Yazılım Test Takım Lideri Nedir?

Yazılım Test Takım Lideri Kimdir?

Yazılım test takım lideri, şirketlerin yazılım alanlarında gerçekleşen oyun sistemleri veya mobil uygulamalar gibi ürünlerin problemlerini tespit eden kişidir. Ayrıca test alanıyla ilgilenen mühendislerden de sorumlu olarak onların liderliğini yapar.

Yazılım Test Takım Liderinin Görevleri Nedir?

Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de ön şart, işini sevmek ve sorumluluk alarak işini en iyi şekilde sürdürmektir. Yazılım test takım liderinin en temel anlamda görevi yazılım test uzmanlarının liderliğini yapmaktır. Ayrıca yazılım sistemlerinde oluşabilecek problemleri belirlemek ve sebeplerini tanımlayarak test planları da geliştirirler. Bunların yanı sıra yazılım test takım liderinin diğer görevleri şunlardır:

  • Programın eksiklerin ve gereksinimlerinin karşılandığından emin olmak adına yazılım sistemleri üzerinde çeşitli testler yürütmek,
  • Sorunların çözümü için hata ayıklama programları çalıştırmak,
  • Otomatik test komut dosyaları oluşturmak,
  • Bulunan hatalar üzerine raporlar hazırlamak,
  • Yazılım geliştiriciler ile iş birliği halinde olmak.

Kimler Yazılım Test Takım Lideri Olabilir?

Teknoloji sektöründe yazılım alanında hedefi ve kariyer planı olan kişiler, yazılım test takım liderliğine yönelebilir. Ancak bunun için de belli şartlar vardır. Şirketlerin yazılım departmanlarında yazılım test takım lideri olarak görev yapabilmek için üniversitelerin gerekli lisans bölümlerinden mezun olmak gerekir. Bu bölümler ise Yazılım Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği gibi sıralanır.

Yazılım Test Takım Lideri Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Yazılım alanında faaliyet göstermek için belli eğitimleri almak gerekir. Kurslara katılıp eğitim sertifikası almaktan ziyade üniversitelerin gerekli lisans bölümlerinden mezun olmak işe atılmak için daha yararlı olabilir. Yazılım test takım lideri olmak için üniversitelerin Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Elektronik Haberleşme Mühendisliği gibi bölümlerde eğitim görmek ve mezun olmak gerekir. Bu gibi bölümlerde siber güvenlik, bilgi güvenliği ve kriptoloji, algoritma gibi dersler verilir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
10.290 / Aylık
13 kişinin ortalama maaşıdır.
Benzer Meslekler