Ürün Tanıtım Elemanı Nedir?

Ürün Tanıtım Elemanı Ne Demek?

Ürün tanıtım elemanı nedir sorusu şirketin satışını yaptığı ürünleri belli bir müşteri, tüketici veya kitleye tanıtan çalışandır şeklinde cevaplanabilir. Ürünlerin ne işe yaradığıyla ilgili bilgilendirmeler yapar. Eğer çalıştırılan bir ürünse çalışma şeklini gösterir. Müşteri veya kitlelerden gelen soruları yanıtlar. Müşteri veya tüketiciye tanıtımını yaptığı ürünü satmayı amaçlar. Satışından sorumlu olduğu ürünlerin üretim aşamasıyla ilgili bilgi edinir. Ürün tanıtım elemanı, alanına yönelik gelişmeleri takip ederek kendi çalışmalarına bu yenilikleri uygular.

Ürün Tanıtım Elemanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Ürün tanıtım elemanı ne iş yapar sorusuna, genel olarak şirket tarafından belirlenen ürün/ürünlerin müşterilere tanıtım ve satış işlemlerini gerçekleştirir şeklinde cevap verilebilir. Görevleri ve sorumlulukları çok çeşitlidir. Ürün tanıtım elemanı görev tanımı kurumun yer aldığı sektöre göre değişiklik gösterir. Satış için mağaza, fuar, festival veya TV reklamı gibi çeşitli mekânlarda ürünleri tanıtır. Müşteri kitlesine uygun olarak satış yapar. Ürünün nasıl kullanıldığını, temizlendiğini ve saklama koşullarını anlatır. Sunum sırasında ilgili çekici hale getirmek için slayt veya grafik gibi materyaller kullanır. Ürünü göstermek için müşteri ziyaretleri yapar. Ürün tanıtım elemanı sorumlulukları arasında, satış sonrası ürün teslimatı veya gerekliyse montajını yapmak da yer alabilir. Satışı artırmaya ve tanıtımı etkin kılmaya yönelik yeni yöntemler önerir. Broşür gibi reklam tanıtımlarını tasarlar.

Ürün Tanıtım Elemanı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Ürün tanıtım elemanı nasıl olunur sorusunun cevabı, görev yapılacak sektörün ve firmaların taleplerine göre değişiklik gösterir. Bazı kurumlar tarafından en az lise mezunu olmak yeterli görülebilir. Ancak farklı pozisyonlar için ön lisans veya lisans mezuniyet şartı yer alabilir. Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunları, bu pozisyonda çalışabilirler. Ayrıca Pazarlama bölümü mezunları da ürün tanıtım elemanı olarak çalışabilirler. Kişinin kendini bu alanda geliştirebilmesi için resmi eğitimin yanı sıra “Ürün Tanıtımı” gibi ilgili kurslara katılım gösterilmesi de önemlidir. Bu kurslar hem yüz yüze hem de uzaktan eğitim şeklinde düzenlenir. MS Office, özellikle PowerPoint gibi sık kullanılan programlar konusunda eğitim almış olmak gerekir. İlaç veya tıbbi ürün sektöründe görev alınmak isteniyorsa ÜTE (Ürün Tanıtım Temsilcisi) belgesine sahip olunmalıdır. ÜTE eğitimleri tamamlandıktan sonra adaylara sınav uygulanır. Başarılı adaylar ÜTE belgesine sahip olur.

Ürün Tanıtım Elemanı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Ürün tanıtım elemanı olmak için gerekli şartların başında eğitim gelir. Lisans eğitimi öncelikli olmakla birlikte, lise eğitim seviyesi bazı kurumlar tarafından kabul edilebilir. Ancak genelde alana yönelik en az ön lisans veya lisans mezunu olma şartı yer alır. Ürün tanıtımı/ ürün tanıtım temsilciliği gibi kurslara katılarak kişinin kendini geliştirmesi önemlidir. MS Office gibi sık kullanılan programları da iyi seviyede bilmek gerekir. Deneyim de istenebilen şartlardan biridir. Özellikle kurumun yer aldığı sektörde ürün tanıtım alanında görev almış olma şartı yer alabilir. Eğitim ve deneyimin yanı sıra başarılı bir ürün tanıtım elemanı olabilmek için bazı özelliklere ve yeteneklere sahip olmak gerekir. Bu gereklilikler şu şekilde sıralanabilir:

  • Müşteriyle iletişim halinde olacağı için dış görünümüne ve kişisel bakımına önem göstermelidir.
  • İkna kabiliyeti yüksek ve insan ilişkileri kuvvetli olmalıdır.
  • Çalışma prensibi olarak müşteri memnuniyetini ön planda tutmalıdır.
  • Sorunlara yönelik etkin çözümler üretebilmelidir.
  • Gelişmiş planlama ve organizasyon becerilerine sahip olmalıdır.
  • Çözüm odaklı ve analitik düşünebilmelidir.

Ürün Tanıtım Elemanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Ürün tanıtım elemanı olarak, ürün satışı yapılan bütün şirketlerde bu pozisyonda çalışılabilir. Özellikle ilaç/tıbbi ürün ve market için ürün tanıtımında görev almak gerekebilir. Ürün tanıtım elemanı işe alım şartlarının başında eğitim gelir. Özellikle satış veya pazarlamayla ilgili bir ön lisans veya lisans bölümü diplomasına sahip olmak önemlidir. Eğitime ek olarak kişi kendini alana yönelik geliştirmelidir. Bunun için çeşitli kurslara katılım gösterilebilir. MS Office gibi programlarla ilgili kurslara katılmak gerekir. Çoğu kurum, eğitim sonunda katılımcılara sertifika verir. Bu sertifikalar kişilerin yetkinliğini kanıtladığı için işverenler tarafından önemli görülebilir. Deneyim de istenebilen bir diğer şart olarak firmalar tarafından sunulabilir. Deneyim süresi, kurum istek ve ihtiyaçları doğrultusunda değişiklik gösterir. İşe alım süreci genelde sözlü mülakat ile gerçekleştirilir. Bu aşamada kişiler, şirket tarafından ilanda belirtilen becerileri ön plana çıkarmalıdır. Alınan eğitimler, deneyimler, elde edilen sertifikalar ve varsa katılım gösterilen seminerler detaylıca karşı tarafa aktarılmalıdır. Bilinen programlar da varsa belirtilmelidir. Ürün tanıtım elemanı maaşları görev tanımı, alınan eğitimler, bilinen programlar, varsa deneyim süresi, sahip olunan belgeler gibi özelliklere göre değişiklik gösterir. Zamanla deneyim kazanıldıkça elde edilen gelir de artabilir. Bu alanda kariyerine devam etmek isteyen kişiler Kariyer.net’te yer alan ürün tanıtım elemanı iş ilanları fırsatlarına göz atabilir. Burada yer alan ilanları inceledikten sonra kendilerine uygun buldukları iş ilanlarına kolay bir şekilde başvuru yapabilirler.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
16.270 / Aylık
72 kişinin ortalama maaşıdır.