Satış Asistanı Nedir?

Satış Asistanı Nedir?

Satış Asistanı Ne Demek?

Satış asistanı, temel olarak işletmelerin çıkardığı hizmetleri ve ürünleri müşteriye sunar. Aynı zamanda ürün ve hizmetle alakalı ortaya çıkabilecek sorunların çözümüne yardımcı olur. Tüm bunları yaparken mağazayı ve ürünleri temsil eder. Bu nedenle müşteri memnuniyetini sağlamaya oldukça özen gösterir. Satış asistanlığı, iletişim ve pazarlama becerilerinin ortak olarak kullanıldığı bir meslektir. Hangi sektörde olursa olsun işletmeler için satış asistanları oldukça önemlidir. Çünkü doğrudan satışlara etki ederler. Bir satış asistanı, sunulacak olan ürünün tüm detaylarına hâkimdir. Müşterilerin karşılaşabileceği sorunlara, sorabileceği sorulara karşı hazırlıklıdır. Bu yönüyle amaç sadece satış yapmak değildir. Satış asistanı görev tanımı içerisinde müşterilere yardım etmek de vardır. Satış asistanları; giyim, gıda, sigortacılık, emlak, kozmetik, beyaz eşya ve daha birçok sektörde görev alabilirler. Satış asistanı ne iş yapar sorusunun detaylı yanıtları için genel olarak satış asistanı iş tanımı ve sorumlukları gözden geçirilmelidir.

Satış Asistanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Her işletmenin bir pazarlama stratejisi vardır. Bu stratejide satış asistanları oldukça önemli rol oynar. Satış asistanı ürünü müşteriye anlatır ve ürünün satılmasını sağlar. Dolayısıyla satış asistanları, bağlı bulundukları şirketi ve çıkardığı ürünleri oldukça detaylı bilmelidir. Ürünün tüm detaylarına hâkim olduktan sonra müşterilere ürünü ilgi çekici bir şekilde aktarır. Bu aktarım sırasında ikna kabiliyetini kullanmalıdır. Satış öncesi veya sonrası müşterilerin sorularını cevaplar. Müşterilerin istek ve şikayetlerini ilgili departmanlara iletir. Tüm bunları yaparken işletmenin kendisine verdiği tüm ekipman, araç ve gereçleri etkin bir şekilde kullanır. Satış asistanının görev sorumlulukları sektöre göre farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak satış asistanı sorumlulukları şöyle listelenebilir:

 • İşletmelerin piyasaya çıkardığı ürün veya hizmetlerin müşterilere ulaşmasını sağlar.
 • Satış süreçlerinde müşterilere yardımcı olur.
 • Yeni ürünlerin veya hizmetlerin hedef müşteri kitlesine duyurulmasını sağlar.
 • Geçici müşteriyi kalıcı müşteri yapmaya çalışır.
 • Ürünlerle alakalı şikayetleri ve istekleri toplar.
 • Ürünlerin öne çıkarılması gereken özelliklerini düzgün bir üslupla anlatır.
 • Müşterileri ihtiyaç duydukları birimlere yönlendirir.
 • Müşteri ihtiyaçlarını doğru analiz eder ve yönlendirir.
 • Satışların kaydını tutar.
 • Satış sonrasında müşterilere destek hizmetleri sağlar.

Sonuçta satış asistanı, şirketin kâr elde etmesini sağlayan hizmet ve ürünlerini müşterilere satışını gerçekleştir. İşletmelerin belirlediği satış rakamlarına ulaşmasını sağlar. Bunları sağlamak içinse pazarlama alanında donanımlı olmak gerekir. Ayrıca etkili iletişim becerisi de oldukça önemlidir.

Satış Asistanı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Satış asistanı olmak için alınması gereken eğitim farklılık gösterebilir. Lise veya üniversite mezunları bu alanda çeşitli iş fırsatları yakalayabilir. Aday, kendini bu meslekte geliştirmek isterse üniversitelerin Pazarlama Bölümü, İktisat Bölümü veya İşletme Bölümü gibi finans bölümlerinde eğitim görebilir. Bunların dışında çeşitli kurumların açtığı satış asistanı eğitimlerine ve kurslarına katılarak da mesleki beceriler geliştirilebilir. Bu kurslar satış asistanı nedir sorusundan başlayarak mesleki becerilere kadar pek çok konuya değinir. Deneyimin, işverenler tarafından oldukça önemsendiği bu meslekte firmaların açtığı stajyer pozisyonlarına başvurmak oldukça faydalıdır. Staj yaparken deneyim elde edilebilir. Satış asistanı olmak için ayrıca iletişim becerileri oldukça önemlidir.

Satış Asistanı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Satış asistanlığı iş tanımı; pazarlama ve iletişimi, etkili bir şekilde bir arada kullanarak gerekli işlemleri gerçekleştirmektir. Dolayısıyla satış asistanı olan biri için iletişim becerileri oldukça önemlidir. Bunların dışında satış asistanı olmak için gereken şartlar şunlardır;

 • Kişisel bakımına önem vermelidir.
 • Sektöre ve firmanın faaliyet konumuna göre yabancı dil bilmesi gerekebilir.
 • Enerjik, dinamik, güler yüzlü olmalıdır.
 • Çalıştığı kurumu benimseyerek bu alanda kariyer hedeflemelidir.

Satış Asistanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Satış asistanları genellikle özel sektörde çalışırlar. Yiyecek-içecek, teknolojik mağaza, giyim, ayakkabı, çanta, aksesuar, market ya da mobilya gibi birçok sektörde satış asistanına ihtiyaç vardır. Bu kurumlar AVM içerisinde de olabilir. Başta İngilizce olmak üzere yabancı dil bilen kişilerin iş bulma imkânları daha yüksektir. Turistik bölgelerde veya yurt dışı bazlı çalışan kurumlarda, yabancı dil bilinirse rahatlıkla iş bulunabilir. Satış asistanı iş ilanlarında kişinin sahip olması gereken birtakım nitelikler işverenlerce şöyle belirtilir;

 • Microsoft Office programlarını iyi derecede kullanabilmek.
 • İyi bir diksiyona sahip olmak.
 • Gelişmiş iletişim becerilerine sahip olmak.
 • Güler yüzlü ve sabırlı olmak, işini severek yapmak.
 • Sorunlara çözüm odaklı yaklaşmak.
 • Tempolu çalışmaya uyum sağlamak.
 • Çalışma ortamında ekiple uyum içerisinde çalışabilmek.

Satış asistanı maaşları firmadan firmaya, sektörden sektöre değişkenlik gösterir. Bu mesleği yapmak ve kariyerini bu yönde inşa etmek isteyen kişiler satış asistanı iş ilanları sayfasından araştırma yapabilirler. Kendilerine uygun olduklarını düşündükleri ilanlara Kariyer.net'ten başvurabilirler.