Optitex Operatörü Nedir?

Optitex Operatörü Ne Demek?

Optitex, tekstil sektöründe kullanılan kalıp hazırlama programıdır. Kullanıcılara tasarım sürecinde pratiklik ve zaman kazandırır. Tekstil sektöründe giysi tasarımlarını dijital ortama aktararak, üç boyutlu halde tasarlayan kişilere modelist yani optitex operatörü adı verilir. Üretilmesi planlanan ürünün ilk halinden ve üretilmeden önceki son haline kadar olan süreci başarılı bir şekilde yürüten optitex operatörü, ürünün prototipini tamamlamış ve üretime hazır hale getirmiş olur.

Optitex Operatörü Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Optitex operatörü; öncelikle çizilecek giysiyi parça parça kalıplara ayırarak tasarlar, giysinin iç ve dış detaylarını tasarlar, daha sonra isteğe bağlı desen çalışması yapar. Programda 2 boyutlu ve 3 boyutlu görünüm elde edilebilir. Optitex operatörünün diğer görevleri şunlardır;

  • İstenilen modele ve ölçü taleplerine uygun kalıp çıkarmak, şablon hazırlamak,
  • Pastal operatörüyle ortak çalışma yürüterek pastal planını, serimini yapmak,
  • Müşterilerden gelen talepleri sorunsuz olarak karşılamak,
  • Ölçü hazırlama konusunda deneyim kazanmak ve sürekli ilerlemek,
  • İmalat ve model metrajları hazırlamak,
  • Tekstil ve kesim mantığına hakim olmak.

Optitex Operatörü Olmak İçin Gerekenler

Optitex operatörü olmak için meslek lisesi mezunu olmak ya da üniversitelerin meslek yüksek okullarında bulunan modelistlik bölümlerinden mezun olmak yeterlidir. Modelist olarak mezun olan kişiler, ileri derecede optitex programına hakim olmaları halinde, tekstil fabrikaları, tekstil atölyeleri ve özel butiklerde modelist olarak çalışabilir. Optitex operatörü olmak isteyen kişiler için herhangi bir sertifika programı yoktur.

Optitex Operatörü Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Kumaş ve kalıp bilgisine hakim olmak önemli bir husustur. Optitex programına ileri seviyede hakim olmak için okulda alınan eğitimler dışında sürekli projeler üreterek, çizim ve modelleme tekniğini geliştirmek adına faydalı olacaktır. Kumaşları tanımak ve tecrübe kazanmak için staj programlarına katılmak gerekir. Araştırmalar yaparak tekstil alanındaki son gelişmeleri takip etmek, bu meslekte başarı elde etmek için önemlidir.

Optitex Operatörü İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.