Japonca Öğretmeni Nedir?

Japonca Öğretmeni Ne Demek?

Dört yıllık lisans eğitimi dahilinde Japonca Öğretmenliğini bitiren veya Japon Dili ve Edebiyatı lisansını alarak pedagojik formasyon derslerini tamamlayan, alanında yetkin olan kişidir. Bu programları tamamlayanlar; devlet kurumlarında, özel okullarda, lise ve üniversitelerde, özel kurslarda ve eğitim merkezlerinde çalışabilir.

Japonca Öğretmeni Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Görevli olduğu özel ya da devlet eğitim kurumunda öğrencilere Japonca dil eğitimi veren Japonca öğretmenlerinin yükümlülükleri, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilgili mevzuatla bildirilir. Her yaş grubuna göre ayrı olarak hazırlanacak program ve eğitimde hangi yöntemlerin kullanılması gerektiği bakanlık tarafından belirlenir. Buna göre Japonca öğretmeni;

  • Belirlenen plan ve program çerçevesinde kendi grubu ve sınıf seviyesi için uygun düzeyde bir çalışma programı hazırlar.
  • Belirlenen ders saatleri içerisinde öğrencilerine Japonca dil becerilerini kazandırır.
  • Rutin başarı değerlendirmelerini yapar ve motivasyon sağlar.
  • Görevli olduğu kurumun çalışma kurallarına göre diğer görev ve sorumluluklarını yerine getirir.

Japonca Öğretmeni Olmak İçin Gerekenler

Lise veya dengi okulda yabancı dil dersinde başarı gösteren öğrenciler, Japonca öğretmenliği için gerekli olan eğitimi almaya aday olabilir. 11. sınıftan itibaren alan olarak dil sınıfını seçen öğrencilerin şansı daha fazladır. Üniversite giriş sınavında yabancı dil puanı ile bu bölüm için yerleştirme başvurusunda bulunabilirler. Lisans derecesi dört yıl olarak düzenlenmiştir, isteyen mezunlar kendilerini geliştirmek için Japonya'da bir süre deneyim kazanabilir.

Japonca Öğretmeni Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Japonca öğretmenliği branşını okumak isteyen öğrenciler, aşağıdaki ders alanlarında başarı göstererek staj yapabilir ve mezun olabilirler. Sözel yeteneklerini geliştirmeleri ve etkili iletişim tekniklerini öğrenmeleri de mesleki ilerlemelerinde önemli bir rol oynar.

  • Üniversite Ortak Dersleri
  • Dil Bilimleri
  • Mesleki Yeterlilik
  • Formasyon
  • Teorik ve Uygulamalı Gramer

Japonca Öğretmeni İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.