Marka Uzman Yardımcısı Nedir?

Marka Uzman Yardımcısı Nedir?

Marka Uzman Yardımcısı Ne Demek?

Marka uzman yardımcısı nedir sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; etkili bir marka oluşturmak için strateji üreten ve uygulayan çalışandır. Marka uzmanına çeşitli görevlerde yardımcı olur. Şirket tarafından belirlenen satış ve pazarlama hedeflerine ulaşmak için marka ön araştırma çalışmalarını yürütür. Bu çalışmaların uygulanmasını sağlar. Kampanya veya çalışma sonuçlarını rapor eder. Şirket sektöründeki yenilikleri ve gelişmeleri takip eder. Günlük, aylık, haftalık ve yıllık planlamaları yapar.

Marka Uzman Yardımcısı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Marka uzman yardımcısı ne iş yapar sorusuna kısaca şu şekilde yanıt verilebilir; şirket kârını arttırmaya yönelik çalışmalar geliştirir ve günlük idari işlerin yürütülmesine yardımcı olur. Şirket tarafından belirlenen hedeflere ulaşmak için neler yapılabileceğiyle ilgili çalışmalar oluşturur. Marka uzman yardımcısı görev tanımı yer alınan sektör ve departmana göre değişiklik gösterir. Bir sektör için önemli olan bir görev diğerinde yer almayabilir. Marka uzman yardımcısı ve görevleri çeşitlidir. Bunlar şöyle listelenebilir:

 • Pazar araştırmalarını yürütür.
 •  Tüketici davranış eğilimlerini değerlendirir. 
 • Marka bilinirliğini ve ürün satışlarını arttırmaya yönelik etkili politikaları oluşturmaya yardımcı olur. Bu politikalar doğrultusunda alınması gereken aksiyonları belirlemek için oluşturulan idari ekipte yer alır.
 • Oluşturulan çalışmaların etkilerini değerlendirir. Değerlendirmeler sonucunda raporları hazırlar ve ilgili kişilere sunar.
 • Maliyetleri düşürmeye yönelik bütçe izlemelerini yapar.
 • Marka uzman yardımcısı sorumlulukları arasında rekabet ve pazar trendlerini izlemek de yer alır. Rakip firmalar tarafından yapılan veya yapılacak çalışmaların etkilerini öngörmeye çalışır.
 • Personel performanslarını takip eder. Gerektiği zaman yeni gelen personellere eğitim verir.

Marka Uzman Yardımcısı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Marka uzman yardımcısı nasıl olunur sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir; öncelikle en az lisans derecesine sahip olmak gerekir. 4 yıllık Pazarlama ve İşletme, bu alanda öne çıkan bölümlerden bazılarıdır. Marka yönetimi alanında lisansüstü eğitimler de istenebilir. MS Office programlarını iyi derecede bilmek gerekir. Bunun için çeşitli eğitimlere katılım gösterilmelidir. Kurumlar, eğitim sonunda yaptığı sınavdan başarıyla geçen adaylara sertifikayı verir. Özellikle uluslararası firmalar için iyi derecede İngilizce bilmek de önemlidir. İngilizce bilgisini geliştirmek için eğitimlere katılmak adaylara işe alım sürecinde avantaj sağlayabilir.

Marka Uzman Yardımcısı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Marka uzman yardımcısı olmak için gerekli şartlar arasında eğitim ve deneyim öne çıkar. Öncelikle ilgili bir lisans bölümünden mezun olma şartı bulunur. Pozisyona veya şirketin yer aldığı sektöre yönelik bir eğitime sahip olmak önemlidir. Bazı kurumlar tarafından marka yönetimiyle ilgili lisansüstü eğitim şartı da istenebilir. İyi derece MS Office programları ve İngilizce bilmek de önemli şartların başında gelir. Özellikle kurumun yer aldığı sektöre yönelik bir deneyim istenebilir. Eğitim ve deneyimin yanı sıra başarılı bir marka uzman yardımcısı olabilmek için bazı özelliklere sahip olmak gerekir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Hem yazılı hem de sözlü iletişimde güçlü olmalıdır.
 • Çözüm odaklı ve analitik düşünebilmelidir.
 • Takım çalışmasına ve iş birliğine yatkın olmalıdır.
 • Sektördeki güncel gelişmeleri sürekli olarak takip edebilmelidir.
 • Tüketici davranışı ve pazar hareketleri konularında içgörüleri güçlü olmalıdır.
 • Disiplinli çalışmalıdır,
 • Etkili liderlik becerilerine sahip olmalıdır,
 • Gelişim ve değişime açık olmalıdır.

Marka Uzman Yardımcısı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Marka uzman yardımcısı satış yapan bütün şirketlerde çalışılabilir. Genelde pazarlama departmanında görev alınır. Marka uzman yardımcısı işe alım şartlarının başında eğitim ve deneyim gelir. Marka uzman yardımcısı olmak için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekir. Uluslararası firmalar için iyi seviyede İngilizce bilmek önemlidir. Yabancı dil seviyesini kanıtlayan bir sertifikaya sahip olmak işe alım sürecinde avantaj sağlayabilir. MS Office programlarıyla ilgili eğitimlere katılmak ve mümkünse sertifikaya sahip olmak gerekir. Deneyim de idari bir pozisyon olduğu için işe alım şartlarının başında yer alır. Deneyim süresi, kuruma göre değişiklik gösterir. Özellikle marka yönetimi alanında deneyim kazanmış olma şartı istenir. İş başvuruları sonrasında firmalar, mülakat ile bir değerlendirme yapmak isterler. Bu süreçte başvuru yapan adayların; sahip oldukları nitelikleri ve yetenekleri uygun bir şekilde aktarabilmeleri beklenir. Alınan eğitimler hakkında ayrıntılı bilgi adaylar tarafından mutlaka paylaşılmalıdır. Ek olarak gerekliyse yabancı dil seviyesinden bahsedilmelidir. Marka uzman yardımcısı maaşları görev tanımı, alınan eğitimler, dil seviyesi, deneyimler gibi özelliklere göre değişiklik gösterir. Zamanla deneyim kazanıldıkça marka uzmanı gibi pozisyonlara terfi alınabilir. Deneyim ve terfi ile birlikte elde edilen gelirin de artma ihtimali bulunur. Marka uzman yardımcısı olarak çalışmak isteyenler Kariyer.net üzerinden marka uzman yardımcısı iş ilanları seçeneklerine göz atabilir. Burada yer alan çeşitli ilanları inceledikten sonra kendilerine en uygun iş ilanına başvuru yapabilirler.