Kaporta Elemanı Nedir?

Kaporta Elemanı Ne Demek?

Kaporta elemanı nedir sorusuna kısaca, motorlu araçların gövdesinde oluşabilecek hasarları onaran veya imalat sırasında oluşabilecek hataları gideren kişidir, cevabı verilebilir. Genel olarak; hizalama, düzeltme, gerdirme, konumlandırma, çektirme ve zımparalama gibi onarım işlemlerini gerçekleştirir. Kaporta elemanı görev tanımı, çalışılan iş yerine göre değişiklik gösterir. İmalat yapılan yerlerde yapılması gereken bir işleme, tamir yapılan iş yerlerinde gerek duyulmayabilir. Bu görevi yapan kişiler, kendi çalışmalarını kurumun onarım standartları doğrultusunda gerçekleştirir. Hem kendi hem de diğer çalışanların sağlığı için iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri doğrultusunda gerekli önlemleri alır. Kaporta ustası tarafından verilen diğer görevleri de yerine getirmekten sorumludur.

Kaporta Elemanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kaporta elemanı ne yapar sorusuna genel olarak şu şekilde cevap verilebilir; kaporta boya ve tamir işlerini gerçekleştirir. İmalat fabrikalarında, kaporta için gerekli işlemlerin yapılmasını da sağlayabilir. Kaporta elemanı görevleri ve sorumlulukları çok çeşitlidir. Bunlar şöyle listelenebilir:

  • Çevre koruma mevzuatına uygun olarak çalışır. Yaptığı işin kalite standartlarını inceler. Bu standartlar doğrultusunda belirli prosedürleri uygular. İşlerin belli bir kalitede devam etmesini sağlamak için denetim altında tutar. Süreç sırasında ortaya çıkabilecek hata ve arızaları engellemek için önlemler alır.
  • Çalışma alanını iş özelliklerine uygun şekilde düzenler. Gerekli malzemeleri, araç ve gereçleri hazırlar. İş bittikten sonra bu alanı temizler. Kullanılan makinelerin veya araçların çalışma durumlarını kontrol eder. Düzenli aralıklarla bakımlarını yapar. Araçlarda oluşabilecek yıpranma veya bozulma gibi durumları amire bildirir.
  • Araçla ilgili yapılacak işlemleri öğrenir. Belli bir iş planı oluşturur. Kullanılacak araç, gereç ve malzemeleri belirler. İşe başlamadan önce KKD (Kişisel Koruyucu Donanım) gibi güvenlik önlemlerini alır.
  • Kaportadaki hasarın incelemesini gerçekleştirir. Hasarın durumuna göre değişim veya onarıma karar verir. Onarım işlemi sırasında zarar görebilecek parçaları korumak için gerekli önlemleri alır. Onarım hazırlıklarını yapar. Kaporta düzeltme ve doğrultma işlemlerini gerçekleştirir. Boyalı olanlar için farklı malzemeler kullanır.
  • Yalıtımını kontrol eder. Ayar ve alıştırmalarını yapar. Yaptığı bütün işlemleri raporlar ve ilgili kişilere sunar.
  • Kendi mesleğindeki gelişmeleri takip eder. Bu yenilikleri kendi çalışmalarında uygular.

Kaporta Elemanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Kaporta elemanı nasıl olunur sorusuna, en az ilköğretim mezunu olmak gerekir cevabı verilebilir. Ancak teknik liselerin veya endüstri meslek liselerinin ilgili bölümlerinden mezun olmak kişiyi öne çıkaran unsurlardan biridir. Farklı alan mezunları da kendilerini geliştirecek eğitimlere katılarak bu alanda çalışabilir. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğü tarafından açılan Oto Kaportacı eğitimine katılmak önemlidir. Özel kurumlar tarafından da benzer eğitimler verilir. Eğitimi tamamladıktan sonra katılımcılara Mesleki Yeterlilik Belgesi verilir. Bu belge veya sertifika sayesinde kişiler yetkinliklerini kanıtlamış olur. Ayrıca işe başvuru sırasında da kolaylık sağlar.

Kaporta Elemanı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Kaporta elemanı olmak için alana yönelik bir lise bölümünden mezun olmak avantaj sağlar. Kişilerin kaporta ve otomobil alanlarına yönelik eğitim almaları önemlidir. Bu eğitimler sayesinde, alanda çalışmak isteyen kişiler mesleğe adım atmış olur ve belirli bir seviyede tecrübe edinmeleri sağlanır. Eğitimin yanı sıra başarılı bir kaporta elemanı olabilmek için bazı yeteneklere sahip olmak gerekir. Kaporta elemanında bulunması gereken özellikler genel olarak şu maddeler halinde belirtilebilir:

  • Yoğun iş temposuna ve esnek çalışma saatlerine uygun çalışabilmelidir.
  • Analitik ve çözüm odaklı düşünebilmelidir.
  • Müşteri odaklı bir şekilde çalışmalarını yürütmelidir.
  • Sorunlara karşı etkin ve pratik çözümler üretebilmelidir.

Kaporta Elemanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Kaporta elemanı olarak otomotiv sektöründe çalışılır. Otomobil tamirhanelerinde, fabrikalarda ve servislerde görev alınabilir. Kaporta elemanı maaşları; görev tanımı, alınan eğitimler, deneyim süresi gibi özelliklere göre değişiklik gösterir. Ayrıca çalışılan kurumun özellikleri de maaşların belirlenmesi konusunda önemlidir. Kaporta elemanı işe alım şartlarının en önemlilerinden biri, kişinin kendisini bu alanda geliştirmesidir. Eğitim seviyesi olarak genelde en az ilköğretim mezuniyeti talep edilir. Bu pozisyonda görev alabilmek için bazı bilgi birikimine ve becerilere sahip olmak önemlidir. Bilgi edinmenin ve beceri kazanmanın yolları arasında, çeşitli eğitimlere katılmak ve çırak olarak çalışmak belirtilebilir. Özellikle bazı işverenler tarafından MEB onaylı Oto Kaporta Çıraklık Belgesi istenebilir. Özel kurumlar tarafından verilen eğitimlere de katılım gösterilebilir. Beceriler için de kaporta sektöründe ustaların yanında görev alınabilir. Böylece yapılan işlemlerle ilgili önemli seviyede tecrübe kazanılmış olur. Deneyim süresi, kurumun isteği ve ihtiyaçları doğrultusunda değişiklik gösterir. Bu alanda kariyer yapmak isteyen kişiler, Kariyer.net’te yer alan kaporta elemanı iş ilanları seçeneklerini inceleyebilir. Burada yer alan çeşitli ilanları inceledikten sonra kendilerine uygun bulduklarına kolayca başvuru yapabilir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
5.630 / Aylık
25 kişinin ortalama maaşıdır.
Benzer Meslekler