Odyoloji Uzmanı Nedir?

Odyoloji Uzmanı Kimdir?

Odyoloji uzmanları insanların işitme bozukluklarına ilişkin problemlerini önleme, işitme ve denge kontrollerini ölçme çalışmaları yapan kişilerdir. Bu konuda uzmanlaşan doktorun teşhis ve tedavisiyle yönlendirilerek işitme ve denge bozukluğunun derecesine ilişkin saptamalarda bulunur. Hastanın belirlenen durumuna göre de işitme cihazı ihtiyacını tanımlayıp uygular.

Odyoloji Uzmanının Görevleri Nedir?

İşitme ile ilgili uzman hekimin yönlendirmesi ile tanısal testleri gerçekleştiren odyoloji uzmanının görevleri arasında;

  • İşitme rehabilitasyonunda kullanılacak cihazları belirleyerek, bu cihazların programlanmasını yapmak,
  • Dil ve konuşma bozukluklarını tarayarak değerlendirmede bulunmak,
  • Gürültü ölçümleriyle işitmenin korunmasına ilişkin gerekli önerilerde bulunmak,
  • İşitsel algı testlerinin değerlendirilmesini ve rehabilitasyonunu yapmak,
  • İşitme hakkında eğitim programları hazırlamada görev almak, yer alır.

Kimler Odyoloji Uzmanı Olabilir?

Üniversitelerin sağlık bilimleri fakülteleri ya da sağlık bilimleri yüksekokulunda yer alan odyoloji veya odyometri bölümlerinde lisans eğitimini tamamlayanlar odyolog olarak adlandırılır. Odyoloji uzmanı unvanını alabilmek için en az yüksek lisans seviyesinde olmak şartıyla, lisansüstü eğitimlere devam etmek gerekir. Tıp Fakültesi, psikoloji, biyomedikal, biyofizik, hemşirelik, fizik tedavi ve rehabilitasyon ile işitme engelliler bölümlerinden lisans düzeyinde mezun olanlar da bu meslekte profesyonelleşmek isterlerse üniversitelerin tezli yüksek lisans programlarına başvurabilirler.

Odyoloji Uzmanı Olmak için Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Odyoloji ya da Odyometri bölümlerinde; işitme bozuklukları ve rehabilitasyonu, işitmenin değerlendirilmesi, konuşma bozuklukları alanlarında istihdam edilecek kişiler yetiştirmek amaçlanır. Bu alanda uzmanlaşmak isteyen kişiler de eğitimleri esnasında dil ve konuşma bozuklukları merkezlerinde, sağlık kuruluşlarında stajlar yaparak veya gönüllü çalışarak kendilerini geliştirip mesleki deneyim kazanabilirler. Konuşma bozuklukları ve gelişim psikolojisi alanlarında yapılan seminerleri takip edebilirler.

Odyoloji Uzmanı İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.