Test Uzmanı Nedir?

Test Uzmanı Ne Demek?

Test uzmanı; yazılımlarla ilgilenen, oyun sistemlerinde veya mobil uygulamalarda oluşan veya oluşabilecek problemleri tespit eden kişidir. Yazılım programları üzerinde çeşitli testler yaparak programların daha anlaşılır olmasını amaçlar. Program üzerindeki sorunları tanımlar, bu sorunları hata ayıklama yöntemleri ile çözüme ulaştırır ve programın düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar.

Test Uzmanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Test uzmanının en temel görevi yazılım programlarında oluşabilecek her türlü problemi tespit etmek, bu problemlerin nedenlerini araştırmak ve test planları geliştirmektir. Bu temel görevin dışında test uzmanlarının diğer başlıca görevleri ise şunlardan oluşur:

  • Programlardaki gereksinimleri karşıladığından emin olmak adına yeni oluşturulan yazılımlar üzerinde çeşitli testler uygulamak,
  • Sorunların tanımlanması ve giderilmesi için hata ayıklama programlarını çalıştırmak,
  • Test planı çerçevesinde otomatik test komut dosyaları oluşturmak,
  • Yazılım programlarında bulunan hataların türlerini ve bu hataları çözmek için oluşturulan adımları özetleyen bir rapor oluşturmak,
  • Hata risklerini değerlendirmek ve yeni bir yazılım tanımlamadan önce sorunları gidermek için yazılım geliştiriciler ile iş birliğinde olmak.

Test Uzmanı Olmak İçin Gerekenler

Test uzmanı olarak devlet kurumlarında veya özel sektörlerde görev yapabilmek için üniversitelerin ilgili dört yıllık bölümlerinden mezun olmak gerekir. Ayrıca çeşitli akademilerde eğitim kursları alarak ISTQB vb. test uzmanlığı sertifikasına da sahip olabilirsiniz.

Test Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Test uzmanı olmak için üniversitelerin Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği ve Elektrik ile alakalı diğer dört yıllık bölümlerden mezun olmak gerekir. Bununla beraber çeşitli eğitim akademilerinde kurslara katılarak test uzmanlığı eğitim sertifikası da alabilirsiniz. Bu gibi bölümlerden mezun olan kişiler çeşitli kurum veya kuruluşların yazılım departmanlarında test uzmanı olarak görev yapabilir.