Yemekhane Sorumlusu Nedir?

Yemekhane Sorumlusu Ne Demek?

İş yerlerinin belirli zaman aralığında yemek ihtiyacının giderilmesi ve personele uygun şekilde servis edilmesi için iş bölümü yapılması gerekir. İş yerindeki bu bölümün verimli bir şekilde idare edilebilmesi adına bir kişinin sorumlu olarak görev alması gerekir. Yemekhane bölümünün genel düzeninden sorumlu olan kişiye yemekhane sorumlusu denir. Yemekhane sorumlusu görev tanımı her sektör ve firma özelinde değişiklik göstermekle birlikte genel olarak yemekhanelerdeki düzenin sağlanabilmesinden sorumludur. Söz konusu iş ile ilgili bilgi sahibi olunması sürecin doğru olarak yönetilmesi adına oldukça önem arz eder. Yemekhane sorumlusu iş ilanları yayınlayan işveren firmalar, değerlendirme sırasında başvuruda bulunan adayların söz konusu alanda deneyimli olmasını bekleyebilir. Bu pozisyonda çalışmak isteyenlerin yemekhane sorumlusu görevleri ile sorumlulukları hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

Yemekhane Sorumlusu Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Yemekhane sorumlusu sorumlulukları arasında, belirlenen güvenlik ve sağlık yönergelerinin takip edilerek talep edildiği şekilde uygulanması yer alır. Söz konusu görev için talep edilen şartlar değişiklik gösterebilmekle birlikte, yemekhane sorumlusu ne iş yapar sorusunun da yanıtı olan ilgili koşullar aşağıdaki gibi listelenebilir:

 • Yemekhane bölümünde çalışan personeller için iş bölümü oluşturarak iş birliğini sağlamak,
 • Personele uygun iş kıyafetini temin ederek kullanım durumlarını denetlemek,
 • Yemekhane için ihtiyaç planlaması yaparak söz konusu malzemelerin teminini sağlamak,
 • Yemekhane bölümü, mutfak ve yiyecek depolarının temizliğini sağlayarak gerekli önlemleri almak,
 • Sorumlu olunan bölümler için yangın gibi olası kazalara karşı önlem almak ve aldırmak,
 • Yönetim kurulu toplantılarında bahsi geçen konuları inceleyerek kurul çalışmalarına katılmak ve alınan kararların eksiksiz şekilde uygulanmasını sağlamak,
 • Ücrete tabii tutulan tüm işlemlerin zamanında ve eksiksiz olarak gerçekleştirilmesini sağlamak ve tahsil edilen ücretlerin ilgili kurumun kasasına aktarılmasını sağlamak,
 • Yemekhaneye ait her türlü belgenin zamanında ve usulüne uygun olacak şekilde düzenlenmesini sağlamak,
 • İlgili evrakları uygun şekilde muhafaza etmek,
 • Her dönemin sonunda demirbaşların sayımını gerçekleştirmek ve hasar gören malzemelerin bulunması durumunda tutanakları hazırlamak,
 • İlgili hizmetten yararlanan personelin görüş ve tavsiyelerini alarak sürecin daha iyi yönetilmesi için çalışmalar gerçekleştirmek,
 • Görev sırasında işin normal ve uygun akışını aksatmayarak verimli bir çalışma ortamı sağlamak, genel olarak belirlenen görev ve sorumluluklar arasında yer alır.

Yemekhane Sorumlusu Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Yemekhane sorumlusu eğitim anlamında özel bir akademik bölümle doğrudan ilişkilendirilmeyebilir. Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünden mezun olanlar bu alanda ön plana çıkabilirler. İşverenler iş ilanlarında eğitim düzeyine de yer verirler. Yemekhanenin işleyişi konusunda bilgi sahibi olunması, söz konusu görevin doğru olarak yerine getirilmesi açısından oldukça önemlidir. Zamanı doğru olarak kullanabilmek, sorumlu olunan bölgenin güvenliğini ve hijyenini sağlamak gibi alanlarda özel eğitimlerin alınması avantaj sağlayan unsurlar arasında yer alır. Bunun için özel eğitim kurumları ve kamu kurumları tarafından verilen Yemekhane Hijyen Eğitimi gibi kurslardan alınan belgeler adayları ön plana çıkartan nitelikler arasında yer alabilir. Sertifika ya da yeterliliği gösteren diğer belgeler değerlendirme aşamasında yol gösterici olabilir. Hijyen ve kalite, hizmet sektörü gibi alanlarda özel olarak alınan eğitimler ve ilgili sertifikalarla, bu görevde çalışmak için gereken bilgi birikimi desteklenebilir. Eğitime ait belgelerin yanı sıra sahip olunan deneyim de mesleki yeterliliği doğrudan kanıtlayıcı gerekçeler arasındadır.

Yemekhane Sorumlusu Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Yemekhane sorumlusu nasıl olunur sorusu bu alanda çalışmak isteyenler için merak edilen konular arasında yer alır. Doğru olarak cevaplanabilmesi adına iş tanımından ve gerekliliklerinden bahsedilmesi gerekir. İş yerinin benimsediği çalışma saatlerine ve iş kıyafetlerine uygun olacak şekilde görevin yerine getirilmesi gerekir. Sorumlu kişi olarak, yemekhanede görevli personelleri denetleyecek dikkate sahip olması oldukça önemlidir. Yemekhane bölümünde yer alan ekipmanlar konusunda bilgi sahibi olunması da söz konusu iş kolunun şartları arasında yer alır. Çalışma saatlerine uyumluluk gösteren kişiler, değerlendirme aşamasında işveren tarafından öncelik verilecek adaylar arasına girebilir. Belirlenen koşulların yerine getirilmesi durumunda yemekhane sorumlusu olarak görev alınabilir. Sektör, firma ve işverene bağlı olarak talep edilen şartlara eklemeler yapılabilir. Bu pozisyon için gereken şartlar aynı zamanda yemekhane sorumlusu nedir sorusunun da yanıtı olarak değerlendirilebilir.

Yemekhane Sorumlusu İşe Alım Şartları Nelerdir?

İşverenler oluşturdukları iş ilanına başvuru yapan adayları genellikle mülakat aracılığıyla değerlendirmeyi tercih eder. Bu aşamada işveren tarafından belirlenen eğitim düzeyinin karşılanması ya da belirtilen süre kadar deneyime sahip olunması oldukça önemlidir. İlgili alana uygunluk gösterecek ek belgelere sahip olunması diğer adayların önüne geçmek konusunda avantaj yaratabilir. Söz konusu görev dahilinde daha önceden tecrübe kazanıldığını gösteren referanslar değerlendirmenin olumlu sonuçlanma olasılığını yükselten diğer unsurlar arasındadır. Yemekhane sorumlusu maaşları çalışılacak olan sektör ve firma özelinde değişikliğe uğrayabilir. Eğitim seviyesi, iş tecrübesi, çalışma saatleri, işveren ihtiyacı gibi konular, maaş miktarını doğrudan etkileyen nedenler arasında yer alır. Siz de Kariyer.net üzerinden yemekhane sorumlusu iş ilanları seçeneklerini inceleyebilirsiniz. İlanlarla belirtilmiş olan şartları detaylı bir şekilde inceleyerek, kendinize uygun olan iş ilanına hızlı bir şekilde başvuru yapabilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
12.320 / Aylık
11 kişinin ortalama maaşıdır.