Gelirler Kontrolörü Nedir?

Gelirler Kontrolörü Ne Demek?

Gelirler kontrolörü nedir sorusu şöyle cevaplanabilir; gelirler kontrolörü, gelir hesap işlemlerinin kontrolünü yaparak satışların, müşterilerin hesaplarına geçip geçmediğinin kontrolünü sağlayan kişidir. Kredi ile ilgili olan bütün formları kontrol ederek ilgili formların düzenlenmesini sağlar. Eksik prosedürle karşılaştığı zaman işlemlerin tamamlanmasını sağlar. Gelirler kontrolörü olarak çalışan kişi, yönetim ile sürekli olarak iletişim hâlindedir ve yönetimin kendisine vermiş olduğu işlemleri başarılı bir şekilde tamamlamakla yükümlüdür.

Gelirler Kontrolörü Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Gelirler kontrolörü, krediye ilişkin hesapların ait olduğu folyo ile buna bağlı ekli formları ve dokümanları inceleyen, uygulanan fiyat politikasını takip eden ve ilgili kontrolleri sağlayan kişidir. Bu görevi yapan kişiler, kontrol edilen kredi folyolarına ait olan faturaları güncel olarak düzenlemek ile yükümlü profesyonellerdir. İlgili hesapların, cari hesap kayıtlarına düzgün, hatasız ve zamanında kaydedilmesini ve muhasebe sistemi ile entegre edilmesini sağlamak en önemli görevidir. Gelirler kontrolörü, çalıştığı firmadaki tüm hesapların kontrolünden sorumlu olan kişidir. Gelirler ve kredi sorumlusu, birçok firmada çalışma imkânı bulabilir. Genellikle otellerde gelirler kontrolörü olarak çalışan kişiler, paid out ve bates ekibi formlarını kontrol eder ve bu formlarda bir eksiklik varsa formlardaki eksikliğin tamamlanması için çalışır ve formların prosedüre uygun olarak hazırlanmasını sağlar. Gelirler kontrolörü görev tanımı kapsamında belirtilen başlıca sorumluluklar ve yükümlülükler şunlardır:

 • Gelir kontrolü doğrultusunda, günlük gelir raporu hazırlamak ve raporları üst yönetime sunmak.
 • Verilerin yanlış olduğu tespit edildiğinde ilgili departmanlarla bağlantı kurmak.
 • Veriler üzerinde günlük gelir kontrolü yapmak ve bunu belgelemek.
 • Kurumun departmanları ile bağlantılı olarak gelir hesap bilgilerini analiz etmek ve kayıt altına almak.
 • Kredi kartlarındaki kredi tutarlarını günlük olarak kontrol etmek.
 • Mali belgelerin zamanında ve düzenli olarak arşivlenmesine yardımcı olmak.
 • Nakit ve kredili satışların, kasiyerlerden gelen satış dökümleri ile karşılaştırmasını ve kontrolünü yapmak, eğer farklılık varsa uyuşmazlık raporu düzenlemek ve farklılığı gidermek.
 • PM hesaplarının düzenli kontrolünü sağlamak.
 • Gelirlerin muhasebeleştirilme işlemini yapmak.
 • Yaşlandırma raporunu hazırlamak.
 • Kredili ve nakit satışların takibinin yapılmasını sağlamak.
 • Ön muhasebe tarafından kesilen faturaların kontrol edilmesini ve seri numarasından takip edilmesini sağlamak.
 • Çalışmış olduğu özel sektördeki tüm gelir ve kredi hesaplarını ilgilendiren işlemlerin kontrolünü yapmak.
 • Uygulanan satış fiyat politikasının doğru bir şekilde uygulanıp uygulanmadığını kontrol etmek.
 • Müşterilerin ya da acentelerin hesap mutabakatını düzenli olarak yapmak, farklılıkları çözüme kavuşturmak.
 • Yanlış işlemlerle ilgili bağlı olduğu müdüre bilgi vermek ve işlemlerin sonuçlanmasını sağlamak.
 • Gelir hesaplarıyla ilgili tüm işlemlere ait olan evrakların düzenli bir şekilde dosyalanmasını, saklanmasını ve raporlanmasını sağlamak.
 • Adisyonlarda kullanılan faturaların seri numarasının takibini yapmak.
 • Günlük, haftalık ve aylık mali gelir raporlarını denetlemek ve bunları yönetime sunmak.
 • Otelde çalışıyorsa oteldeki gelirleri ilgilendiren tüm işlemlerin kontrolünü yapmak.

Gelirler Kontrolörü Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Gelirler kontrolörü, özel sektörde farklı alanlarda faaliyet gösteren birçok şirketin, finans ve muhasebe departmanlarında çalışabilir. Gelirler kontrolörü olarak çalışmak için nitelikli bir eğitim sürecinden geçmek önemlidir. Gelirler kontrolörü olmak için hangi okulu okumak gerek sorusuna çeşitli okullar sıralanarak cevap verilebilir. Çalışılan sektöre göre ilgili bölümlerde eğitim almış olmak gerekir. Gelirler kontrolörü olarak çalışmak isteyen kişi, dört yıllık eğitim veren Muhasebe Bilgi Sistemleri bölümünde eğitim alabilir. Gelirler kontrolörü nasıl olunur sorusuna ilgili eğitimlerin tamamlanması gerektiği söylenerek cevap verilebilir. Bununla birlikte gelirler kontrolörü olarak çalışacak kişinin bilgisayar programlarını iyi bir şekilde bilmesi gerekir.

Gelirler Kontrolörü Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Gelir hesaplarının, zamanında, düzgün ve hatasız bir şekilde muhasebe hesaplarına entegre edilmesi ve işlemlerin takip edilmesi oldukça önemlidir. Gelirler kontrolörü olarak çalışan kişinin; ilgili bölümlerden mezun olması, analitik düşünce yapısına sahip olması, muhasebe bilgisine sahip olması ve güncel mevzuatı sürekli takip etmesi gerekir. Kişi, görev aldığı sektörle ilgili güncel mevzuatı yakından takip etmelidir. Gelirler kontrolörü ne iş yapar sorusunun cevabı bu alanda çalışmak isteyenler için oldukça önemlidir. Bu alanda çalışmak isteyenler gerekli araştırmaları yapmalı ve kariyer hedeflerini buna göre belirlemelidirler.

Gelirler Kontrolörü İşe Alım Şartları Nelerdir?

Gelirler kontrolörü işe alım şartlarından en önemlisi; muhasebe alanında eğitim almış olmaktır. Gelirler kontrolörü olarak firmaların finans ve muhasebe departmanında kariyer hedefleyen kişilerin lisans mezunu olmaları tercih edilir. Gelirler kontrolörü işe alım şartlarından birisi de yabancı dil bilgisidir. İyi derecede bilgisayar kullanımı ve muhasebe programlarına hâkimiyet işe alım şartları arasında yer alır. Kendini bu alanda geliştirmek isteyen kişilerin, özellikle turizm gibi bir sektörde çalışma imkânı bulmaları için yabancı dil bilmeleri çok önemlidir. Gelirler kontrolörü, tüm gelir ve gider hesapları ile ilişkili olan işlemlerin zamanında ve eksiksiz olarak yapılmasından sorumludur. Gelirler kontrolörü maaşı, kişinin deneyimine ve şirketin belirlemiş olduğu ücret politikasına göre değişiklik gösterir. Bu pozisyon için verilen ilanlarda, firmaların faaliyet gösterdiği sektörün özelliklerine göre farklı işe alım şartları da sunulabilmektedir. Siz de bu alanda çalışmak istiyorsanız Kariyer.net üzerinden gelirler kontrolörü iş ilanlarına göz atabilir, sizin için en uygun ilana başvuruda bulunabilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
6.010 / Aylık
9 kişinin ortalama maaşıdır.