Finansal Risk Analisti

MAAŞLAR

Henüz böyle bir bilgi yok!

Üzgünüz, bu pozisyon için henüz bir maaş bilgisi yok. Başka bir pozisyon inceleyebilir veya maaş bilgilerinizi paylaşarak verilerin oluşmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Maaş bilgisi gir

NASIL OLUNUR?

Sahip Oldukları Yetenekler:
 • Bankacılık/Finans
 • Cari Hesap Ve Finans Takibi
 • CRM
 • Data Analysis
 • Finans
 • Mezun Oldukları İlk 5 Üniversite

  1. Marmara Üniversitesi
  2. İstanbul Üniversitesi (İÜ)
  3. Yalova Üniversitesi
  4. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ)
  5. İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 • Mezun Oldukları İlk 5 Bölüm

  İşletme %11.5
  İktisat %9
  İşletme (İngilizce) %6.4
  İstatistik %5.1
  Endüstri Mühendisliği %5.1
 • Çalıştıkları İlk 5 Sektör

  Finans - Ekonomi %39.7
  Kimya %9
  Hizmet %5.1
  Danışmanlık %5.1
  Otomotiv %3.8
Tüm İstatistikleri Gör

NEDİR?

Finansal Risk Analisti Ne Demek?

Finansal risk analisti nedir sorusuna kısaca, şirketlerin finansal yatırımları konusundaki riskleri değerlendirip raporlayan kişidir, cevabı verilebilir. Bu pozisyonda çalışan kişiler riskleri azaltmaya yönelik önerilerde bulunur. Finansal risk analisti görev tanımı, çalışılan şirkete göre değişiklik gösterebilir. Temel olarak; kredi, piyasa, operasyonel ve düzenleyici olmak üzere dört adet risk alanı bulunur. Çoğu analist her alan kendi içinde çok geniş olduğu için bu dört alandan birinde uzmanlaşır. Kredi risk analistleri, müşterilerin sunulan hizmet veya ürün için ödeme yapmama ihtimalinin sonuçlarını değerlendirir. Piyasa risk analisti ise rekabetteki değişikliklerin şirket üzerindeki etkisini araştırır. Operasyonel risk analisti, şirket üzerinde etkili olabilecek iç konuları inceler. Düzenleyiciler ise yasama organlarında şirketi etkileyebilen değişiklikleri takip eder. Finansal risk analistinin alanına göre görevler ve sorumlulukları de değişiklik gösterir. Ancak görevler temel olarak benzerdir. Bu alanda çalışan kişilerin esas görevi, şirketin en az zarar ve en yüksek kâr ile ilerlemesini sağlamaktır.

Tümünü Gör

MÜLAKATLAR

Henüz böyle bir bilgi yok!

Üzgünüz, bu pozisyon için henüz bir mülakat bilgisi yok. Başka bir pozisyon inceleyebilir veya mülakat deneyimlerinizi paylaşarak verilerin oluşmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Mülakat bilgisi gir