Pazarlama Asistanı Nedir?

Pazarlama Asistanı Nedir?

Pazarlama Asistanı Ne Demek?

Pazarlama asistanı, çalıştığı kurumun pazar payındaki yerini büyütecek çalışmalar yapan kişidir. Daha geniş bir ifadeyle pazarlama asistanı departmandaki reklam, ürün kataloğu hazırlama, pazar araştırması yapma gibi işleri yerine getiren ve destekleyen kişidir. Pazarlama departmanındaki her konuda asistanlar görev alabilir. Görev almadıkları konularda ise pazarlama yöneticilerinin çalışmalarına katkı sağlarlar. Pazarlama asistanı nedir sorusunun cevabını daha iyi anlamak için pazarlama asistanının görevlerini ve sorumluluklarını öğrenmek gerekir.

Pazarlama Asistanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Pazarlama asistanı olarak görev alan kişilerin farklı birçok sorumluluğu bulunur. Pazarlama amacıyla gerçekleştirilen anketlerin sonuçlarını inceler, sonuçları rapor haline getirir. Departmandaki yönetici, çalışanlar ve müşteriler ile iletişim halinde olur. Ürünler için firmanın çıkardığı fiyatları takip eder. Gerçekleştirilen satışları takip eder ve teslimatın ulaşıp ulaşmadığını inceler. Ürünler veya hizmetler için katalog oluşturur. Yöneticilerinin gün içerisinde yapması gereken işlere yardımcı olur ve onların seyahatlerini planlar. Gördüğü sorunlar ve yaptığı çalışmalar hakkında yöneticilerini bilgilendirir. Müşterilerin telefonlarına bakar ve sorularına cevap verir. Satış toplantılarının içerisinde yer alır ve toplantıdaki önemli kısımların notlarını çıkarır. Pazarlama alanında kendisinden istenen konuları araştırır. Araştırmalarını sunum haline getirerek anlatır.

Pazarlama asistanları çalıştığı kuruma göre farklı görev ve sorumluluklar alabilir. Ürünler ve firma için reklam kampanyaları hazırlamak da pazarlama asistanının görevleri arasında yer alır. Çalıştığı firmanın istemesi durumunda sosyal medya için de reklam kampanyaları hazırlar. Sorumlulukları arasında çalıştığı markanın amaçlarını, hedeflerini ve ürünlerini bilmek bulunur. Ürünlerin bilgilerinden yola çıkarak katalog hazırlanır veya reklam çalışması planlanır. Departmanda kendisinden istenen belgeleri hazırlar, belgelerin analizini yapar. Genel olarak pazarlama asistanı ne iş yapar sorusuna şöyle cevap verilebilir; çalıştığı departmandaki görevlere yardımcı olur, yöneticilerin isteklerini ve ofisteki genel görevleri yerine getirir.

Pazarlama Asistanı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Pazarlama asistanı olarak çalışabilmek için çeşitli bilgilere ve becerilere ihtiyaç duyulur. Bu mesleği yapabilmek için eğitim alınabilecek tek bir bölüm yoktur, birden fazla bölüm vardır. Ticaretle, satışla bağlantılı çeşitli bölümlerden mezun olmak çalışmaya başlamak için yeterlidir. Pazarlama asistanı eğitimi için üniversitelerin İşletme, Pazarlama ve İktisat gibi bölümleri okunabilir. Pazarlamak, aynı zamanda satış yapmayla ilgili olduğu için eğitim görülecek okullar; satış, reklam ve ekonomi ile alakalıdır. Pazarlama asistanlığına en yakın olan bölüm ise Pazarlama bölümüdür. Pazarlama bölümü içerisinde reklam, iktisat, işletme ve pazar araştırması gibi pek çok konu bulunur. Bu konulara çalışarak pazarlamanın nasıl yapılacağı, ürünler için nasıl reklamlar oluşturulabileceği veya sürdürülebilirliğin nasıl sağlanacağı öğrenilebilir. Pazarlama bölümü, ön lisans veya lisans programlarında okunabilir. Bu bölüm Türkiye'deki birçok üniversitede bulunur. Üniversite dışında pazarlama asistanlığı eğitimi almak isteyen kişiler ise kurslara katılabilir. Birtakım kurslar tarafından pazarlamanın nasıl yapılacağına dair eğitimler verilir. Bu kurslara katılarak bilgi edinilebilir. Bilgi dışında kurslar tamamlandığında sertifika da elde edilir. Pazarlama alanında yabancı dil önemli olduğu için kendisini geliştirmek isteyen kişiler, yabancı dil eğitimi de alabilir.

Pazarlama Asistanı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Pazarlama asistanı olmak için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekir. Üniversite eğitimi dışında firmaların çalışanda aradığı şartlar değişiklik gösterir. Pazarlama asistanlarında yaygın olarak aranan şartlardan bazıları şunlardır;

  • İngilizce veya farklı bir yabancı dil bilmek.
  • Güçlü iletişim becerilerine sahip olmak.
  • Microsoft Office programlarını iyi düzeyde bilmek.
  • Yüksek ikna kabiliyetine sahip olmak.
  • İyi düzeyde bilgisayar kullanabilmek.
  • Analiz yeteneği güçlü olmak.
  • Ekiple uyumlu olarak çalışabilmek.
  • Organizasyon yapabilmek.

Bu bilgi ve beceriler pazarlama asistanı nasıl olunur sorusunun cevabıdır. Pazarlama alanında çalışacak kişi, farklı ülkelerden müşterilerle konuşabilir ve pazarlama yapabilir. Bu nedenle yurt dışı ile ticaret yapan firmalar, yabancı dil şartı koşar. Asistan, pazarlama departmanı içerisinde sürekli olarak takım halinde çalışır. Bundan dolayı pazarlama asistanının takımla uyum içerisinde olması gerekir. Yaptığı araştırmalarda iyi analizler çıkarmalı ve bu analizlere göre karar almalıdır. Yapacağı sunumlarda, alacağı raporlarda ve tutacağı notlarda bilgisayarı kullanır. Bu sebepten Microsoft Office programlarını iyi düzeyde bilmeli ve bilgisayar kullanımına hâkim olmalıdır. Bu özelliklere ve firmaların aradığı diğer özelliklere sahip kişiler pazarlama asistanı olarak görev alabilir.

Pazarlama Asistanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Pazarlama asistanı olarak görev almak isteyen kişiler, satış departmanına sahip, satış gerçekleştiren bütün firmalarda çalışabilir. Bu sebeple pazarlama eğitimi almış kişilerin çalışabileceği birçok işletme bulunur. Kişilerde aranan şartlar; genellikle diploma ve diğer ülkelerle ticaret söz konusuysa yabancı dildir. Bu şartlar dışında her firmanın aradığı özellikler değişiklik gösterir. Bu mesleği yapmak isteyen kişiler Kariyer.net'in pazarlama asistanı iş ilanlarını takip ederek şartlarını karşıladıkları işlere başvuru yapabilirler. Firmanın başvuruyu uygun bulması durumunda ikinci aşamaya geçilir ve görüşme yapılır. Görüşmede; maaş, çalışma şartları, çalışandan beklenenler gibi konular görüşülür. Görüşmenin olumlu geçmesi durumunda işe başlanabilir. Pazarlama asistanı maaşları görev alınacak kuruma, tecrübeye ve yabancı dil bilgisine göre değişiklik gösterir. Kariyer.net üzerinden bulunduğunuz ildeki iş ilanlarını inceleyebilir ve şartlarını karşıladığınızı düşündüğünüz ilana başvuru yapabilirsiniz. Örneğin; İstanbul ilinde yaşıyorsanız İstanbul pazarlama asistanı iş ilanları seçeneklerini inceleyebilirsiniz.