Oto Yıkama Elemanı Nedir?

Oto Yıkama Elemanı Nedir?

Oto Yıkama Elemanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Oto yıkama elemanı kendisine verilen alet ve ekipmanları eksiksiz kullanarak kendisine teslim edilen aracın temizliğini gerçekleştiren kişidir. Oto yıkama elemanı ne iş yapar sorusunun özet cevabı bu şekildedir. Bu kişiler gerekli ekipmanları kullanır ve çevre koruma düzenlemelerine uygun bir şekilde hareket ederler. Oto yıkama elemanı kime denir sorusunun da yanıtını içeren sorumluluklar, işin tanımını da yaptığından maddeler halinde belirtilebilir:

 • Kendisine sağlanan iş kıyafetini giyerek kullanılacak ekipmanların temizliğini ve bakımını yapmak.
 • Ekipmanların varsa eksiklerini gidermek, arıza ve problem olma durumunda amirine bilgi vermek.
 • İşletmeye gelen müşterileri gerektiğinde karşılamak, araçlarını teslim almak, fiyat ve hizmet konusunda kendilerini bilgilendirmek.
 • Temizlikte kullanılacak fırça, oto yıkama şampuanı, köpük ve basınçlı su makinesini hazır hale getirmek.
 • Otomobilin iç temizliğini sağlamak adına paspaslarını dışarı çıkarıp yıkamak, içini temizleyecek olan süpürgeyi kullanıma hazır hale getirmek.
 • Müşterileri yönlendirerek araçlarını yıkama alanına park etmelerine yardımcı olmak ya da direkt aracı teslim alarak park etmek.
 • Aracın silecek ve anten gibi aksesuarlarını koruma altına alarak yıkama makinesinin zarar vermesini önlemek.
 • Varsa otomatik yıkama aracını başlatarak temizliğin doğru şekilde yapıldığını kontrol etmek. Yoksa basınçlı su makinesi ve oto şampuanı kullanarak aracın bütün kirlerinden arınmasını sağlamak.
 • Müşterilerin talepleri doğrultusunda arabanın motorunun, koltuk döşemelerinin, bagaj ve lastiklerinin temizliğini sağlamak. Arabanın çamurluklarında biriken çamurları temizleyerek müşterinin aracının tam korunmasına yardımcı olmak.
 • Müşteri talepleri doğrultusunda aracın nemli yerlerini bezle kurulayarak su lekesi kalmasını önlemek.
 • Aracın yıkama alanından sorunsuz bir şekilde ayrılmasını sağlamak.
 • Aracın içerisinde toz, kir ve pisliklerin süpürge gibi araçlarla temizlenmesini sağlamak. Yine aracın iç konsol bölmesindeki tozların bezle temizlenmesini gerçekleştirmek.
 • Müşteri talep ederse fren pedalları, torpido gözü ve koltuk altlarının kirlerini temizlemek.
 • Arabanın motorunda, lastiklerinde, konsolunda ve döşemesinde kullanılan kimyasalları öğrenmek ve doğru ürünü doğru yerde kullanarak müşteri memnuniyeti sağlamak.
 • Aracı müşteriye eksiksiz bir şekilde teslim etmek. Gerekli görüldüğü taktirde müşteriden ücreti almak, para üstünü iade etmek.
 • Araç işletmeden ayrıldıktan sonra ortamı temizlemek. Oto yıkama makinesinin ve diğer ekipmanların temizliğini ve bakımını yapmak.
 • Oto yıkama araçlarında oluşabilecek küçük arıza ve bakım işlemleriyle ilgilenmek.

Bütün bu maddeler oto yıkama elemanı ne yapar sorusunun genel tanımıdır. Oto yıkama elemanı iş ilanı ayrıntılarından da işverenlerin talepleri, çalışanların görevleri ve sorumlulukları öğrenilebilir.

Oto Yıkama Elemanı Ne Demek?

Otomobil sahiplerinin en çok ihtiyaç duyduğu hizmetlerden biri oto yıkama hizmetidir. Bu hizmeti gerçekleştiren yerlerde çalışan kişilere oto yıkama elemanı adı verilir. Oto yıkama elemanı kimdir sorusu şöyle cevaplanabilir; otomobillerin dışını basınçlı su ile yıkayan, köpürten, içini silen ve süpüren kişiye verilen genel isimdir. Oto yıkama elemanı nedir diye sorulunca akla ilk gelen tanım budur. Oto yıkama elemanı büyük küçük hemen her şehirde ihtiyaç duyulan meslekler arasında yer alır.

Oto Yıkama Elemanı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Oto yıkama elemanı olmak için herhangi bir eğitime gerek yoktur. İşverenler çalışanların eğitimlerinden ziyade kendini ne kadar geliştirdiklerine bakar. Mesleki yeterlilik, müşteri ile ilişkiler, iş yerinde diğer personelle olan ilişkiler gibi konular önem arz eder. Özellikle meslekteki tecrübesi, disiplini ve çalışma azmi önemlidir. Oto yıkama elemanı nasıl olunur sorusunun yanıtı budur. Oto yıkama elemanı olmak için bir yıkamacıda işe başlayabilir, yıllar geçtikçe de tecrübenizi arttırarak daha başarılı olabilirsiniz. Yıkama makineleri ve kimyasalları üzerine araştırma yapmak, kendini geliştirmek ve yıkama becerisini geliştirerek çalışmaya başlamak mümkündür.

Oto Yıkama Elemanı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Oto yıkama elemanı olmak için herhangi bir eğitim şartı bulunmaz. Oto yıkamacı olmak için özel bir eğitim görmeye gerek yoktur. Oto yıkama elemanı olmak için gerekli evraklar konusunda işverenlerden bilgi alınabilir. İşverenin talepleri doğrultusunda gerekli belgeler elde edilerek işe başvurulabilir. Elde edilecek belgelerin dışında işverenlerin, oto yıkama elemanından bazı talepleri olabilir. Bunlar arasında disiplinli çalışma, işlerini özveri ile tam ve eksiksiz yerine getirme yer alabilir. Aynı zamanda müşteri ile ilişkilerde dikkatli olma ve müşteri ile para alışverişini nezaketle yerine getirme işverenlerin talepleri arasındadır. İnsan ilişkileri, iş ilişkileri ve organizasyonu ile takım çalışmasında başarılı olmak bu meslek kolu açısından önemlidir.

Oto Yıkama Elemanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

İşverenler oto yıkama elemanı olmak isteyen kişilerden dürüst ve disiplinli bir çalışma talep eder. Temiz ve düzenli olmak, alet ve ekipmanları düzgün kullanmak, müşterilerin aracına azami özen göstererek talepleri yerine getirmek, müşteriler ile ilişkilerde nezaketli olmak ve iş ortamında takım çalışmasına yatkın olarak hareket etmek gerekir. Oto yıkama elemanı maaş bilgileri görev alınan işletmenin özelliklerine ve tecrübeye göre değişebilir. Oto yıkama elemanı olarak alışveriş merkezlerinin oto yıkama istasyonlarında ve benzin istasyonlarının oto yıkama bölümlerinde görev alınabilir. Ayrıca özel olarak faaliyet gösteren oto yıkama merkezlerinde de oto yıkama elemanı olarak çalışmak mümkündür. Oto yıkama elemanı iş ilanları için Kariyer.net'i ziyaret edebilir, aradığınız şartlara uygun iş ilanlarına başvuruda bulunabilirsiniz.