Taşıma Personeli Nedir?

Taşıma Personeli Ne Demek?

Taşıma personeli nedir sorusu sektörler arasında değişken cevaplara sahip olabilir. Eşyaları kol gücüyle veya ekipmanlarla taşıyıp yerleştiren, kamyon ve tır taşımacılığı yapan personellere taşımacı denebilir. Taşıma, çeşitli amaçlar doğrultusunda eşya ve ekipmanların yerini değiştirme faaliyetidir. Ev, dükkan, ofis nakliyatı veya depo içinde yürütülen fiziksel işler taşımacılığa dahildir. Nakliye araçlarını kullanabilecek adaylar çoğunlukla şoför ilanlarıyla aranır. Taşıma personeli, beden işçiliğini temsil eder. Otomatik yük taşıma sistemleri gelişse de kol gücüne gereksinim vardır. Ekipman kullanımı veya ürünlerin fiziksel güçle taşınması hassas bir süreçtir. Hassas ürünlerin hasar almadan tüketiciye ulaşabilmesinde taşıma elemanının etkisi fazladır. Sektörler, hizmet kapsamı ve hedef kitle yönüyle farklı detaylara sahiptir. Taşımacılık hizmetlerine olan ihtiyaç aynı seviyededir. Üretim, depolama, pazarlama, satış uygulamaları taşımacılıkla birbirine bağlanır. Fabrika içinde işlenecek maddelerin taşınması, ürünlerin depo ve mağazalara taşınması, gerektiğinde alıcıya taşıma hizmeti verilmesi önemli adımlardır.

Taşıma Personeli Ne İş Yapar, Görevleri ve Sorumlulukları Nelerdir?

Taşıma personeli, birçok sektörde aynı işleri yürütür. Taşınacak ürünün miktarı, cinsi, boyutu değişebilir. Evden eve taşımacılık alanında taşımacının iki görevi vardır. Birincisi, klasik yöntemle hizmet veren firmalarda yaygındır. Ürünleri kalkış noktasında kamyona yükleyip varış noktasında indirmek, personel için temel görevdir. Asansörlü taşımacılık yapan firmalar, fiziksel güç kullanımının daha az olduğu hizmetler sunar. Taşıma elemanı, çoğunlukla bir kamyonete sabit olan asansörü kontrol eder. Asansör aşağıya varınca üstündekileri alıp nakliye aracına taşır. Taşımacılık işlerinin yoğun olabildiği depolarda da benzer ayrım mevcuttur. Taşıma personeli ne yapar sorusunun cevapları şöyle özetlenebilir:

 • Depo veya dükkan içinde ürünlerin yerini değiştirir.
 • Depo taşıtlarını kullanır.
 • Eşya ve ekipmanların farklı adreslere taşınmasını sağlar.
 • Teslimat kapsamında montaj hizmeti sunabilir.

Taşıma Personeli Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Taşıma personeli nasıl olunur sorusuna yanıt verirken, alınması gereken eğitimden söz edilebilir. Taşıma personeli olmak için özellikle bir eğitim şartı mevcut değildir. Taşımacılığın planlanması ve uygulaması deneyim ister. Taşıma personeli, sürecin uygulama bölümünde hizmet sunar. Güç, hız ve iş deneyimine sahip adaylar gerekli şartları sağlar. Pozisyonu ilgilendiren diploma yeterliği, firma kriterlerine bağlıdır. Nakliyat firmaları, depo işletmeleri ve farklı sektörlerdeki dükkanlar en az lise mezunu adaylar arayabilir. Forklift veya nakliyat aracı şoförlüğü farklı evraklar gerektirir. Fabrika, liman, gümrük depolarında ihtiyaç duyulabilecek forklift sürücüleri, forklift sertifikasına sahip olmalıdır. Toplu taşımacılık işlerinde yaygın kullanılan araçlar C ehliyet gerektirir. Taşımacılığı şoförlük konumunda yapacak adaylarda C, CE, C1, C1E lisansları aranabilir.

Taşıma Personeli Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Taşıma personeli görev tanımı içinde sorumluluğundaki eşyaların hasarsız olarak yer değiştirmesini sağlamak bulunmaktadır. Tır, kamyon, kamyonet, forklift kullanarak veya fiziksel güçle taşımacılık yapılabilir. Taşıtlı veya taşıtsız işlerin ortak koşulu dikkattir. Yük ebatları arttıkça, iş güvenliğine olan ihtiyaç da artar. Büyük ürünler kol gücüyle taşınırken zemin kayganlığı, geçilecek yerlerin genişliği ve paketin taşınabilirliği önemsenmelidir. Dalgınlık sebebiyle çeşitli kazalar yaşanabilir. Beden işçisi konsantrasyonunu toplayarak çalışmalıdır. Dikkat, araç sürücüleri açısından aynı önemdedir. Birçok paketin ağırlaştırdığı kamyonların kullanımında, üst düzey tecrübe şarttır. Sürücünün, trafikteki araçların ve taşınan eşyaların güvenliği, nakliyat şoförünün deneyim seviyesine paraleldir. Fabrika, depo, yük gemisi taşıma faaliyetlerine yoğun ihtiyaç olan yerlerdir. Taşıma personeli olmak için gereken şartlar şu şekilde maddelendirilebilir:

 • Taşımacılık alanında deneyim sahibi olmak,
 • Görev alınacak sektörün taşımacılık standartlarını bilmek,
 • Ekip çalışmasına uyum sağlamak,

Taşıma Personeli İşe Alım Şartları Nelerdir?

Taşıma personeli iş ilanları nakliyatçılar veya depo işleten firmalar tarafından verilebilir. Birçok ürünün düzenli ve hızlı taşınması ortak beklentidir. Ev taşımacılığı veya depo içi işlerde takım çalışması mevcuttur. Bu sebeple adayların ekip çalışmasına yatkın olması gerekir. İlgili taşıma teknikleri ve standartlarına hâkim olmak da bir diğer önemli konudur. Sorumluluk sahibi ve disiplinli bir şekilde çalışmak gerekir. Taşıma personeli işe alım şartları şirketlere bağlı olarak değişse de genel olarak şu şekilde sıralanabilir: 

 • Tercihen deneyim sahibi olmak,
 • Tercihen en az lise mezunu olmak,
 • Yoğun çalışma temposuna uyum sağlayabilmek,
 • Ehliyet sahibi olmak, aktif araç kullanabilmek,
 • Farklı ağırlıklardaki eşyaları taşıyabilmek,
 • Depo düzeni veya araç yükleme konusunda bilgili olmak.

Taşıma personeli maaşları bu pozisyon için başvuran kişinin nitelikleri dikkate alınarak belirlenir. Farklı taşıma ortamları için tecrübeli olan adaylar bu görev için ön plana çıkabilir. Maaşlar ayrıca işveren kurumun kapasitesi, ücret politikası gibi etkenlere de bağlı olarak değişiklik gösterir. Taşıma personeli olarak çalışmak isteyenler Kariyer.net üzerinden taşıma personeli iş ilanlarına ulaşabilirler. Kariyer.net'in filtreleme özelliği sayesinde iş ilanları çalışma şekli, pozisyon seviyesi, şehir ve ilçe gibi kategorilere göre listelenebilir. Listelenen iş ilanlarında belirtilen şartları inceleyen adaylar, kendilerine en uygun iş ilanına başvuru yapabilir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
6.020 / Aylık
143 kişinin ortalama maaşıdır.