Saat Tamir Ustası Nedir?

Saat Tamir Ustası Ne Demek?

Saat tamir ustası, kol saati, cep saati, duvar saati ve masa saati gibi farklı çeşitlerdeki saatlerin bakım ve onarımını gerçekleştiren kişidir. Analog, dijital, otomatik, pilli gibi farklı türdeki saatlerin işleyiş şekillerini bilerek bakım ve tamir yapan kişiler saat tamir ustası nedir sorusunun yanıtını oluşturur. Saat tamir ustasının ne demek sorusunu daha kapsamlı bir şekilde yanıtlayabilmek için görev ve sorumluluklarını incelemek gerekir.

Saat Tamir Ustası Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Saat tamir ustası ne yapar sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; herhangi bir sebepten dolayı bozulan saatleri birçok farklı alet kullanarak tamir eder. Saat tamir ustası görev tanımı ve sorumlukları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Saatlerdeki sorunu tespit etmek,
 • Saatleri çeşitli aletler yardımıyla parçalarına ayırmak,
 • Bozuk ya da kırık parçaları belirlemek ve tamir etmek,
 • Tamiri mümkün olmayan bozuk saat parçaları yerine yeni parçalar takmak,
 • Saatlerin bakım ve onarım işlemleri kapsamında saat parçalarını temizlemek,
 • Saati ayarlamak.

Saat tamir ustası, bu gibi görevlerini yerine getirdikten sonra yaptığı onarım işlemlerinin maliyetini belirler. Tüm saat çeşitleri, çok hassas mekanizmalardan üretildiği için bu konuda ince bir işçilik gerekir. Bu nedenle saatlerin onarım işlemlerinde özel aletlerden yararlanılır. Saat tamir ustalarının bakım ve onarım işlemlerinde kullandığı bu aletler ise genel olarak şu şekildedir; saat yıkama makinesi, tornavida takımı, zımba takımı, elektrikli ısıtıcı, pense, yan kesici, cımbız, mercek, çekiç, ölçme aletleri, madeni yağ ve saat yedek parçaları. Aynı zamanda saat bakım işlemlerinde çeşitli temizlik ürünlerine de ihtiyaç duyulabilir. Genel olarak saat tamir ustalarının bu gibi sorumlulukları yerine getirmek için ayrıntılara özen gösterebilen, el ve parmak becerisi gelişmiş, mekanik yeteneğe sahip ve dikkatli kişiler olması beklenir.

Saat Tamir Ustası Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Saat tamir ustası olmak için Mesleki Eğitim Merkezlerinde, saat tamirciliği alanında verilen eğitimlerin alınması gerekir. Mesleki Eğitim Merkezlerindeki eğitim süresi ise kişilerin mezuniyet durumlarına göre değişiklik gösterir. İlköğretim mezunları için 2 yıl olan eğitim süresi, lise ve üstü eğitim düzeylerinden mezun olan kişiler için 1 yıldır. Eğitim içeriğinde ise temel olarak şu gibi konulara yer verilir:

 • Müşteri ve usta ilişkileri,
 • Saat tamir sürecinde kullanılan alet ve makinelerin tanıtımı ve bakımı,
 • Arıza tespit yöntemlerinin öğretilmesi,
 • Saat ve saat çeşitlerinin tanıtılması,
 • Saatlerden sökülen parçaların temizliğinin sağlanması,
 • Otomatik ve kurmalı saatlerin sökülüp takılması ve arızalarının tespiti.

Doğrudan saat tamiri ile ilgili olan eğitimlere ek olarak; Türkçe, matematik, işletme bilgisi, kooperatifçilik, kalite yönetimi, mesleki matematik, teknik resim, iş güvenliği, elektronik meslek bilgisi, bilgisayar ve meslek resmi gibi birçok farklı eğitim verilir. Bu programları başarıyla tamamlayan adaylara ise eğitim sonunda kalfalık belgesi verilir. Üstelik bu gibi eğitimleri tamamladıktan sonra meslekte usta ve usta öğretici olarak yükselmek mümkün hale gelir. 2 yıllık zorunlu çalışma süresini tamamlayıp ustalık unvanını alan adaylar ise kendi iş yerini açabilir.

Saat Tamir Ustası Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Saat tamir ustası nasıl olunur sorusunun cevabı kısaca şu şekilde özetlenebilir; saat tamir ustası olmak için öncelikle Mesleki Eğitim Merkezlerinde verilen saat tamirciliği eğitiminin tamamlamış olmak gerekir. Bu eğitime giriş şartları ise şu şekildedir:

 • Sağlık durumunun uygunluğu
 • Ortaokulu bitirmiş olmak ve düz lise ya da meslek liselerine kayıt yaptırmış olmak
 • 14 yaşını doldurmuş ancak 19 yaşından gün almamış olmaktır.

19 yaşından gün almış kişiler ise öncesinde çıraklık eğitiminden geçmemişse yaş durumuna ve eğitim durumu göz önüne alınarak mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimi alabilirler. Bu gibi şartları karşılayan adaylar, kalfalık eğitimine katılarak başarılı oldukları takdirde belge alma hakkı kazanır. Belge aldıktan sonra ise uzmanlık için iki yıl boyunca çalışmış olmak gerekir.

Saat Tamir Ustası İşe Alım Şartları Nelerdir?

Genel olarak saat tamir ustaları için yayınlanan iş ilanlarında aranan özellikler şu şekildedir; kişilerin minimum lise mezunu, saat tamircisi olarak 3-4 yıl aralığında tecrübe sahibi, düzenli, disiplinli ve dikkatli olmalarıdır. En önemli nokta ise kalfalık eğitimini başarı ile bitirmeleridir. Bunların yanı sıra genel olarak işe alım şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • Dikkatli, titiz, disiplinli olmak ve detaylara önem vermek,
 • Takım çalışmasına yatkın olmak,
 • Yoğun iş temposuna uyum sağlamak.

Saat tamir ustası maaşları ise çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterir. İşveren, kişinin eğitim ve deneyimi, maaş miktarlarının belirlenmesinde etkilidir. Saat tamir ustası olarak çalışmak isteyenler, saat tamir ustası iş ilanları seçeneklerini değerlendirebilir. Kariyer.net filtreleme özelliği sayesinde iş ilanları çalışma şekli, pozisyon seviyesi, şehir ve ilçe gibi kategorilere göre listelenebilir. Örneğin İstanbul'da çalışmak isteyen kişiler, İstanbul saat tamir ustası iş ilanları seçeneklerinde belirtilen şartları inceleyerek kendilerine en uygun iş ilanına başvuru yapabilir.

Saat Tamir Ustası İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.