Kıdemli Network Uzmanı Nedir?

Kıdemli Network Uzmanı Ne Demek?

Dünyanın ve teknolojinin hızla gelişip değişmesi ile birlikte çeşitli meslek kolları büyük bir önem kazanmıştır. Kıdemli network uzmanı da bu mesleklerden biridir. Kıdemli network uzmanının görev tanımı şudur; çalışılan kurumda yer alan çeşitli network hatlarının kurumun ihtiyacını karşılayacak şekilde kurulumunun yapılmasıdır. Kıdemli network uzmanı, birkaç bilgisayardan binlerce cihaza uzanan geniş bir yelpazedeki cihazların birbiri ile uyum içerisinde çalışmasını sağlamalıdır. Cihazların işleyişindeki herhangi bir aksaklık süreci yavaşlatabilir ve kurumun ihtiyaçlarına cevap vermekte zorlanabilir. Kıdemli network uzmanı, güvenlik açığı saptadığı takdirde çalışanları bilgilendirmekle yükümlüdür.

Kıdemli Network Uzmanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kıdemli network uzmanı nedir sorusuna verilen cevap elbette sadece bununla sınırlı değildir. Uzman; network problemlerine çözüm bulmak, incelemeler yapmak ve sürecin doğru şekilde ilerleyip ilerlemediğini de takip etmekten sorumludur. Günlük, haftalık ve aylık raporlar hazırlayarak sürecin işleyişi hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Kıdemli network uzmanı görevleri arasında, uzmanın gerek gördüğü takdirde network altyapısını iyileştirecek ve geliştirecek projeleri planlaması da yer alır. Kurumun mevcut altyapısını incelemek ile görevli olan kıdemli network uzmanı, bütünleşik haberleşme gibi farklı alanlarda da bilgi sahibi olmalıdır. Kıdemli network uzmanının görevleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kurumun network kurulumunu sağlamak.
 • Network kurallarına hâkim olarak network güvenliğini yönetmek.
 • Network alanındaki hukuki kurallar hakkında bilgi sahibi olmak.
 • Gerçekleştirilecek projelerin tüm aşamalarında (planlama, harekete geçme, yönetme) etkin rol oynamak.

Kıdemli Network Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Kıdemli network uzmanı nasıl olunur sorusunun cevabı, teknoloji dünyasının bir parçası olmak isteyen kişiler tarafından merak edilir. Üniversitelerin; Bilgisayar-Enformatik bölümü ve Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü mezunları, kıdemli network uzmanı olarak iş hayatına atılabilir. İlgili bölümlerden biri olan Elektrik Mühendisliği birçok üniversitede bulunur. İstanbul Teknik Üniversitesi de bu bölüme sahip olan okullar arasında yer alır. Bunun yanı sıra iş hayatında aranılan bir uzman olmak isteyen kişilerin sadece ilgili bölümlerden mezun olmaları yeterli değildir. Adaylar, çeşitli sertifikalar ve programlar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Rekabetin ve rağbetin fazla olduğu bu alanda öne çıkmak isteyen bireyler, CCNP sertifikasına sahip olmalıdır. Bunun yanı sıra şirketler, kıdemli network uzmanı bireylerin MPLS, BGP ve OSPF gibi protokoller hakkında bilgi sahibi olmalarını da ister. Kıdemli Network uzmanı, aynı zamanda şirketin uymak zorunda olduğu regülasyon ve denetlemelere de katılmak ile yükümlüdür. Teknik bilgilerin yanı sıra kıdemli network uzmanı olan kişiler alanında en az 5 yıl deneyimli olmalıdır. Doğru iletişimin büyük bir rol oynadığı bu sektörde, çalıştığı kişiler ile etkili iletişim kurabilen kişiler sürecin aksamadan ilerlemesini sağlar. Takım çalışmasına yatkın, network ürünlerinin işleyişi hakkında deneyime ve bilgiye sahip olan uzmanlar, bu alanda başarılı olabilirler. Kıdemli network uzmanının iyi derecede İngilizce bilmesi de artı bir özelliktir. 

Kıdemli Network Uzmanı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Her meslek dalında görev alabilmek için farklı özelliklere sahip olmak gerekir. Bireyin lisans eğitimini tamamladığı üniversite ve bölümün dışında kişinin yetkinlikleri, sertifikaları ve çeşitli cihazlardaki bilgisi de önemlidir. Kıdemli network uzmanı eğitim açısından kendisini geliştirirken tecrübe kazanmaya da önem vermelidir. Pozisyon için aranan şartlar genel olarak şunlardır;

 • Bilgisayar Mühendisliği ve Elektrik Elektronik Mühendisliği gibi bölümlerden mezun olunması.
 • Analitik düşünme yeteneğine sahip olunması.
 • Ekip çalışmasına uyum sağlayabilme.
 • Etkili iletişim kurabilme.
 • Süreç takibi yapabilme.
 • Çeşitli sertifikalara sahip olunması.
 • Farklı cihazlar ve marka sistemleri konusunda tecrübeli olunması.
 • Proje geliştirme konusunda deneyimli ve bilgili olunması.
 • Esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilmek.

Kıdemli Network Uzmanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Pozisyon için kendini network konusunda yetiştiren bireyler başarılı bir kıdemli network uzmanı olabilir. Kıdemli network uzmanı nerelerde çalışır sorusunun cevabı ise büyük çoğunlukla özel sektördeki firmalardır. Siz de kariyerinize kıdemli network uzmanı olarak devam etmek istiyorsanız Kariyer.net'teki ilanlara göz atabilirsiniz. Belirli bir yerde çalışmayı düşünüyorsanız ilanlara göz atarken ilgili filtrelemeleri yaparak iş ilanı aramanızı spesifikleştirebilirsiniz. Örneğin; İstanbul'da yaşıyorsanız veya kariyerinize İstanbul'da devam etmek istiyorsanız İstanbul kıdemli network uzmanı iş ilanları seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Kıdemli network uzmanı maaş aralığı birçok etkene göre değişiklik gösterebilir. Bireyin tecrübesi, daha önceki şirket deneyimleri, aldığı eğitimler ve bildiği yabancı diller maaşın belirlenmesinde önemli bir rol oynar. 

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
13.340 / Aylık
9 kişinin ortalama maaşıdır.