Kumaş Planlama Elemanı Nedir?

Kumaş Planlama Elemanı Nedir?

Kumaş Planlama Elemanı Ne Demek?

Kumaş planlama elemanı, tekstil ya da konfeksiyonlarda çalışan ve kumaş ile ilgili planlama işini üstlenen kişiye denir. Kumaş planlama elemanı nedir sorusuna şöyle cevap verilebilir; şirketlerde kumaş ile alakalı arz talep konularında ilgili görevleri üstlenen kişidir.

Kumaş Planlama Elemanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kumaş planlama elemanı, konfeksiyon ve tekstil firmalarına müşteriden gelen talep doğrultusunda modaya uygun hazırlanan giyim eşyaları için uygun görülen kumaşın teminin sağlanması işini üstlenmektedir. Bu ürünlerin kontrol edilerek depoya çekilmesi ve buradan ilgili birimlere aktarılması görevini kumaş planlama elemanı yapmaktadır. Bunlara ek olarak kumaş planlama elemanı, talebi doğrultusunda gelen kumaşların kontrolünü yaparak ürünün defolu çıkması hâlinde bunu üst birimlere raporlar. Aynı zamanda bu süreçteki takip işini de kumaş planlama elemanı yapmaktadır. İstenen kumaşın tedarikçinin elinde bulunup bulunmadığı, ne zaman sevk edilebileceği, kumaşın kalitesi gibi konuları takip etmektedir. Üretimde büyük bir desteği olan kumaş planlama elemanları yaptığı her işi diğer birimlerle paylaşmadan önce birim yöneticisine bilgi vermelidir. Yüksek maliyetlerin boşa çıkmaması adına birim yöneticisinin onayı alındıktan sonra kumaş siparişlerini tedarikçilere iletmelidir. Kumaş planlama elemanının görevi, kumaşı seri üretime vermekle de bitmez. Üretim süreçlerinin kumaş ile ilgili takip ve kontrolünü gerçekleştirmelidir. Sipariş talebinin artması doğrultusunda kumaşın stok durumunu kontrol etmeli, gerektiğinde yeni sipariş için onay alarak tedarikçi ile iletişime geçmeli veya satın alma sorumlularına sipariş talebini raporlayarak iletmelidir. Bu bölümde verdiğimiz bilgiler kumaş planlama elemanı ne yapar sorusuna cevap niteliğindedir.

Kumaş Planlama Elemanı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Kumaş planlama elemanı pozisyonu için büyük şirketler genellikle ilgili bölümlerde eğitim görmüş kişileri tercih etmektedir. Üniversitelerin Tekstil ya da Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun olmuş kişiler kumaş planlama elemanı pozisyonuna başvuruda bulunabilir. Kumaş planlama elemanı nasıl olunur sorusuna ilgili eğitim şartının yerine getirilmesi gerektiği söylenerek cevap verilebilir. Kumaş ile ilgili çalışmaları olan şirketler, Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olmuş kişileri de tercih edebilmektedir. Bu alanda kendinizi geliştirebilmek için ilgili sertifika programlarına katılabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak eğer bu alanla ilgili üniversite eğitiminiz devam ediyorsa tekstil şirketlerinin staj programlarına katılarak burada kendinizi geliştirme şansı bulabilirsiniz.

Kumaş Planlama Elemanı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Kumaş planlama elemanı olmak için gereken şartların başında bu iş ile ilgili tüm materyalleri kullanabilir durumda olmanız gelir. Şirketlerin bünyesinde bulunan materyaller farklılık gösterebildiğinden belli bir eğitim sürecinden geçerek ilgili materyalleri de kullanmayı öğrenmek gerekir. Kumaş planlama elemanı raporlama aşamalarını yetirene getirebilmek için bilgisayar kullanımını bilmeli, MS Office programlarına hâkim olmalıdır. Eğer bu meslek grubunda çalışmak istiyorsanız bilgisayar ve raporlama programlarını öğrenmeniz kendinizi geliştirmenizde size katkı sağlayacaktır. Bunlara ek olarak kumaşlar, kumaşların türleri, kalite kriterleri gibi işteki teknik konuların bilinmesi gerekmektedir. İşin genel kapsamı planlama olduğu için işle ilgili yapılan takip ve planlama yetisi bu açıdan önem taşımaktadır. Bu kişi, kumaş planlama elemanı görev tanımı doğrultusunda bu mesleğin gerekliliklerini sağlayabilmelidir.

Kumaş Planlama Elemanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Bu meslek grubu için şirketler tarafından belirlenen bazı işe alım şartları bulunmaktadır. Bu durum şirketlerin çalışma prensiplerine göre de değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak alım şartları şu şekilde listelenebilir:

  • Tercihen Tekstil Mühendisliği ya da Endüstri Mühendisliği bölümü mezunu olmak,
  • Tekstil sektöründe en az 5 yıllık deneyim sahibi olmak,
  • MS Office uygulamalarını kullanabilmek,
  • Tercihen iyi derecede İngilizce bilmek,
  • Seyahat engeli bulunmamak,
  • Erkek adayların askerlik ile ilişiği bulunmaması.

Bu alanda yayımlanan iş ilanlarına göre genel olarak kumaş üretimiyle ilgili bilgi sahibi, alanında tecrübeli, kumaşların üretim aşamalarında kullanılan iplik çeşitlerini tanıyan kişiler işe alım şartlarını karşılamaktadır. Kumaş planlama elemanı maaşları, kumaş planlama elemanı tecrübesine ve şirketin ücretlendirme politikasına göre değişiklik gösterebilir. Kumaş planlama elemanı iş ilanlarını inceleyerek kendiniz için en uygun ilana başvuruda bulunabilirsiniz. Tekstil alanındaki çeşitli ilanları görüntülemek ve kendinize uygun ilanları filtreleme özelliği sayesinde keşfetmek için Kariyer.net'i ziyaret edebilirsiniz.