Mobilya Montaj Elemanı Nedir?

Mobilya Montaj Elemanı Ne Demek?

Mobilya sektöründeki gelişmelere paralel olarak, istenilen boyutta ve renkte mobilyalar üreten fabrikaların farklı görev noktalarında çalışacak elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu mobilyalar, pazarlamacılar tarafından alıcılara sunulmaktadır. Üretilen mobilyalar, nakliyeciler tarafından ev veya ofis gibi konumlara ulaştırılmaktadır. Mobilyalar büyük boyutta oldukları için parçalara ayrılmış şekilde teslim edilir. Teslim edilen mobilya parçalarının veya fabrika içindeki parçaların mobilya montaj elemanı tarafından kurulumu yapılmaktadır. Özellikle modüler mobilya kullanımına yönelik talebin artmasıyla mobilya montaj elemanına yönelik iş fırsatları da artmaktadır. Mobilya montaj elemanının ne iş yaptığına dair bilgi vermek için görev ve sorumlulukları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Mobilya Montaj Elemanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Farklı boyutlardaki evler için çeşitli mobilyalar üretilmektedir. Üretilen mobilyalar, özellikle modüler özelliklere sahipse sayıca fazla parçası bulunmaktadır. Mobilyaların kurulum işlemi evlerde gerçekleştirilebildiği gibi fabrikalarda özel kurulum gerektiren mobilyalar da üretilmektedir. Mobilya montaj elemanı ne iş yapar sorusuna en net cevap şu şekilde verilmektedir; sayıca fazla parçası bulunan mobilyaların teslimat noktasına nakliye işlemi gerçekleştirildikten sonra görev ve sorumlulukları doğrultusunda mobilyaların kullanıma uygun hale getirilmesini sağlamaktır. Her meslek grubunda olduğu gibi mobilya montaj elemanları da görev ve sorumluluklara sahiptir. Montaj işlemlerinden önce, sonra ve sırasında belirtilen görev ve sorumluluklar dikkate alınmalıdır. Mobilya montaj elemanı sorumlulukları ve görevleri açıklanacak olunursa şu şekilde bir sıralama yapılabilir:

 • Nakliye işleminden önce mobilyanın doğruluğunu teyit etmelidir.
 • Mobilya parçalarının nakliye işlemi sırasında zarar görmesini engellemelidir.
 • Nakliye işlemi için araca yerleştirilen parçaların sayımını yapmalıdır.
 • Montaj işlemi için gereken tornavida ve matkap gibi malzemeleri yanında bulundurmalıdır.
 • Montajda gerekli olan malzemelerin sayımını yapmalıdır.
 • Teslim edilen mobilya parçalarının sayımını yapmalıdır.
 • Gerekli montaj sırasına göre malzemeleri ayarlamalıdır.
 • Talimatlara uygun hareket ederek montaj işlemini gerçekleştirmelidir.
 • Taşıma öncesi veya sonrasında zarar gören parçalar var ise tutanak tutup yetkililere bildirmelidir.
 • Zarar gören parçaların en kısa sürede teslimini sağlamalıdır.
 • Montaj işlemi sırasında gerekli iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uymalıdır.
 • Montaj sırasında gerekli olan galoş, gözlük, eldiven gibi ekipmanları kullanmalıdır.
 • Montaj işlemi tamamlandıktan sonra müşteriye kullanım hakkında bilgi vermelidir.

Özellikle evlerde koltuk, yatak, dolap, masa gibi mobilyalar bulunmaktadır. Bu tarz mobilyaların kurulumunu gerçekleştiren mobilya montaj elemanı görev tanımı ve sorumluluklarına uymalıdır. Görev ve sorumluluklarını yerine getirirken iş sağlığı ve güvenliği kurallarını göz önünde bulundurmalıdır. Kullanılan çivi, vida ve matkap gibi malzemelerden zarar görmemek için gerekli önlemleri almalıdır.

Mobilya Montaj Elemanı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Mobilya montaj elemanı olmak için en az lise mezunu olmak gerekir. Mobilya montaj elemanı nasıl olunur sorusuna cevap verilirken, ilgili mesleki eğitimi almış olmanın önemi vurgulanmalıdır. Meslek yüksekokullarında bulunan Mobilya ve Dekorasyon bölümü mezunları bu mesleği yapabilir. Mobilya ve Dekorasyon bölümünü tamamlamak için ayrıca staj da yapmak gereklidir. İlgili bölümden başarıyla mezun olan kişiler diploma sahibi olup mobilya montaj elemanı olarak işe başlayabilmektedir.

Mobilya Montaj Elemanı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Her meslek grubunda olduğu gibi mobilya montaj elemanı için de gerekli şartlar bulunur. Bu şartlar yerine getirilmeden mobilya montaj elemanı olunmamaktadır. Gereken şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Tercihen Mobilya ve Dekorasyon bölümünden mezun olmak,
 • Montajı yapılacak malzemeler hakkında bilgi sahibi olmak,
 • Montaj işlemi sırasında kullanılan araç ve gereçler hakkında bilgi sahibi olmak,
 • Öğrenmeye açık ve sorumluluk sahibi olmak,
 • İş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun olarak çalışmaları sürdürmek,
 • Müşterilere ürünlerin kullanımı hakkında bilgi verebilmek.

Bu şartları yerine getiren kişiler mobilya montaj elemanı olarak çalışabilmektedir. Mobilya montaj elemanı olarak çalışmak istiyorsanız, montaj elemanı iş ilanları seçeneklerinde belirtilen şartları detaylı bir şekilde inceleyerek başvuru yapabilirsiniz.

Mobilya Montaj Elemanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Mobilya montaj elemanı olarak çalışmak isteyenler, Kariyer.net üzerinden ilgili ilanları inceleyebilirler. Mobilya montaj elemanı çalışma alanları fabrikalar, atölyeler, marangozhaneler gibi farklı alanlar olabilmektedir. Bu gibi alanlarda Kariyer.net üzerinden iş ilanları yayınlanmaktadır. Yayınlanan iş ilanlarının açıklama kısmında işverenlerin adaylarda aradıkları şartlar belirtilmektedir. Bu iş ilanlarının başlıca şartları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Yoğun iş temposuna uyum sağlayabilmek.
 • Müşterilere karşı güler yüzlü olmak.
 • İş alanında gereken bilgi ve deneyime sahip olmak.
 • Gerekli eğitim düzeyine sahip olmak.

Mobilya sektörünün gelişimine bağlı olarak artan iş gücü talebini karşılamak için mobilya montaj elemanı arayışı sürmektedir. Mobilya montaj elemanı maaşları, başvuru yapılacak kurumun özelliklerine ve kapasitesine değişiklik göstermektedir. Ayrıca bu pozisyonda çalışmak isteyen adayların yetenekleri, tecrübeleri ve aldıkları eğitim de maaşların belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Kariyerini bu alanda ilerletmek isteyenler, Kariyer.net üzerinden güncel şekilde paylaşılan iş ilanlarına başvuru yapabilirler. Kariyer.net filtreleme özelliği sayesinde, çalışmak ve yaşamak istedikleri şehre göre ilanları filtreleyebilirler. Siz de bu alanda çalışmak istiyorsanız, Kariyer.net üzerinden yayınlanan iş ilanlarını inceleyebilir, kendinize en uygun ilana başvuruda bulunabilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
14.050 / Aylık
77 kişinin ortalama maaşıdır.