Vize Pasaport Memuru Nedir?

Vize Pasaport Memuru Nedir?

Vize Pasaport Memuru Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Genel manada lise ya da üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olunsa bile İngilizce bilmiyor olma durumu bu pozisyonda çalışılmasını zorlaştırır. Bu durumda vize pasaport memuru nasıl olunur sorusunun yanıtı öncelikle yabancı dili, ana dil seviyesinde konuşup anlamaktır. Ülkeler arası seyahatlerin ülkemiz nezdinde sıklıkla havaalanlarından yapıldığı göz önüne alındığında çalışma alanları çoğunlukla havaalanlarıdır. Kişinin herhangi bir sabıkası bulunmaması ve havaalanında çalışmaya uyum sağlayabilmesi de aranan koşullardır.

Vize Pasaport Memuru Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Vize pasaport memuru nasıl olunur sorusunun yanıtı; havacılık ile ilgili bir bölümde eğitim almak ve yabancı dil bilmektir. Kurum taleplerine göre belirli bir lise veya üniversite mezuniyeti de talep edilebilir. Ülke değiştirme işlemi çoğunlukla havayolu ile sağlandığından havacılık alanında eğitim almış kişiler tercih sebebidir. Dört yıllık Havacılık Yönetimi mezunlarının, vize pasaport memuru olarak çalışmaları mümkündür. Ülkemizde dört çeşit pasaport türü bulunmaktadır. Bunlar; Bordo pasaport (Umumi Pasaport), Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport), Gri pasaport (Görev Pasaportu/Hizmet Pasaportu) ve Siyah pasaport (Diplomatik Pasaport) olarak sıralanır. Her pasaportun kendine özgü bir protokolü vardır. Personelin, mevcut olan pasaport çeşidine göre işlem yapması gerekir.

Vize Pasaport Memuru İşe Alım Şartları Nelerdir?

Vize pasaport memurluğu için işletmeler, adli sicil kaydı bulunmayan, çözüm odaklı ve çok yönlü kişiler tercih etmektedirler. Bunların yanı sıra ülkelerin güncel pasaport ve vize protokollerini takip ederek bunlara uygun işlem yapması beklenir. Vize pasaport memuru olabilmek için şu şartları taşımak gerekir:

 • Yazılı ve sözlü çok iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmak,
 • Etkin iletişim becerilerine sahip olmak,
 • MS Office programlarına hâkim olmak,
 • Problem çözme yeteneği gelişmiş olmak,
 • Koordinasyon yeteneğine sahip olmak,
 • Düzgün bir diksiyona sahip olmak,
 • Analitik düşünmek ve hedef odaklı çalışmak,
 • Vardiyalı saat dilimlerinde çalışabilmek,
 • Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış olmak.

Vize pasaport memuru maaşları çalışılan işletmeye göre değişiklik gösterir. İşletmenin sorumlu olduğu güvenlik biriminin iş yoğunluğuna göre alınacak ücretler değişebilir. Yoğunluk dışında mesai ve gece çalışma şartları da ücretlerde değişiklik yaşanmasına neden olabilir. Bu meslek için araştırma yapmak isteyen kişiler Kariyer.net üzerinden ilgili iş ilanlarını takip edebilirler. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler, vize pasaport memuru iş ilanlarıdeğerlendirebilirler.

Vize Pasaport Memuru Ne Demek?

Vize pasaport memuru nedir sorusu şöyle cevaplanabilir; gümrük ya da havalimanı ve limanlarda, pasaport ve vize kontrolü yapan görevli personeldir. Bir ülkenin sınırından diğerine geçmeyi sağlayan pasaportun veya vizelerin yolculuk öncesi denetimleri hayli önemlidir. Geçiş biriminden sorumlu olan vize pasaport memuru yolcuların güvenlik soruşturmalarını ve doküman kontrolünü gerçekleştirir. Vize pasaport memuru ne iş yapar sorusunun yanıtı kısaca ülke değiştirecek kişilerin seyahat öncesinde bilgilerini denetleyerek gerekli prosedürleri uygulamaktır.

Vize Pasaport Memuru Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Farklı ülkelere yapılan seyahatlerde, yolcuların seyahat dokümanlarının kontrolü dışında, güvenlik mülakatlarının da gerçekleştirilmesinden vize pasaport memurları sorumludur. Çeşitli sebeplerle ülke değiştirmek isteyen kişilerin, ülkeye girişi ya da çıkışı esnasında gerekli olan vizeye sahip olmaları güvenlik açısından oldukça önemlidir. Belge kontrolüne gelen kişilere, ülkede uygulanan temel vize protokolünü uygulayarak güvenli bir süreç yaşanmasını sağlar. İnisiyatif kullanmaz, kuralları uygular. Uygun olmayan bir durum yaşandığında güvenlik birimlerine bilgi vererek uygun emniyet pozisyonunun alınmasına yardımcı olur. Vize pasaport memuru, kontrolden geçmek isteyen kişilere birtakım sorular sormak ve onları kısa mülakata tabi tutmakla görevlidir. Bu mülakatı yapabilmek için vize pasaport memuru görev tanımı ayrıntılı bilinmelidir. Genel olarak görevleri ve sorumlulukları arasında şu maddeler bulunur:

 • Ülkeye girecek kişilerin, evraklarının tam ve doğru olup olmadığını teyit etmek,
 • Vize uygulanan ülkelerin, pasaport üzerinde vize uygulamasının bulunup bulunmadığını, vizenin geçerlilik süresini ve orijinalliğini kontrol etmek,
 • Ülkeye giren vatandaşların ziyaret sebebini, ne kadar süre ziyarette kalacaklarını ve üzerlerinde nakit paralarının ne kadar olduğu gibi sorularla kişinin hangi amaçla ülkeye girmek istediğinin mülakatını yapmak,
 • Çeşitli güvenlik protokollerinin uygulayarak güvenlik ihlali olduğu durumlarda güvenlik birimlerini bilgilendirmek,
 • Görüşme yapılacak kişilerin dil bilmemesi ihtimaline karşı birkaç yabancı dil bilmek,
 • İletişim kurallarına ve protokole uymak,
 • Elektronik yüz tanıma kontrol sistemi ile kişilerin pasaporttaki resimdeki ile aynı kişi olup olmadığını kontrol etmek.