İklimlendirme Soğutma Teknikeri Nedir?

İklimlendirme ve Soğutma Teknikeri Ne Demek?

Binaların ve endüstriyel alanların iklimlendirme ve soğutma sistemlerinin kurulmasını sağlayan meslek dalına denir. Meslek dalı; çeşitli soğutma ve ısıtma sistemlerinin projelendirilmesi, üretilmesi ve kurulması ile ilgilenir. Gıda ve sanayi ürünlerinin özelliklerini kaybetmeden uygun ortamlarda saklanması ile konfor amacına uygun olarak üretilen iklimlendirme sistemlerini kuran kişilere "İklimlendirme ve soğutma teknikeri" ismi verilir. Meslek profesyonelleri, maliyet hesaplarını ve gerektiğinde bakım onarım işlerini yapar.

İklimlendirme ve Soğutma Teknikeri Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

İklimlendirme ve soğutma teknikeri, makine mühendisinin gözetimi, denetimi ve yönetimi altında çalışır. Kuruma göre farklılık gösteren bazı sorumlulukları bulunur. Bu sorumluluklar şunlardır:

  • Tarımsal ve endüstriyel ürünlerin saklama koşullarını incelemek,
  • Isıtma ve soğutma sistemlerinin kurulacağı mekanları inceleyerek projeler hazırlamak,
  • Sistemlerin kurulması ve çalıştırılması için planlanan işleri yürütmek,
  • Motorları monte ederek boruları döşemek,
  • Sistemin bakım ve onarımını yapmak.

İklimlendirme ve Soğutma Teknikeri Olmak İçin Gerekenler

İklimlendirme ve soğutma teknikeri olmanız için üniversitelerin 2 yıllık İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi bölümünü tamamlayarak "İklimlendirme ve soğutma teknikeri" unvanı almanız gerekir.

İklimlendirme ve Soğutma Teknikeri Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

İklimlendirme ve soğutma teknikeri olmanız için özel üniversitelerin ya da devlet üniversitelerinin meslek ile ilgili 2 yıl süreli ön lisans bölümlerini bitirmeniz gerekir. Bölüm dersleri arasında Matematik, Fizik, Bilgisayar, Teknolojinin Bilimsel İlkeleri, İklimlendirme Sistemleri, Soğutma İlkeleri, Soğutma Sistem Tasarımı, İklimlendirme Soğutma Laboratuvarı, Havalandırma Sistemleri, Otomatik Kontrol, Doğal gaz Tesisatı, Enerji Yönetimi, İç Hava Kalitesi, Kalite, Güvence ve Standartlar, Koruyucu Bakım ve Arıza Teşhisi, Klima Teknolojisi, Elektrik Tesisat Bilgisi, Genel ve Mesleki Malzeme Bilgisi, Teknik ve Mesleki Resim, Ekonomi, İş Güvenliği, Genel Yapı Bilgisi ile birlikte genel kültür dersleri de yer alır.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
14.670 / Aylık
123 kişinin ortalama maaşıdır.