Teknik Çizim Elemanı Nedir?

Teknik Çizim Elemanı Nedir?

Teknik Çizim Elemanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Teknik çizim elemanları öncelikle ön lisans veya sertifika eğitimleri süresince Autocad, Rhinoceros, Solid Catia, Solid Works adıyla bilinen çizim programlarından en az birine iyi derecede hakim olmalıdır. Mikrometre, komparatör, kumpas gibi ölçüm aletlerinin kullanımı profesyonel olarak öğretilir. İş deneyiminin artmasıyla başarının doğru orantılı olduğu bu meslek dalında, kullanılan çizim programları ve mesleki deneyim önem taşır.

Teknik Çizim Elemanı Ne Demek?

Teknik çizim elemanları; teknik resim üzerine eğitim almış ve aldığı eğitim doğrultusunda makine, bilgisayar, gemi, harita, mimari ya da gıda gibi birçok sektörde hizmet veren firmalara gerekli ölçümleri yaparak teknik projeler hazırlayan kişilerdir. Çalıştığı sektöre bağlı olarak değişiklik gösteren standartlara göre uygun projeleri yürütür ve çoğu zaman imalatında da rol alır. Ölçüm aletlerine hakim olan teknik çizim elemanı, çizim programlarında da ileri seviyede bilgi sahibi olmalıdır.

Teknik Çizim Elemanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bilgisayar üzerinde çizim programlarını profesyonel olarak kullanarak, imalat sürecine katkıda bulunmak, teknik çizim elemanlarının başlıca görevleri arasındadır. Teknik çizim elemanı olarak çalışan kişilerin genel kapsamda görevleri şunlardır;

  • Meslek gelişimlerini sürdürmek,
  • Mühendislerle ve mimarlarla iletişim içinde olarak proje kapsamında ihtiyaçları tespit etmek,
  • Ürün ya da yapının boyutunu ve kullanılacak malzemeleri belirlemek,
  • Eskizleri incelemek,
  • Yapının ya da ürünün özelliklerini analiz etmek,
  • Nihai çizimle ilgili sunum yapmak,
  • Mevcut ürünlerin özelliklerini ve bakımını kapsayan kılavuzlar hazırlamak,
  • Talep edilen revizeleri gerçekleştirmek.

Teknik Çizim Elemanı Olma Şartları Nelerdir?

Teknik çizim elemanı olmak isteyenler için yüksek okulların iki yıllık eğitim veren makine resim ya da makine konstrüksiyon programlarından mezun olmak yeterlidir. Ön lisans mezunu olmanın yanı sıra teknik resim konusuna ilgi duyan ve bu alanda mesleki kariyer yapmak isteyenler için özel eğitim kurumları tarafından sertifika eğitimleri sunuluyor.