Hvac Mühendisi Nedir?

HVAC Mühendisi Ne Demek?

HVAC (Heating Ventilating and Air Conditioning) mühendisi, yapıların havalandırma ve iklimlendirme gibi sistemlerini tasarlayan ve tamamlanmasını sağlayan personellere verilen isimdir. HVAC mühendisleri, aynı zamanda bulundukları departmanlarda sorumlu sıfatıyla görev yaparlar.

HVAC mühendisi, hastane, alışveriş merkezi, fabrika gibi birbirinden farklı yapılarda ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin projesini çizen, bu projelerin uygulanma aşamalarını kontrol eden yetkili konumundaki çalışanlardır. Yoğun teknik bilgi gerektiren ve hayatî önem taşıyan bir meslek dalı olduğu için her zaman ihtiyaç duyulan elemanlar arasında yer alır.

HVAC Mühendisi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

HVAC mühendisinin görevleri, tasarım, uygulama ve yönetim başlıkları altında toplanır. Birbirinden farklı nitelikler barındıran bu görevler şunlardır:

  • İnşaat projelerindeki ısıtma, soğutma, havalandırma sistemlerinin taslağını çizmek veya tasarım ekibini yönlendirmek,
  • Proje esnasında gerekecek malzemelerin listesini çıkarmak, gerektiğinde bu malzemelerin maliyetlerini hesaplamak,
  • Tasarımdan uygulamaya geçilmeden önce personel, ekipman ve malzeme yeterliliğini kontrol etmek,
  • İlgili projenin belirlenen zaman ve maliyet sınırları içinde bitirilmesini sağlamak.

HVAC Mühendisi Olmak İçin Gerekenler

HVAC mühendisliğinde teknik eğitimin yanı sıra yoğun tecrübe de her zaman için büyük önem taşır. Mühendislik fakültelerinin inşaat, mühendisliği, makine mühendisliği ve benzeri lisans eğitimi veren bölümlerinden mezun olmak, havalandırma ve iklimlendirme sistemleri konusunda bilgi sahibi olmak, Autocad programını çok iyi düzeyde kullanabilmek, farklı yapılar için HVAC projeleri çizebilmek, inşaat sürecinde kullanılan HVAC malzemelerini, özelliklerini ve maliyetlerini bilmek gerekir.

HVAC Mühendisi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Neredeyse tamamı teknik detaylardan oluşan bu eğitimler, HVAC mühendisliğinin temel taşlarını oluşturur. HVAC mühendisi olmak isteyenlerin alması gereken mesleki dersler arasında Mekanik, Genel Malzeme Bilimi, Yapı İşleri Şantiye Tekniği, Yapı Malzemeleri, Mukavemet ve Akışkanlar Mekaniği gibi daha çok sayısal ağırlıklı eğitimler bulunur. Eğer bu mesleği yapmak amacıyla yüksek lisans eğitimi alırsanız bilmeniz gereken konular; Yapıların Deneysel Analizi, Betonarme Yapıların Tasarım Yöntemleri ve Sismik İzolasyon Sistemleri gibi daha spesifik detaylardan oluşur. Eğer lisans eğitimi esnasında yeterli düzeyde Autocad eğitimi alınmadıysa özel kuruluşlardan bu programın eğitimi de kapsamlı şekilde alınabilir.

Hvac Mühendisi İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
19.620 / Aylık
6 kişinin ortalama maaşıdır.