Seramik Ustası Nedir?

Seramik Ustası Kimdir?

Seramik ustası zemin veya duvarlara seramik, karo, fayans, mermer ve granit gibi taş çeşitlerini döşeyen kişidir. Genellikle inşaat sektöründe çalışır.

Seramik ustası evlerin banyo, tuvalet, koridor, mutfak, oda veya dış cephelerine seramik ya da karo benzeri döşemeleri yapan kişidir. Ustalar bu taşları evin genel dekorasyonuna göre seçip belli bir tasarıma uygun şekilde yerleştirirler. Duvar, zemin veya balkonlar için farklı seramik modelleri tercih edilebilir. Seramik ustası ebat ve modellerin hangi zemine uygun düşeceğini bilir.

Seramik Ustasının Görevleri Nelerdir?

Seramik ustasının iş aletlerini doğru kullanabilmesi gerekir. Zemini döşemeye hazırlayarak ölçülere uygun döşeme yapmalıdır. Diğer görevleri aşağıdaki gibidir:

  • Döşeme yapacağı zeminin özelliklerini bilmek,
  • Çalışacağı zemini seramikleri yerleştirmeye uygun hale getirmek,
  • Yapıştırmak için gereken harcı hazırlamak ve tüm duvara uygulamak,
  • Seramik veya fayansları ölçüye uygun şekilde kesip yapıştırmak,
  • Süpürgelikleri yapmak, derzleri çekmek,
  • Çalışma bittiğinde fayansların üstündeki fazla harcı silerek işi teslim edilir düzeye getirmek.

Kimler Seramik Ustası Sertifikasına Başvurabilir?

İlköğrenimini tamamlayan herkes seramik ustası sertifikası almak için resmî ya da özel kurumların verdiği kurslardan yararlanabilir. Eğitim yoluyla meslek liselerinden veya üniversitelerin ön lisans programlarından mezun olarak da bu unvana sahip olabilirsiniz.

Kimler Seramik Ustası Olabilir?

Seramik ustası olmak için bir ustanın yanında çalışmak, meslek lisesinde "Yapı Yüzey Kaplama Teknisyenliği" bölümünü okumak, özel kurs almak veya üniversitelerin iki yıllık “İnşaat Teknolojisi” bölümünü okumak tercih edilebilir.

Seramik Ustası Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Özel kurslarda malzeme miktarı, ölçü ve ölçekler, tesviye betonu, mozaik, seramik ve karo kaplama, derz dolgu, duvar ve zemin kaplama, tesviye yüzeyini hazırlama, fiyat ve sözleşme gibi eğitimler yer alır. Meslek yüksek okulunda ise statik, yapı malzemeleri, iş sağlığı ve güvenliği, mesleki matematik, mukavemet, betonarme, zemin mekaniği, mesleki uygulamalar gibi dersler görülür.

Seramik Ustası İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
7.000 / Aylık
10 kişinin ortalama maaşıdır.