Nükleer Enerji Mühendisi Nedir?

Nükleer Enerji Mühendisi Kimdir?

Nükleer santrallerinin tasarlanmasına ve geliştirilmesine yardımcı olan nükleer enerji mühendisi, kurulan santralin sorunsuz işlemesinden görevli yetkin kişiler arasında yer alır. Mühendis aynı zamanda nükleer enerji ve radyasyondan fayda elde etmek için kullanılan süreçleri, araçları ve sistemleri araştırır. Nükleer santrallerde hizmet veren nükleer enerji mühendisi, nükleer reaktör fiziği ve teknolojisi, nükleer enerji güvenliği, sürdürülebilir enerji dönüşüm teknolojileri, radyasyondan korunma gibi konularda destek sunar. Mühendis, nükleer santrallerde üretilmekte olan enerjinin ekonomik ve güvenli bir biçimde kullanılabilir hale gelmesini de sağlar.

Nükleer Enerji Mühendisinin Görevleri Nelerdir?

Nükleer enerji mühendisi, ciddi görevleri üstlenir. Mühendisin görev tanımı arasında şu detaylar bulunur:

  • Nükleer santral işletmelerinin kurulacağı alanın zemin etüdünü yapmak,
  • Nükleer santralin çevre, güvenlik, fizik ve iklim bakımından değerlendirmesini yaparak santralin kurulması için uygunluk görüşü belirtmek,
  • Nükleer santral içerisinde kullanılan cihazların kullanımında herhangi bir sorun yaşanmaması için gerekli önlemleri almak,
  • Nükleer enerjinin üretimini ve geliştirilmesini ve enerjinin barışçı amaçlarla kullanılmasını sağlamak için çeşitli araştırmalar yapmak.
  • Sağlık açısından riskli unsurları ortadan kaldırmak.

Kimler Nükleer Enerji Mühendisi Olabilir?

Nükleer enerji mühendisi olabilmeniz için aynı isimle açılan mühendislik bölümünden mezun olmanız gerekir. Ülkemizde sadece birkaç üniversitede Nükleer Enerji Mühendisliği bölümü bulunur. Eğitimler ise lisans düzeyinde verilir.

Nükleer Enerji Mühendisi Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Nükleer Enerji Mühendisliği bölümünde ilk yıllar Fizik, Matematik, Enerji, Bilgisayar Programlama ve Temel Mühendislik Kavramları gibi dersler verilir. İlerleyen yıllarda ise Nükleer Fizik, Nükleer Santral ve Reaktör Tasarımı, Nükleer Yakıt ve Yakıt Yönetimi, Radyasyon Ölçme ve Algılama gibi dersler verilir. Eğitimin son yılında ise eğitimin teori kısmı tamamlanarak pratik kısmı başlar.

Nükleer Enerji Mühendisi İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

Benzer Meslekler