adamı Cüzdanı (Liman Cüzdanı): Gemi yeterlilik belgesini almaya hak kazanan bir zabit, Liman Başkanlığına liman cüzdanı almak için başvuruda bulunabilir. Özetle gemi yeterlilik, sağlık ve STCW belgelerini tamamlayan kişilere, Liman Başkanlığı tarafından gemi cüzdanı verilir.
 2. Gemi Adamı Yeterlilik Belgesi: Gemi Adamı yeterlilik belgesi almak isteyen bireylerde; TC vatandaşı olunması, Gemi Adamı yeterlilik derecesi için yaş ve öğrenim durumu belgelerinin tamamlanması, sağlık durumunun denizde çalışmaya uygun bulunması ve devletin belirttiği suçlar kapsamında hüküm giyilmemesi gibi şartlar aranır. Bu koşullara uygun olan bir zabit Gemi Adamı yeterlilik belgesi alabilir.
 3. STCW Belgeleri (Deniz Güvenlik Eğitimleri ve Belgeleri): Gemide çalışmak isteyen bireylere; can kurtarma teknikleri eğitimi, personel güvenliği, temel ilk yardım eğitimi, yangın önleme ve yangınla mücadele eğitimi ve can kurtarma araçlarını kullanabilme yeterliliği eğitimi verilir. Bu eğitimleri alan bireylerin, Gemi Adamları Sınav Merkezinin (GASM) düzenlediği bir sınava katılması gerekir. Bu sınavı başarıyla geçen zabitler ya da gemide çalışmak isteyen herkes STCW belgesine sahip olabilir.
 4. Sağlık Belgesi: Gemide çalışmak isteyen bir zabitin ya da bireyin, denizde çalışmaya engel bir durumu olmadığını gösteren sağlık belgesini devlet tarafından yetkilendirilen kamu veya özel bir kurumdan alması gerekir.
 5. Pasaport: Gemide çalışmak isteyen kişilerin en az 1 yıllık pasaporta sahip olması gerekir.
 6. Aşı Belgesi: Gemide çalışacak bireylerin Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilen aşıları yaptırması gerekir. Bu aşıların başında ise Sarı Humma ve Kolera gelir. Aşı yaptıran bireylerin aşı belgesini alması gerekir.
Tüm Bilgileri Gör

Elektrik Zabiti mesleği için 5 mülakat bilgisi girilmiştir

Tüm Mülakatları GörMülakat Bilgisi Gir