Etüt Öğretmeni Nedir?

Etüt Öğretmeni Ne Demek?

Okul müfredatına uygun olarak öğrencilere okul sonrası destek eğitimi veren kişilere etüt öğretmeni denir. Öğrencilerin derslerine yardımcı olarak odaklanma kabiliyetlerini arttıran etüt öğretmeni, ilgi alanlarına uygun aktiviteler düzenleyerek çocuklar için huzurlu bir ortam sunar. Öğrenci okula gitmeden önce ya da gittikten sonra dersleri ile ilgili ön hazırlık ya da ders tekrarı yaptıran etüt öğretmeni, okulda öğretmen tarafından verilen derslerin pekiştirilmesine yardımcı olur. Çocukların okul öncesi ya da sonrasında zamanlarını en verimli şekilde geçirmelerini sağlayan bu meslek dalı, aynı zamanda dersleri destekleyen aktiviteleri ile de öğrenmeyi daha eğlenceli bir hale getirir.

Etüt Öğretmeni Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bir ülkenin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesinde önemli rol oynayan etüt öğretmeni, öğrenciyi yönlendirmek ve bilgiyi öğrencinin bulmasını sağlamakla yükümlüdür. Etkili bir eğitim ortamı oluşturarak öğrenmeyi kolaylaştıran etüt öğretmeninin diğer görevleri arasında;

  • Okul öncesi ya da sonrası öğrencilere okul müfredatıyla uyumlu destek eğitimi vermek, ödevlerini yapmasına yardımcı olmak,
  • Boş zamanların değerlendirilmesinde danışmanlık yapmak,
  • Ailelerle iş birliği yaparak öğrencilerin tüm gelişimlerini desteklemek,
  • Öğrencilerin öğrenmelerini kolaylaştırmak amacıyla aktiviteler ve yeni öğrenme metotları geliştirmek,
  • Öğrencinin kültürel değerlere paralel olarak sosyalleşmesine katkıda bulunmak,
  • Öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmak yer alır.

Etüt Öğretmeni Olmak İçin Gerekenler

Etüt öğretmeni olabilmeniz için üniversitelerin dört yıllık eğitim veren sınıf öğretmenliği, branş öğretmenliği, okul öncesi ve anaokulu öğretmenliği bölümlerinden mezun olmanız gerekir. Mezun olduğunuz okula uygun olarak etüt eğitim merkezlerinde okul derslerine destek olmak amacıyla eğitim verebilirsiniz.

Etüt Öğretmeni Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Öğretmenlik dalına göre alınan dersler farklılaşsa da genel olarak etüt öğretmeni olabilmek için alınması gereken dersler arasında; Eğitim Sosyolojisi, Bilişim Teknolojileri, Eğitim Psikolojisi, Çevre Eğitimi, Öğretim Teknolojileri, Sınıf Yönetimi, Eğitimde Ahlak ve Etik, Psikoloji ve Sosyoloji bulunur.

Etüt Öğretmeni İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

Benzer Meslekler