Pazarlama Sorumlusu Nedir?

Pazarlama Sorumlusu Ne Demek?

Pazarlama sorumlusu çalıştığı şirketin bünyesinde bulunan ürünleri müşterilere tanıtmak ve satış faaliyetlerine destek vermek için görev alan kişilerdir. Satış ve pazarlama alanında uzman kişilerin yeni müşteriler kazanmak için stratejiler geliştirmesi pazarlama sorumlusu nedir sorusunun yanıtı olarak kabul edilir. Mevcut olan pazar durumunu kontrol etmek ve geliştirmeye çalışmak da iş tanımı arasında yer alır. Pazar payını korumanın yanı sıra durumu daha ileriye götürmek ve satışa katkıda bulunmak yine bu meslek grubunun görevleri arasındadır. Markaların ve şirketlerin bulunduğu pazarlar ve müşteriler de yine bu kişiler tarafından incelenir. Pazarlama sorumlusu kime denir sorusunun yanıtı ise pazarlama ekibini yöneten ve tüm pazarlama sürecinden sorumlu olan kişiler olarak karşımıza çıkar.

Pazarlama Sorumlusu Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Pazarlama alanında çalışmak ve bu alanda yönetici olmak isteyen kişilerin belirli görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Her firmanın meslekler ile ilgili belirlediği farklı görevler olsa da genel olarak pazarlama sorumlusu görev ve sorumlulukları şu şekildedir:

 • Pazarlama ekibinde çalışan kişileri belirli zamanlarda değerlendirmek,
 • Toplantılar düzenlemek ve bu toplantıları organize ederek gerekli kişilere iletilmesini sağlamak,
 • Pazarlama ekibinde çalışan kişilerin motivasyonunu geliştirici etkinlikler yapmak,
 • Müşteriler ile ilişkilerin ve tüm iletişimin devamlı olmasını sağlamak,
 • Hedef kitleyi doğru belirlemek ve doğru bir iletişim kurabilmek,
 • Pazarlama kampanyaları oluşturarak farklı firmalar ve müşteriler bulmak,
 • Ajanslar ile çalışarak iyileştirme ve reklam işlerinde ilerleme sağlamak,
 • Sosyal medyanın etkin olarak kullanılmasını sağlamak ve pazarlama alanında dijitalden faydalanmak,
 • Kurumsal olarak sosyal sorumluluk projelerinde yer alarak reklam yapmak ve firmanın adını duyurmak,
 • Rakip firma analizleri gerçekleştirerek sponsorluk anlaşmaları düzenlemek,
 • Diğer tüm departmanlar ile görüşmeler sağlayarak toplantılar yapmak
 • Her yılın başında pazarlama için bütçe belirleyerek yılın belli zamanlarda bu bütçeyi kontrol etmek.

Pazarlama sorumlusu kimdir sorusunun cevabı olarak bu görevleri yapan kişilerdir denebilir. Farklı alanlardaki firmaların bu görevden beklentilerinde farklılıklar olsa da genel olarak görev ve sorumluluklar bu şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Pazarlama Sorumlusu Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Pazarlama sorumlusu olmak için hangi okulu okumak gerekir diye bakıldığında üniversitelerin İşletme Bölümü, İktisat Bölümü veya Pazarlama Bölümü bitirilmelidir. Ancak farklı bölümlerden mezun olan kişiler de pazarlama alanında deneyim sahibi olarak bu pozisyonda çalışabilir. Satış ve pazarlama alanında eğitim sertifikası ve deneyim olması, kişileri bu görev için öne çıkaran özellikler arasındadır. Pazarlama sorumlusu olmak için aranan şartlar arasında üniversite mezuniyeti bulunmaktadır. Aynı zamanda bu alanda ilerlemek ve kendini geliştirmek isteyen kişilerin Halk Eğitim Merkezleri tarafından düzenlenen pazarlama kurslarına katılmaları da avantaj sağlayacaktır.

Pazarlama Sorumlusu Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Birçok kişi pazarlama sorumlusu olmak için gerekli şartlar nelerdir merak etmekte ve araştırmaktadır. Meslek için firmalar tarafından aranan şartlar bulunmaktadır ve şartlar şu şekildedir:

 • Yönetici özelliklerine sahip olmak,
 • Analitik düşünme yeteneğine sahip olmak,
 • Pazarlama, satış ve ikna konusunda başarılı ve yetenekli olmak,
 • Çözüm odaklı ve iletişim yönünün gelişmiş olmak,
 • Tüm iş ilişkilerinde bilgili, donanımlı ve aynı zamanda sabırlı olmak,
 • Bilgisayar programlarını kullanabilmek,
 • Satış departmanıyla koordineli bir şekilde çalışmak ve ilgili departmanlara gerektiğinde destek vermek,
 • Alanda tecrübe edinmiş ve en az 2 sene pazarlama ekibinde görev yapmış olmak.

Pazarlama sorumlusu olmak isteyen kişilerde aranan şartlar genel olarak bu şekildedir. İş başvurusu yaparken şirketlerin adaylardan beklentilerini ve aradığı şartlar ayrıca dikkatle incelemek gerekir. Farklı firmaların beklentileri değiştiğinden iş görüşmesinde tüm şartların konuşulması ve bu şekilde karara varılması önemlidir. Kariyer.net aracılığıyla iş ilanlarında belirtilen şartlara ulaşmak mümkündür.

Pazarlama Sorumlusu İşe Alım Şartları Nelerdir?

Pazarlama sorumlusu olmak için öncesinde pazarlama elemanı olarak çalışmış olmak ve meslek hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bu alanda ilerlemek ve kariyerinizi bu doğrultuda geliştirmek isterseniz pazarlama sorumlusu iş ilanları Kariyer.net üzerinde yer almaktadır. Bu noktada pazarlama sorumlusu maaşları da merak edilen konular arasındadır. Bu alanda tecrübe ve deneyim, maaş miktarlarında farklılıklar olmasını sağlar. Firmanın özellikleri ve pazarlama sorumlusunun niteliklerine göre maaş miktarları değişiklik göstermektedir. Bu bilgilerin ve meslek hakkındaki beklentilerin iş görüşmesi esnasında konuşulması ve öğrenilmesi gerekir. Pazarlama alanında yükselmek isteyen, iletişim yönü ve ikna kabiliyeti yüksek olan kişiler bu alanda başarı sağlayabilir. Siz de Kariyer.net üzerinden pazarlama sorumlusu iş ilanlarını inceleyebilir, kendinize en uygun iş ilanına başvuru yapabilirsiniz.