Fabrika Personeli Nedir?

Fabrika Personeli Ne Demek?

Fabrika personeli nedir sorusuna kısaca; üretim tesislerindeki depo, montaj ve üretim gibi alanlarda görevli kişi, cevabı verilebilir. Daha geniş bir tanımla fabrika personeli olan kişiler fabrikalardaki malların üretim anından teslim anına kadar geçen süredeki her işte görev alan kişilerdir. Fabrikalarda farklı iş kolları bulunur. Fabrikada görev alan personeller becerilerine göre tüm iş kollarında görev alabilir. Fabrika personelinin ne olduğunu daha iyi anlamak için görev ve sorumluluklarını öğrenmek gerekir.

Fabrika Personeli Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Fabrika personeli; çalıştığı kurumda şef, müdür veya yetkili tarafından kendisine verilen görev ve sorumlulukları yerine getirir. Fabrikada çalışan personel; imalat, paketleme, kontrol, kalite denetimi gibi alanlarda çalışır. Çalıştığı alana göre farklı görevleri bulunur. Üretim alanında çalışan fabrika personeli üretim ekipmanlarının temizliğini ve kontrolünü yapar. Makineleri, ekipmanları kullanarak imalat yapar. Fabrikada çalışan personel depoda görev alıyorsa imalatı tamamlanmış malların paketlemesini yapar. Paketlenmiş olan malları taşır ve sevkiyata hazır hale getirir. Paketleme işlemini yapan personel ürünleri kolilere yerleştirir ve bantlar. Paketleri hazırlarken kontrol işlemlerini gerçekleştirir ve herhangi bir sorun olmadığından emin olur. Sorun gördüğü paketi tekrardan hazırlar ve sorunsuz hale getirir. Depoda çalışan fabrika personeli görev tanımı arasında sayım yapmak da bulunur. Sayım gerçekleştirir ve eksik görmesi durumunda yöneticisine bildirir. Ürünlerin sınıflandırmasını da yapar ve her ürünü ayrı bir yerde saklar. Fabrikada montaj alanında çalışan personel üretimi gerçekleştiren malların parçalarını takar. Parçalarda herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol eder. Montajı tamamlanan ürünlerin incelemesini yapar ve sorun görmemesi durumunda ürünü paketlenmeye gönderir. Fabrika personeli sorumlulukları arasında kendisine verilen kotayı doldurmak da yer alır. Fabrikada personel için belirli bir üretim, ürün hazırlama kotası koyulabilir. Bu durumda personel kotayı doldurmakla sorumlu olur. Fabrika personelinin sorumlulukları arasında yöneticisinin verdiği işleri yerine getirmek de bulunur. Depoyla ilgilenen bir personel ihtiyaç duyulması durumunda üretimdeki takım arkadaşına yardımcı olur. Bundan dolayı fabrikada görev alan personel sabit olarak bir iş yapabileceği gibi birden fazla iş de yapabilir. 

Fabrika Personeli Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir? 

Fabrikada görev alacak kişilerin özellikle bitirmesi gereken bir üniversite bölümü yoktur. Fabrikalarda farklı makineler ve ürünler yer alır. Bu makinelere ve üretimde kullanılacak malzemelere göre personel eğitimi verilir. Nitelikli personel olarak çalışmak isteyen kişiler ise eğitim alarak fabrikalarda çalışabilir. Gıda üretimi yapan bir fabrikada; Gıda Teknolojisi Bölümü ya da Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi Bölümü mezunları vasıflı olarak görev alabilir. Gıda Teknolojisi Bölümünde; katkı maddeleri, kimyasallar ve gıdaların işlenme süreci gibi pek çok ders görülür. Bu derslerle fabrikalardaki gıdanın üretilme ve saklanma süreçleri hakkında bilgi sahibi olunur. Bu sayede fabrikalarda vasıflı personel, diğer bir deyişle tekniker olarak görev alınabilir. 2 yıllık eğitim süresine sahip olan Gıda Teknolojisi Bölümü Ondokuz Mayıs Üniversitesi gibi farklı üniversitelerde bulunur. Kimya malzemeleriyle çalışan fabrikalarda ise Kimya Bölümü mezunları vasıflı olarak görev alabilir. Bundan dolayı fabrika personeli nasıl olunur sorusuna, fabrikanın üretim türüne ve çalışılacak pozisyona uygun şekilde yanıt verilmelidir. Herhangi bir eğitimi olmayan kişiler fabrikalarda görev alabileceği gibi eğitim almış kişiler de belirli pozisyonlarda çalışabilir. Eğitim almayan kişiler, firmadan eğitim alır veya fabrikadaki şeften ders görür. Fabrikada şefini izler ve işin nasıl yapıldığını öğrenir. Bu yöntem usta çırak usulüdür. İşe yeni başlayan kişi diğer kişileri seyrederek işin yapılışını öğrenir ve ardından kendisini yapmaya başlar. 

Fabrika Personeli Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Fabrika personeli olarak çalışmak isteyen kişiler belirli özelliklere sahip olmalıdır. Vasıflı olarak çalışacak kişiler meslek lisesi veya üniversite mezunu olmalıdır. Bu şart dışında fabrika personellerinde aranan yaygın özellikler aşağıdaki gibidir:

  • Esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilmek,
  • Yoğun iş temposuna uygun olmak,
  • Gelişime açık olmak,
  • Problem çözme becerilerine sahip olmak.

Bu özelliklere sahip kişiler fabrika personeli olarak çalışabilir. Fabrikada görev alacak kişilerin fazla mesai yapması gerekebilir. Dolayısıyla esnek çalışma saatlerine uyumlu olması gerekir. Fabrikaların siparişleri artarsa talep yoğunluğu sebebiyle daha fazla çalışmak gerekir. Bu bağlamda yoğun iş temposuna uyum gösterilebilmelidir. Firmalar personellerini geliştirmek için belirli aralıklarla eğitimler verir. Fabrika personelleri eğitimlere katılarak işinde kendisini geliştirebilir. 

Fabrika Personeli İşe Alım Şartları Nelerdir?

Fabrika personeli olarak görev almak isteyen kişiler; gıda, teknoloji, kimya, otomobil gibi pek çok sektörden fabrikada çalışabilir. Bu bağlamda fabrika personeli işe alım şartları farklılık gösterir. Genel olarak; takım çalışmasına yatkın, erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak ve iyi iletişim becerilerine sahip olmak gibi kriterler adayların karşısına çıkar. Fabrikada personel olarak çalışmak isteyen kişiler, Kariyer.net'ten fabrika personeli iş ilanları seçeneklerini inceleyebilir. İlanlar arasından şartlarını karşıladığınızı düşündüğünüze başvuru yapabilirsiniz. Fabrika personeli maaşı ise çalışılacak kuruma ve personelin tecrübesine göre değişiklik gösterir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
5.760 / Aylık
243 kişinin ortalama maaşıdır.
Benzer Meslekler