Mağaza Yönetici Adayı Nedir?

Mağaza Yönetici Adayı Nedir?

Mağaza Yönetici Adayı Ne Demek?

Mağaza yönetici adayı, gelecekte mağazanın yönetiminde yer alması düşünülen meslek grubudur. Giyim, market ve mağazacılık gibi perakende sektörlerinde yönetici yetiştirmek üzere şirketlerin açtıkları pozisyondur. Mağaza yönetici adayı, mağaza içerisindeki tüm operasyon işlemlerini yürütmek üzere eğitilir. Ürün dizimi, görsel sunum, etiketleme, depolama, alarmlama, kasada işlem alma, kasa kapama, mağaza açma ve kapama görevlerini yerine getirerek mağaza içerisindeki tüm işleyişe hakim olur. Mağaza yönetici adayı ne iş yapar, sorusunun geniş kapsamlı detayları için görev ve sorumlulukları incelenebilir.

Mağaza Yönetici Adayı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Mağaza yönetici adayı, geleceğin yöneticisi konumundadır. Görev aldığı mağaza içerisinde mağaza müdürü ya da sorumlusu gözetiminde mağaza içerisindeki tüm işleyişi öğrenmesi istenir. Mağaza yönetici adayı iş tanımı, sektöre göre kısmi değişiklikler gösterse de belirli bir çerçeve içerisinde şöyle sıralanır:

 • Mağazaya belirli periyotlarda gelen ürünlerin depoya aktarımı, stok takibi,
 • Fatura ayrıntıları,
 • Ürünlerin çıkarılması, gerektiğinde alarmlanması, görsel sunuma hazırlanması,
 • Mağaza içindeki düzenin sağlanması,
 • Kasaya dair tüm finansal işlemlere hakim olması beklenir.
 • Ürünleri iyi tanıması ve tedarikçi firmayla iletişiminin kuvvetli olması,
 • Mağaza içerisindeki görsel sunuma, stant düzenine ve temizliğe dikkat etmesi,
 • Sipariş kontrollerinin aksamadan ilerlemesi ve reyonların boş kalmaması,
 • Ürünlerin güvenliğinin sağlanması,
 • Oluşabilecek mağaza yoğunluğunu kontrol etmesi ve olağan dışı durumlarda soğukkanlı davranması da mağaza yönetici adayı görevleri arasındadır.
 • Görev ve sorumlulukları da mağazada çalışan reyon görevlisi, kasiyer, mağaza elemanı, temizlik görevlisi, depo elemanı ve depo sorumlusundan fazladır. Mağaza içerisindeki tüm işleyişe hakim olması beklenir.

Mağaza yönetici adayı, haftada altı gün ve birden fazla vardiya şeklinde çalışır. Vardiya saatleri genellikle sabah için 09.00-17.00, akşam için 14.00-23.00 şeklindedir. Vardiya saatleri, birtakım faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Haftalık tatili bir gündür ve hafta içi kullanır. Mağazacılık sektöründe hafta sonu yoğun geçtiği için mağaza düzenini sağlama ve yoğunluğu kontrol etmek için tüm mağaza personeli genellikle hafta içi izin kullanır. Mağaza yönetici adayı, sorumluluğu gereği sabah vardiyasında çalıştığı süreçte mağazayı açacağı için erken saatlerde mağazaya gelir. Resmi tatillerde mağazalar yoğunluk yaşayabildiğinden izin kullanamayabilirler. Bayramlarda da haftalık çalışma vardiyasında değişiklikler olabilir. Adaylık sürecini başarıyla tamamladığı takdirde şirketin de belirlediği zamanı tamamladığında adaylık sürecinden terfi ederek mağaza yönetici yardımcısı olmaya hak kazanır.

Mağaza Yönetici Adayı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Mağaza yönetici adaylığında en az lise eğitimini bitirmek şartı aransa da tercihen ön lisans veya lisans eğitiminin tamamlanmış olma şartı aranır. İşletme, Halkla İlişkiler, Pazarlama, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Medya ve İletişim, Ekonomi ve İktisat alanlarının birinden mezun olmak adaya avantaj sağlar. Üniversite eğitimi kadar tecrübe de önemlidir. Mağazacılık sektöründe işe mağaza elemanı olarak başlayan biri açılacak mağaza yönetici adayı kadrosuna başvurabilir. Öğrenimi lisans seviyesinde olmasa da tecrübesiyle işe girebilir. Şirketler, dışarıdan yönetici alıp yetiştirmek kadar içerideki yetişmiş personeli de yönetici pozisyonunda değerlendirmeye alabilmektedir.

Mağaza Yönetici Adayı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Mağaza yönetici adayı nasıl olunur sorusuna ilk yanıt; kişinin sektöre ilgi duymasıdır. Sektörde yer alan diğer mağaza ve onların ürün gamlarını tanımalıdır. Yönetici adaylığına başvurmadan önce mağaza içerisinde tecrübe kazanması işleyişi öğrenmesi açısından gereklidir. İletişim yeteneğinin güçlü olması beklenir. Müşteriyle iletişimi iyi olmalı ve müşteri memnuniyeti odaklı hareket etmelidir. Ürün stoklarından sorumlu için sorumluluk sahibi ve güvenilir olması gerekir.

Mağaza Yönetici Adayı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Mağaza yönetici adayı, mağazacılık kariyerini hedeflemeli. Mağaza yönetici adayı olarak çalışıp tecrübe kazanıldığında adayın farklı mağaza ve benzer sektörlerde iş bulma olanağı artar. Mağaza yönetici adayı işe alım şartları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • En az lise, tercihen ön lisans veya lisans mezunu olmak,
 • Başvurduğu sektöre ilgisinin olması ve ürünlerden çoğunu tanımak,
 • İletişiminin kuvvetli olması, güler yüzlü olmak ve dış görünüşe özen göstermek,
 • Erkekler için askerlik görevini yapmış olmak,
 • Esnek çalışma saatlerine uyum sağlamak,
 • Ekip çalışmasına yatkın olmak,
 • MS Office programlarını iyi düzeyde kullanmak,
 • Liderlik özelliklerine sahip olmak,
 • Yaratıcı düşünebilmek ve çözüm odaklı olmak,
 • Kariyerini mağazacılık sektöründe devam ettirmek istemesi.

Mağaza yönetici adayı maaşı, şirkete, adayın tecrübesine, yetkin olduğu yabancı dil sayısına ve çalışılan mağazanın büyüklüğüne bağlıdır. Mağazalara, aylık ve yıllık satış kotaları verilir. Hedeflenen satış kotasına ulaşan mağazanın mağaza yönetici adayı da sabit ücretiyle beraber hak ettiği primi alır. Mağazanın bulunduğu konum ve gerçekleşen hedefe bağlı olarak prim de yükselir. Mağaza yönetici adayı mülakat soruları, adayın mesleki ve teorik bilgisinin yanında kişisel yetkinliklerinin de ölçülebileceği tarzda sorulardan oluşur. Sektöre olan ilgisi, kariyer hedefi, mağaza içi müşteri-personel stres yönetimi ve özelleşen kişisel bilgiler mülakat esnasında öğrenilerek adaylar arasından seçim yapılır. Adayın pozisyona uygunluğu test edilir. Bu alanda kariyerinde ilerlemek isteyen adaylar mağaza yönetici adayı iş ilanlarını inceleyebilirler. Siz de mağaza yönetici adayı pozisyonlarını değerlendirirken ikamet edilen il ve ilçelere göre filtreleme yaparak en uygun iş ilanına Kariyer.net aracılığıyla ulaşabilirsiniz. İlanlar arasından kendinize en uygun seçeneklere başvuruda bulunabilirsiniz.