Satış Stajyeri Nedir?

Satış Stajyeri Nedir?

Satış Stajyeri Ne Demek?

Satış stajyeri becerilerini geliştirmek, sektörde deneyim kazanmak amacıyla genellikle belirli süreli iş anlaşmasıyla çalışan kişidir. Görev aldığı kurumda ya da departmanda satış faaliyetlerindeki süreçleri asiste eder. Mesleği profesyonel düzeyde yapabilmek için stajyerlik yaparak gelişim sağlanır. Satış stajyerleri, etkileyici tanıtımlar yapabilmeyi ve pazarlama taktiklerini öğrenir. Satış departmanında stajyer görevlendirmenin işletmelere sunduğu fayda, kurum kültürüne ve çalışma prensibine uygun şekilde personel yetiştirebilmektir. Satış stajyeri, profesyonel yaşantısında kullanacağı mesleki bilgileri uygulama ile öğrenir ve tecrübe kazanır. Firma çalışmalarını ve uzmanların hizmet seviyesini gözlemleyip kendisini geliştirir. Birçok sektörün satış, üretim, AR-GE ve dağıtım departmanlarında stajyer ihtiyacı vardır. Bu bağlamda işletmeler, gelişime açık ve genç adayları stajyer olarak istihdam eder.

Satış Stajyeri Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Satış stajyeri nedir sorusuna cevap verirken, pozisyonun gerektirdiği görevleri ve sorumlulukları açıklamak gerekir. Satış stajyerinin uygulamalı şekilde kazandığı bilgiler, iş yerinin yararı ve personelin kariyeri için önemlidir. Ürünleri müşteriye tanıtmak ve satın alımı teşvik etmek, satış departmanının tümünü ilgilendirir. Stajyerin sorumluluğu, deneyimli çalışanları bu faaliyetler kapsamında asiste etmektir. Satış stratejisinin belirlenmesi sürecinde de stajyerler, uzmanlara destek olur. Departman faaliyetlerine uygun olarak stajyerden beklenebilecek diğer işler şu şekildedir:

 • Satış stratejileri kapsamında belirlenen pazarlama çalışmalarında görev alabilmek,
 • Perakende veya toptan satış süreçlerini gözlemlemek,
 • Uygulanan satış stratejisini benimsemek,
 • Rakip markaların çalışmalarını analiz etmek,
 • Müşteri ile iletişim sürecinde rol almak, 
 • Raporlama süreçlerine destek vermek.

Satış Stajyeri Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Satış stajyeri nasıl olunur sorusuna her sektör için farklı yanıtlar verilebilir. Satışlar toptan veya perakende ölçekte yapılabilir. Satış tipi ve pazarlanan ürünün özellikleri, personelde bulunması gereken donanımları belirler. Stajyerler meslek öğrenme aşamasında olduğu için eğitim şartı belli ölçüde esnek olur. Öğrenciler ve yeni mezunlar, farklı sektörlerde satış stajyeri olabilir. Öte yandan bu alanda yükselmek isteyen adaylar arasından İşletme Bölümü, İktisat Bölümü ve Reklamcılık Bölümü mezunları öne çıkabilir. Firmanın sektörüne bağlı olarak Mühendislik Fakültesi öğrencileri veya mezunları tercih edilebilir. Teknolojik cihazlar, tekstil ürünleri, boyar maddeler, yedek parçalar, elektronik ekipmanlar pazarlanırken teknik bilgiye ihtiyaç vardır. Ön lisans veya lisans eğitimi devam eden öğrenciler, bilgilerini sahada değerlendirmek için staj fırsatlarından yararlanabilir. Sanayi kuruluşlarının stajyerleri genellikle meslek yüksekokulu öğrencilerinden oluşur. Diğer yandan birçok adayın değerlendirebileceği iş fırsatları hizmet sektöründe yoğundur. Kozmetik ve giyim mağazaları birçok satış stajyeri istihdam eder. 

Satış Stajyeri Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Satış stajyeri görevleri çeşitlidir ancak stajyerlerden temel beklenti, departmanda görev alan uzmanları asiste etmek olur. Gözlem yapmak ve kendisini geliştirmek stajyerler için oldukça önemlidir. Satış faaliyetlerinin hassas oluşu, stajyerlerin konsantrasyonunu kaybetmeden çalışmasını gerektirir. Profesyonel elemanlar süreci yönetirken stajyerlerden yardım alırlar. Stajyer sorumluluğundaki işleri dikkatli ve özenli şekilde yapmalıdır. Satış stajyeri olmanın ilk şartı, öğrenmeye açık olmaktır. Öğrenilecek işte gelişim kaydedebilmek, deneyimli çalışanların bilgi aktarımı ile daha kolay olur. Satış stajyeri sorumlulukları gereği; aktif, motivasyonu yüksek, gelişimini daima sürdürebilen bir kişi olmalıdır. Bu rolde görev almak için gereken şartlar genel olarak şu şekilde listelenebilir:

 • Firmanın faaliyet gösterdiği sektöre ve satılan ürünlere dair bilgi sahibi olmak,
 • Gözlem becerisine sahip olmak,
 • Bilgileri yorumlayıp çıkarım yapabilmek,
 • Yeni bilgileri çabuk öğrenebilmek,
 • Sözlü ve yazılı iletişimde kabiliyetli olmak,
 • Analitik düşünme becerisine sahip olmak,
 • İlgili bilgisayar programlarını en az temel seviyede kullanabilmek.

Satış Stajyeri İşe Alım Şartları Nelerdir?

Satış stajyeri ne yapar sorusuna her işletme farklı cevap verebilir. Yapılan iş bağlamında pazarlamacılık esasları, merak ve gelişime dayanır. Sektördeki çalışmaları merak etmek, sonuçlarını araştırmak, saha becerilerini geliştirmek önemlidir. Mesleki gelişim amacıyla yapılan stajlar, pratik eğitim almak anlamına şeklinde düşünülür. İşletmeler en iyi personellerle çalışmayı hedefler. Bu bağlamda firmalar stajyer istihdam eder ve stajyeri kurum kültürüne, çalışma prensiplerine uyun şekilde yetiştirmeyi hedefler. Stajyerlerin disiplinli olması ve gelişim göstermesi de hem firma adına hem kendi kariyerleri için yararlı olur. Bu bağlamda firmalar stajyer alımı yaparken adaylara birtakım şartlar sunar. Firmaya bağlı olarak bu şartlar belirli ölçüde farklılık gösterir. Ancak genel olarak işe alım koşulları şu şekildedir:

 • Üniversitelerin ilgili bölümlerinde 3. veya 4. sınıf öğrencisi olmak veya üniversiteden yeni mezun olmak,
 • Erkekler için, askerliğini yapmış veya okul sebebiyle ertelemiş olmak,
 • Ekip çalışmasına yatkın olmak,
 • Temel seviyede, pozisyonun gerektirdiği teorik bilgiye sahip olmak.

Satış stajyeri olmak isteyen ve gerekli niteliklere sahip adaylar, bu alanda yayınlanan iş ilanlarını değerlendirebilir. Kariyer.net üzerinden satış stajyeri iş ilanları seçeneklerine ulaşılabilir. İş becerisi kazanmak istediğiniz sektörde staj yaparak gelişmeniz mümkündür. Size hitap eden seçeneklerin birine veya birkaçına başvuru yapabilirsiniz.