Makine Yüksek Mühendisi Nedir?

Makine Yüksek Mühendisi Ne Demek?

Makine yüksek mühendisi; temelde mekanik ürünlerin tasarım, üretim, analiz, gelişim ve bakımıyla ilgilenen, bu konuda çalışmalar yürüten, problemleri matematiksel olarak inceleyip analitik çözümler sunan makine mühendisliği disiplininden gelmektedir. Makine yüksek mühendisi, makine mühendisliği lisans bölümünü başarı ile bitirdikten sonra bu alanda yüksek lisans yapmış kişilere verilen unvandır. Makinelerin işleyişiyle ilgili geniş bili sahibi olması lazımdır. Makinelerin parçaları, parçaların uyumlu çalışması ve üretime katılmasıyla ilgili bilgi sahibidir. Farklı makinelerle ilgili geniş kapsamlı bilgi sahibidir.

Makine Yüksek Mühendisi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Statik, dinamik, mekanik, makine dinamiği ve motorlar gibi makine mühendisliğine ait bilgileri bilen ve uygulayan; bunun yanında makine tasarımı ve üretimi ilgilenen makine yüksek mühendislerinin çeşitli sorumlulukları bulunur. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • İş sağlığı ve güvenliğine özen göstermek,
  • Mühendislik alanı ile ilgili güncel gelişmeleri takip etmek,
  • Hesaplamaları tam ve eksiksiz yapmak,
  • Maliyeti yükseltip verimi arttırmak konuları üzerinde çalışmak,
  • Sorumlu olduğu personelin sevk ve kontrolünü sağlamak.

Makine Yüksek Mühendisi Olmak İçin Gerekenler

Makine mühendisliği lisans bölümünü başarı bitirdikten sonra yabancı dil sınavı, ALES ve başka sınavlara girerek yüksek lisans eğitimi almaya hak kazanan ve yüksek lisans eğitimi sonunda tez yazarak eğitiminizi başarı ile tamamlarsanız, makine yüksek mühendisi olabilirsiniz. Makine yüksek mühendisi olabilmeniz için makine mühendisliği lisans eğitimi de dahil olmak üzere 6 yıllık bir eğitimi sürecini tamamlamanız gerekmektedir.

Makine Yüksek Mühendisi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Makine yüksek mühendisi olabilmeniz için makine mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamlamak ve daha sonra yüksek lisans eğitimi almanız gerekir. Tüm bu eğitim süreçleri içerisinde birçok dersten başarı ile geçmeniz gerekir. Makine mühendisliği yüksek lisans eğitimlerinde verilen dersler şunlardır: Statik, Dinamik, İleri Dinamik, Termodinamik, Makine Elemanlar, Sistem Dinamiği ve Kontrolü, İleri Mühendislik Matematiği, Isı Transferi, Malzemelerin Mukavemeti, Robotik, Makine Dinamiği, Üretime Yönelik Endüstriyel Tasarım.

Makine Yüksek Mühendisi İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.